Święta na Pomorzu! Przyjedź i sprawdź!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Święta, święta i…więcej świąt. Jak się bowiem okazuje, to nie tylko trzy dni w roku, kiedy wcinamy barszcz z uszkami oraz pierogi, wyczekując na pierwszą gwiazdkę i prezenty. To cały miesiąc pełen wyjątkowych wydarzeń! Cóż, przynajmniej na Pomorzu.

Pomorskie przygotowało bowiem szereg niesamowitych atrakcji okołoświątecznych, jak co roku ścigając się właściwie tylko z sobą. Jednak po kolei. Zacznijmy od stolicy Kaszub – Gdańska.

Na pierwszy ogień warto zdecydowanie wybrać się na Jarmark Bożonarodzeniowy. Jak i w poprzednich latach, tak i w tym roku spodziewać się można klimatu rodem z bajek. Do Gdańska wraca bowiem przepiękna, dwupoziomowa karuzela, która święciła niesamowite triumfy w podczas jarmarku w zeszłym roku. Dodatkowo, otwarta zostanie specjalna strefa dla smakoszy, gdzie skosztować będziemy mogli najlepsze dania z Hiszpanii, Węgier, Grecji, Chin, Niemiec, Belgii, a także polskie rodzime przysmaki. Nie ma co jednak się martwić, że przegapimy cokolwiek – strefa otwarta będzie do pierwszego stycznia, więc każdy będzie miał okazję spróbować czegoś pysznego, nawet jeśli będzie w czasie świąt poza Gdańskiem. Całość będziemy mieli okazję oglądać przez cały grudzień na Targu Węglowym.

Ale to nie wszystko! Przez cały grudzień uczestniczyć można w wyjątkowych wydarzeniach artystyczno-rzemieślniczych! Większość z nich odbywa się w Wielkiej Zbrojowni oraz Targu Węglowym, a zabawę przygotowano zarówno dla dorosłych, jak i dla tych najmłodszych uczestników jarmarku. Dla przykładu, przez cały grudzień codzienne otwierane jest jedno okienko kalendarza adwentowego. Podczas niego, zrealizowany przez Gdański Archipelag Kultury oraz Teatr Feta orszak kolędniczy z gwiazdą, turoniem, aniołem, diabłem i innymi tradycyjnymi postaciami zapraszają na wspólne kolędowanie i zabawy. Warto także zabrać dzieciaki na wspólne poszukiwanie Świętego Mikołaja po urokliwych alejkach Głównego Miasta. Oprócz tego, w weekendy odbywają się Warsztaty Świąteczne dla Dzieci – Kreatywnie z GAK-iem. Podczas nich, będzie można zostawić pod opieką wykwalifikowanego personelu swoje pociechy, by doświadczyć jarmarku już w gronie dorosłych. A jest co doświadczać! Udać się można w ten czas na spotkanie pt. Gdańscy Leśnicy Zapraszają. Jak nazwa wskazuje – napotkać wtedy można wszystko, co leśne, czyli sprzedaż choinek z pomorskich lasów z gwarancją świeżości, mięsa i wyrobów z dziczyzny, regionalnych przetworów z darów lasu, jednym słowem: Dobre, bo z Lasu. Dodatkowo, warto wpaść na warsztaty tworzenia magicznych, pachnących lasem ozdób i stroików świątecznych, a także gry i konkursy o tematyce leśnej.

Warto wspomnieć, że gdański Jarmark Bożonarodzeniowy jako jedyny w Polsce został nominowany w konkursie o tytuł „European Best Christmas Market 2020”, organizowanym przez European Best Destination. Gdańsk znalazł się w doskonałym towarzystwie dwudziestu najpiękniejszych europejskich jarmarków (m. in. w Wiedniu, Budapeszcie, Dreźnie, Brukseli, Norymberdze, Bazylei czy Lipsku).

Po zabawach w centrum miasta, warto uspokoić nieco atmosferę i udać się do Parku Oliwskiego. Do późnych godzin wieczornych odbywają się tam bowiem wyjątkowe iluminacje, które w połączeniu z zacisznym klimatem parku, stanowią wspaniałe miejsce na wieczorne spacery we dwoje. 

Od 8 grudnia natomiast ruszył Jarmark Świąteczny w Gdyni. Oprócz ogromnej, 16-metrowej choinki z wielką iluminacją św. Mikołaja, na dwa tygodnie Plac Grunwaldzki stał się miasteczkiem, gdzie napotkać można świąteczne wyroby i słodycze, regionalne potrawy, napoje, a także niesamowite koncerty. Całość trwać będzie do 22 grudnia.

Podczas całego świętowania warto odwiedzić także Wigilię Oliwską. 21 grudnia o godzinie 16 nastąpi iluminacja Bożonarodzeniowej Szopki z Piasku. Podczas wigilii, biesiadników odwiedzi Prezydent Aleksandra Dulkewicz. Jak wskazują organizatorzy – ten czas jest dla szczególnie ważny. Wśród swoich celów, wyróżniają stworzenie prawdziwej wspólnoty, która obejmie wszystkich ludzi, bez względu na poglądy, przekonania, wiek, płeć czy narodowość, by razem ucztować i śpiewać kolędy!

Alternatywnie, by kolęd posłuchać (chociaż pośpiewać też można), warto udać się 29 grudnia o 15:00 do Kościoła św. Katarzyny w Gdańsku na koncert Kolędy Świata, gdzie usłyszymy nie tylko polskie klasyki, ale także najpopularniejsze utwory z całego świata, takie jak Feliz Navidad, White Christmas, Have Yourself a Merry Little Christmas, Jingle Bells, I’ll be home for Christmas, w wykonaniu utalentowanych wokalistów przy akompaniamencie jazzowego bandu Prestige Chamber Orchestra.

Pasjonatów sportów zimowych na pewno ucieszy fakt, że w tym roku można udać się na jedno z trzech lodowisk Trójmiasta. Od 16.11 dostępne jest jedno przy Placu Zebrań Ludowych, jedno w Hali Olivia oraz lodowisko miejskie w Gdyni przy ul. Bema 33!

Nie sposób jednak zapomnieć na koniec o…końcu roku 2019. Sylwester w Gdańsku od lat jest uznawany za jeden z najlepszych w Polsce i to nie bez powodu. Na sześciu scenach zagrzmi gro najlepszych wykonawców polskiej sceny muzycznej. Park Oruński rozbrzmi dźwiękami klasycznej grupy Vox, odpowiedzialnej m.in. za słynny Bananowy song. W Jarze Wilanowskim usłyszeć będziemy mogli rockowe Happysad. Plaża w Brzeźnie to natomiast koncert Kalwiego&Remiego, odpowiedzialnych za hit Explosion. Przy Hali Olivia, publiczność rozgrzewać będzie do czerwoności, podczas tej zimowej nocy, Nocny Kochanek. Koncert główny odbędzie się natomiast na Długich Ogrodach, gdzie raczej nie warto wybrać się boso, ale warto wpaść, bo zagra dla gdańszczan zespół Zakopower! Dodatkowo, pierwszy raz w tym roku, odbędzie się także sylwester dla dzieci na Targu Węglowym, gdzie zagra ulubienica młodzieży i laureatka Eurowizji Junior – Roksana Węgiel. 

Serdecznie zapraszamy na Pomorze!

 

fot.: www.pomorskie-prestige.eu

Reklama