Jak wyjść z domu, gdy na świecie mży? Pola Chobot & Adam Baran

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Uwielbiam pisać o takich debiutach, uwielbiam pisać o tym, co polskie i o tym, co dobre, a nie od dziś wiadomo, że najlepsze jest polskie. Fanom polskiej sceny muzycznej polecam wydany kilka dni temu album „Jak wyjść z domu, gdy na świecie mży”? To bardzo klimatyczne i lekko transowe folkowe granie, idealne do słuchania teraz, ponieważ piosenka rozpoczynająca tę płytę to utwór „Listopady”.

Kiedyś występowali jako Jabłonka, dziś w duecie Pola Chobot i Adam Baran. Dwoje fantastycznych ludzi, którzy mimo skrajności charakterów tworzą jeden, dziki organizm muzyczny inspirowany bluesem. Piosenki, które tworzą, swą prostotą i transowością nawiązują do bluesa, często jednak wykraczając poza jego klasyczną formę. Pola jest wokalistką oraz autorką tekstów. Adam to gitarzysta i kompozytor. Podczas koncertów, często uzupełnianych przez perkusję, własne utwory przeplatają psychodelicznymi i awangardowymi improwizacjami. Ich źródła inspiracji to w takim samym stopniu rdzenne work songs, Muddy Waters, Skip James, jak Bjork czy Radiohead. W 2017 roku wydali mini album pt. „Brudno”, od którego wszystko się zaczęło. Tytułowy singiel “Brudno” został piosenką dnia w Programie Trzecim Polskiego Radia, wskakując jednocześnie do propozycji Listy Przebojów Trójki. Jesienią 2017 roku zagrali na scenie katowickiego spodka podczas Rawa Blues Festival. Są laureatami kilkunastu nagród muzycznych, między innymi: prestiżowego Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie (II nagroda), Festiwalu FAMA (nagroda im. Andrzeja Jakóbca w kategorii muzyka), Festiwalu Akademia Gitary w Poznaniu oraz zdobywcami Grand Prix najważniejszych konkursów bluesowych w kraju. Uhonorowani tytułem Odkrycie roku 2017 w ankiecie czytelników kwartalnika Twój Blues. W maju 2018, w ramach Jarocińskich Rytmów Młodych, duet zagrał koncert w studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie i otrzymał zaproszenie na Jarocin Festival ‘18. W tym samym roku Europejska Unia Bluesa z siedzibą w Brukseli przyznała dwójce muzyków stypendium.

15 listopada 2019 roku nakładem wytwórni FONOBO label duet wydał swój pierwszy długogrający debiut pt. „Jak wyjść z domu, gdy na świecie mży?”. Płyta pod tytułem „Jak wyjść z domu, gdy na świecie mży?” w bezkompromisowy sposób kontynuuje drogę obraną na EP „Brudno”. Album eksploruje strukturę piosenki, ale nie boi się nieszablonowych rozwiązań. Czerpie z rdzennego bluesa, przetwarzając go na swój własny, pokręcony sposób. Nietuzinkowy skład – perkusja, gitara, gitara rezofoniczna, klarnet basowy i głos, który polskim słowem wyśpiewuje osobiste i emocjonalne historie o strachu, miłości, także tej cielesnej, przemocy i ludziach.

Nie pozostaje, nic innego jak sięgnąć po ten album, przesłuchać i przemyśleć.

 
Reklama
 
Reklama

Reklama

Smak umami

Umami to jeden z pięciu podstawowych smaków, odczuwalnych przez człowieka