ANYWHERE          TV

Kalendarz Pirelli 2020: Julia nie potrzebuje Romea?

pirellicalendar.pirelli.com

Kalendarz Pirelli na rok 2019 pokazuje, jak wiele zmieniło się w sposobie myślenia o kobiecości i mniejszościach płciowych przez ostatnie lata. Powstał bowiem na styku dwóch dekad – czerpie z przeszłości, jednocześnie odważnie patrząc w przyszłość. 

Za fotografie w tym roku odpowiedzialny był włoski fotograf i reżyser Paolo Roversi. Do gwiazd, które znalazły się na zdjęciach należą między innymi: Rosalia, Chris Lee, Stella Roversi, Emma Watson i Kristen Stewart. Razem z kalendarzem ukazał się także krótki film, przedstawiający kulisy jego powstania oraz sceny wywiadów z bohaterkami fotografii. Inspirację stanowiła twórczość Szekspira, a konkretnie jeden z jego dramatów  – „Romeo i Julia”. Historia z Werony została jednak nieco uwspółcześniona. 

Looking for Juliet

Tematem przewodnim nowej edycji kalendarza Pirelli było poszukiwanie Julii. Najbardziej popularna bohaterka tragedii Szekspira dotąd kojarzyła się większości z ideałem kobiecości – delikatna, subtelna i niewinna. Bezgranicznie zakochana i zawsze wierna. Zdjęcia, zamieszczone w kalendarzu łamią schemat, w którym, aby historia była kompletna, musi pojawić się Romeo. Julie reżysera schodzą z balkonów i mogą być jakie tylko zechcą – trans, homo i hetero – orientacja nie ma żadnego znaczenia. Bohaterki wizualnej historii bardzo się różnią. Najważniejsze jest jednak nie to, co je dzieli, ale to, co łączy. Każda z nich jest odważną, świadomą kobietą. Jako wspólny mianownik należy zatem odczytywać siłę. A ta z pewnością potrzeba jest, gdy idzie się pod prąd i łamie społeczne konwenanse. Uwspółcześnienie Juli, pozwala nadać dobrze znanej historii nowy wymiar. Każda z gwiazd biorących udział w projekcie, dodaje do postaci cząstkę siebie – coś intymnego. Zakładają kostiumy zaprojektowane z myślą o ich osobistej interpretacji Szekspirowskiej Julii. Robią to po to, aby opowiedzieć historię, w której rzeczywistość i fikcja splatają się ze sobą. Zdjęcia Paola Roversi przypominają działa sztuki. Całość prezentuje się bardzo teatralnie. Wszelkie różnice międzyludzkie rozmywają się niczym obraz na zamglonej fotografii. 

Julia i jej #selflove

Aktora Kristen Stewart nazywa się adwokatem współczesnej Juli. „Jestem Romeo i jestem też Julią” mówi. To przesłanie może być interpretowane jako świadectwo miłości do samej siebie. A czy właśnie nie to jest w życiu najważniejsze? 

fot główne: pirelli.com

fot w tekście: https://www.facebook.com/pg/PirelliPoland/

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE