ANYWHERE          TV

Modelki pławią się w luksusie

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Jednym z najczęściej powtarzanych kłamstw na temat modelingu (oprócz tego, że modelki są głupie) to kwestia zarobków. Pieniądze to temat, na który wszyscy boją się rozmawiać, o ile mamy na myśli NASZE pieniądze. O pieniądzach innych ludzi wypowiadamy się już z wielką swobodą, gracją i wiedzą. Nawet jeśli nie mamy bladego pojęcia o realiach. Nie znam się, więc się wypowiem, bo czemu nie?

O branży mody przeciętny Polak wie tyle, co o lotach w kosmos – jakiś Gagarin, coś z księżycem, satelita i teleskop. Anja Rubik, Christian Dior, Fashion Week i Mediolan. Czemu zatem nie postawić śmiałej tezy: „taka to pożyje, po świecie pojeździ, powdzięczy się i jeszcze jej zapłacą”! Jaka jest wobec tego prawda o modelingu?

Reklama

modelki_plawia_sie_w_luksusie

Ten zawód naprawdę nie różni się od innych. Najpierw wkładamy masę energii i zazwyczaj trochę pieniędzy, żeby zrobić podstawowe zdjęcia. W oparciu o nie możemy budować portfolio, dzięki czemu możemy szukać wyjazdu za granicę. O pieniądzach zarobionych (a nie wydanych) na razie nie ma ani słowa. Jeśli dziewczynie się powiedzie – wróci z kontraktu z dobrymi zdjęciami, doświadczeniem i jakimiś dolarami w portfelu. Dopiero drugi i kolejne kontrakty dają już gwarancję zarobku i nie ma co się oszukiwać, że jest inaczej.

Wielki mit: okładki Vogue, pokazy Fashion Week* – to dopiero miliony! Nie do końca pojmuję, jak w XXI wieku może panować przekonanie, że Kasia ze Szczebrzeszyna ma dostać pieniądze za pokaz w ramach Fashion Week. Ba, jest jeszcze gorzej! Kasia musi sobie na takie pokazy (o ile zostanie przyjęta przez organizatora) przyjechać! Zgadzam się, że to jest niesprawiedliwe dla modelki. Z drugiej strony – czy organizator pokazu naprawdę ma płacić Kasi z Polski, Oldze z Białorusi, Khushi z Indii za lot, nocleg i wyżywienie? Jeśli dziewczyna chce pokazać się na prestiżowym wybiegu lub w słynnym magazynie – niestety, jeśli nie jest to Cindy Crawford – musi zainwestować w siebie. Największe modelki również kiedyś musiały odpowiedzieć sobie na pytanie „wyjechać i spróbować, czy zostać w domu na kanapie?”

modelki_plawia_sie_w_luksusie_2

Dlatego Mamo/Tato nastolatki! Jeśli Twoja córka chce być modelką, to wytłumacz jej, że to nie jest zabawa w sztuczne pazurki i noszenie torebki Michaela Korsa. I jeśli naprawdę chce – najpierw sama/sam poczytaj na ten temat i rozpraw się w wielkimi mitami o tej branży.

 

*Fashion Week to największe modowe wydarzenie roku, czyli prezentacja kolekcji. FW odbywa się średnio dwa razy w roku, w wielu krajach w następujących po tobie terminach. Największe pokazy mają miejsce w Nowym Jorku, Paryżu, Londynie i Mediolanie.

Przeczytaj również

Reklama