“Jeszcze dzień życia” – niezwykła animacja o Ryszardzie Kapuścińskim

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
„Jeszcze dzień życia” w reżyserii Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego wejdzie do polskich kin 2 listopada. Koprodukcja pięciu państw to unikatowe połączenie pełnometrażowego filmu animowanego z dokumentem. W polskiej wersji językowej filmu usłyszymy m.in. Marcina Dorocińskiego, Olgę Bołądź, Arkadiusza Jakubika, Tomasza Ziętka.

„Jeszcze dzień życia” to trzymająca w napięciu historia trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli, w której linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie. Zgodnie z książkowym pierwowzorem widz rozpoczyna podróż z Kapuścińskim w 1975 r. od Luandy, stolicy Angoli. Trwa dekolonizacja po portugalskiej rewolucji goździków. Portugalczycy opuszczają w pośpiechu luksusowe dzielnice miasta. Przeraża ich widmo ataku na stolicę kraju. Pakują cały swój dobytek w drewniane skrzynie. W Luandzie zamykane są sklepy, znikają służby porządkowe, rosną góry śmieci. Kapuściński z opuszczonego miasta codziennie nadaje depesze do Polskiej Agencji Prasowej. W końcu wyrusza w śmiertelnie niebezpieczną podróż w głąb kraju. Ledwo uchodząc z życiem, zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, które będą wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. Czy reporter może zataić sensacyjne odkrycie dla dobra wyższej sprawy.

kapuscinski9

„Jeszcze dzień życia” swoją światową premierę miał na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie był entuzjastycznie przyjęty. Prestiżowy „The Hollywood Reporter” określił film jako „wizualnie oszałamiające dzieło o rzadko spotykanej bezpośredniości i sile”. Film Nenowai de la Fuente nagrodzono również owacją na stojąco na Międzynarodowym Festiwalu Animacji Filmowej w Annecy i wyróżnieniem na festiwalu Biografilm. Polska premiera festiwalowa odbyła się podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Film znalazł się również w programie festiwalu w Haifie, FilmFest Hamburg oraz Anim’est w Bukareszcie jako film otwarcia. Na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian film zdobył nagrodę za Najlepszy Baskijski Scenariusz i Nagrodę Publiczności.

Damian Nenow tak mówił o powstaniu filmu:

— Połączenie technik w takim układzie to coś pionierskiego. Nie znam filmu, w którym hybryda byłaby użyta na taką skalę. Te dwie warstwy mają różne znaczenie, poruszają inne wątki, ale są równie ważne dla całej filmowej konstrukcji. W innych produkcjach dokumentalnych animacja ma zwykle za zadanie wspomagać przedstawianie trudnych faktów. Rysowane są mapy, wykresy, schematy, upraszczając lub tłumacząc dane, zagadnienie polityczne lub ekonomiczne. U nas animacja to część najbardziej dynamiczna i sensacyjna. Widzowie mają jednoznaczne skojarzenie – animacja to fikcja. I kiedy w samym środku dialogu w filmie animowanym pojawia się żywa postać, animacja staje się rzeczywistością, nabiera głębi. Widz odkrywa tę zależność i może to bardzo stymulować jego wyobraźnię.

— Od początku film był pomyślany jako połączenie zdjęć live-action i animacji. Większość animacji produkuje się na świecie z myślą o dzieciach. Są więc gadające zwierzęta i magiczne światy, a publiczność, włączając także dorosłych, odnosi się do animacji jak do sfery czystej fantazji. My zaplanowaliśmy połączenie animacji i dokumentu, by pokazać prawdziwe postacie opowiadające o czasach przeżytych z Kapuścińskim. W ten sposób przypominamy publiczności, że nasza animacja jest stworzona na podstawie przeżyć prawdziwych ludzi i ich historii z czasów wojny domowej. Animacja pozwala nam „wejść w głowę” Kapuścińskiego w sposób, który nie byłby możliwy do osiągnięcia w kinie z aktorami. Decyzja o takim formacie ma więc swoje korzenie w fabule i w tym, w jaki sposób chcieliśmy opowiedzieć tę historię – dodaje Ole Wendorff-Østergaard, producent filmu z ramienia Platige Films, który ma na swoim koncie współpracę przy takich filmach, jak „Antychryst” w reżyserii Larsa von Triera, czy „Kobieta, która pragnęła mężczyzny” w reżyserii Per Fly.

kapuscinski_2

Marcin Dorociński, który użyczył głosu głównemu bohaterowi, tak opowiadał o swoim udziale:

— Ryszard Kapuściński jest jednym z najważniejszych pisarzy w moim życiu. Zatem bez wahania podjąłem decyzję o udziale w filmie – i ze względu na osobę autora, jak również ze względu na treść książki, jakże aktualnej w dzisiejszych czasach. To wyjątkowy projekt i jestem dumny, że mogłem dołożyć małą cegiełkę.

„Jeszcze dzień życia” w kinach od 2 listopada.

Reklama