Poznaliśmy laureatów Złotych Fryderyków 2020!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Przed Wami lista laureatów do Złotych Fryderyków 2020! Obfituje ona w bardzo ciekawe i ważne dla świata naszej muzyki nazwiska. Przypominamy również, że patronem plebiscytu jest Anywhere.pl.

CZESŁAW BARTKOWSKI

Polski perkusista jazzowy, od 1992 r. także wykładowca w klasie perkusji i kierownik Wydziału Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina oraz Policealnym Studium Jazzowym im. H. Majewskiego w Warszawie.

Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 6 lat. Ukończył Państwową Średnią Szkołę Muzyczną we Wrocławiu w klasie perkusji profesora Edmunda Treichla. Zadebiutował oficjalnie w roku 1960 w zespole Far Quartet Jerzego Pakulskiego.              

Od 1960 r. nieustannie koncertuje w Polsce i na świecie, zawsze współpracując z najwybitniejszymi muzykami. Był członkiem takich zespołów jak Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego, Kwintet Krzysztofa Komedy, Michał Urbaniak Group, Michał Urbaniak Constellation, Kwintet Zbigniewa Namysłowskiego, Trio Tomasza Stańki, Adam Makowicz Unit, Trio Karolak-Szukalski-Bartkowski, Niemen Enigmatic Czesława Niemena, InFormation Sławomira Kulpowicza, Mainstream Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego czy Studio Jazzowe Polskiego Radia. Od 1992 r. gra w Trio Andrzeja Jagodzińskiego.

Krzysztof Jakowicz

Wybitny polski skrzypek, kameralista i pedagog, któremu Witold Lutosławski powierzył polskie prawykonanie wszystkich swoich utworów skrzypcowych.

Krzysztof Jakowicz ukończył z odznaczeniem studia wiolinistyczne pod kierunkiem takich mistrzów jak Tadeusz Wroński, Josef Gingold, Eugenia Umińska, János Starker, Henryk Szeryng. Jest laureatem I nagrody Konkursu im. E. Ysaÿe’a w Warszawie (1959), III nagrody i nagrody specjalnej Henryka Szerynga w IV Międzynarodowym Konkursie im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1962).

Zespół PERFECT

Legenda polskiego rocka, grupa obecna na polskiej scenie muzycznej od czterdziestu lat. Zespół Perfect powstał pod koniec lat 70. z inicjatywy Zbigniewa Hołdysa. Pierwsze koncerty w legendarnym składzie: Zbigniew Hołdys, Grzegorz Markowski, Ryszard Sygitowicz, Zdzisław Zawadzki, Piotr Szkudelski, grupa zagrała w połowie 1980 r., a w 1981 wydała swoją pierwszą płytę, tzw. Biały album (od koloru okładki), który sprzedał się w nakładzie ok. miliona egzemplarzy.

Dyskografia zespołu obejmuje ponad 30 albumów, w tym 9 studyjnych (ostatni – akustyczna Muzyka – miał premierę w 2016 r.) i 8 koncertowych. Wydana w 2002 r. płyta Symfonicznie, nagrana z Polską Orkiestrą Radiową, uzyskała status platynowej płyty w zaledwie dwa tygodnie od premiery, bijąc rekord na polskiej scenie muzycznej. Zespół świetnie odnalazł się także w nowych mediach – singiel Wszystko ma swój czas (Kozakiewicz/Cygan) z płyty DaDaDam wydanej w 2014 r. przekroczył prawie 40 mln odtworzeń na oficjalnym kanale YouTube i jest najchętniej oglądanym klipem zespołu.

Perfect ogłosił właśnie ostatnią trasę koncertową. Zaplanowane na 2020 r. pożegnalne koncerty zespołu promuje motto: Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść.

TOMEK LIPIŃSKI

Polski muzyk rockowy, wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor piosenek. Lider i współzałożyciel zespołów Tilt, Brygada Kryzys i Fotoness.

Po maturze krótko studiował na warszawskiej ASP. Zanim zadebiutował w 1979 r. z zespołem Tilt, grał na instrumentach perkusyjnych. Był liderem i współzałożycielem zespołów Tilt, Brygada Kryzys i Fotoness. Współpracował m.in. z grupą Izrael, nagrywał również albumy solowe: Nie pytaj mnie (1994) i To, czego pragniesz” (2015). Jest autorem i współautorem takich przebojów jak Centrala, To co czujesz, to co wiesz, Nie wierzę politykom, Runął już ostatni mur, Mówię ci, że, Jeszcze będzie przepięknie, Nie pytaj mnie.

Reklama

Reklama