ANYWHERE          TV

Wiedeńska Albertina – dlaczego warto się tam wybrać?

albertina-1

Wiedeń – miasto pełne elegancji, leżące na styku kultury włoskiej i niemieckiej. Miasto, do którego trzeba pojechać na dłużej niż weekend, a jeśli jest się miłośnikiem sztuki i kultury – na co najmniej tydzień. Co jeśli mamy tylko kilka dni, a czasu i pieniędzy nie wystarczy na obejrzenie wszystkich galerii i muzeów? Oto muzeum, które podczas wyjazdu do Wiednia odwiedzić warto, niezależnie czy jedziemy na 3, 5 czy 7 dni. To miejsce, gdzie przenika się sztuka na przestrzeni dziejów, a doświadczymy jej w przepięknych komnatach dynastii Habsburgów. Oto powody, dla których warto odwiedzić wiedeńską Albertinę.

Różnorodność form, technik i kierunków na przestrzeni lat 

Muzeum Albertina to galeria sztuki założona w 1776 roku przez księcia Alberta Sasko-Cieszyńskiego, zięcia cesarzowej Marii Teresy. Największy pałac mieszkalny wyrastający na południowym skraju rezydencji Hofburg na ostatniej zachowanej baszcie wiedeńskiej. 

Obecnie zbiory muzeum liczą ponad milion druków i 60.000 rysunków. Na wystawach czasowych muzeum obecnie możemy zobaczyć między innymi znane dzieła Albrechta Dürera, takie jak “Zając polny” lub “Ręce złożone do modlitwy”; szkice do portretów dzieci autorstwa Rubensa czy też arcydzieła Cézanna, Klimta, Kokoschki i Picassa. W muzeum znajdziemy też zbiory architektoniczne i nowo założone zbiory fotografii (m.in. Helmut Newton, Lisette Model), prezentowane na wystawach czasowych. Na wystawach stałych Albertina prezentuje najciekawsze kierunki sztuki ostatnich 130 lat: od francuskiego impresjonizmu, przez niemiecki ekspresjonizm, po rosyjską awangardę, aż do współczesności. Wśród nich „Staw z nenufarami” Moneta, „Tancerki” Degasa czy „Portret dziewczyny” Renoira. 

Pokaźny zbiór prac Albrechta Dürera – tylko do 6 stycznia!

Na ulicach miasta zobaczymy plakaty ze skrzydłem umieszczonym na jednym z obrazów artysty. Nawet jeśli nie jesteśmy fanami sztuki renesansowej, to co zobaczymy na wystawie – urzecze nasze serca. Ponad dwieście rycin oraz drukowanych grafik i obrazów zebranych w jednym miejscu, dzięki współpracy z wieloma zagranicznymi galeriami i muzeami. Wystawa przenosi nas w wyjątkowy świat perfekcji XVI wiecznej konceptualnej sztuki geniusza.

Gratka dla fanów sztuki modernistycznej

Albertina w swoich zbiorach ma do zaoferowania jedne z najważniejszych obrazów modernizmu autorstwa takich artystów jak Modigliani, Picasso, Munch czy Monet. Dzieła pochodzą z prywatnej kolekcji Herberta i Rity Batlinerów. Zbiory z kolekcji małżeństwa z Lichtensteinu obejmują ponad 500 sztuk dzieł europejskich malarzy. Albertina co jakiś czas prezentuje ich część w ciekawej formie – wybierając motyw przewodni. Tym razem wystawa obejmuje zbiory od Moneta i francuskich impresjonistów, fowistów po ekspresjonizm oraz rosyjską awangardę prezentując najbardziej przełomowe i eksperymentalne momenty w sztuce europejskiej. 

Rysunek prosto z Paryża

W rysunku wszystkie chwyty dozwolone. Ta technika nie była jeszcze nigdy eksploatowana w tak różnorodny sposób, jak teraz. Artyści poszukują nowych metod, by opracowywać swoje tematy: atrament pozyskiwany z piwa korzennego, rysunki pokryte woskiem pszczelim, powierzchnie obrabiane za pomocą elektrycznej szlifierki. Takie przekraczanie rzeczywistości poprzez korzystanie z nieoczywistych metod, pozwala odkrywać artystom nowe perspektywy w celu opowiedzenia pewnych historii i prezentacji wrażeń. Wystawa obrazuje kolekcję francuskich miłośników sztuki Florence i Daniela Guerlainów. Kolekcję tę przekazali oni do muzeum Pompidou w Paryżu. Na wystawie w Albertinie znajdują się prace 20 wybitnych artystów XXI wieku, a ukazuje ona rysunek jako formę innowacyjną i najbardziej otwartą ze wszystkich dyscyplin sztuk wizualnych. Zobaczymy tam rysunki min. Marka Diona, Davida Nasha, Cornelii Parker, Joyce’a Pensato, czy Chloe Piene.

Paradne Komnaty Habsburgów

Kiedy już odwiedzimy wszystkie wystawy w muzeum Albertina, czeka na nas wisienka na torcie w postaci przepięknych wnętrz pałacu mieszkalnego dynastii Habsburgów. W komnatach największego pałacu mieszkalnego Habsburgów rezydowała niegdyś ukochana córka Marii Teresy, arcyksiężniczka Maria-Krystyna, a następnie jej adoptowany syn, arcyksiążę Karol, zwycięzca bitwy pod Aspern przeciw Napoleonowi. 

Utrzymane w świetlistej żółci, zieleni i turkusie, po części posiadające oryginalne umeblowanie sale przenoszą zwiedzających do czasów ich właścicieli. Warte uwagi są zarówno złocenia pokrywające wszelkie dzieła snycerskie specjalnym stopem “złota albertyńskiego”, jak również kunsztowne parkiety ozdobione intarsjami z drzewa różanego i hebanu. Największe wrażenie robi jednak sala, w której ustawione są figury starożytnych greckich muz. Albertina to zdecydowanie wiedeńskie centrum sztuki, kultury i historii, które zainteresuje nie tylko pasjonatów.

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE