Miasto Ełk – bijące serce Mazur!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Ełk jest 60–tysięcznym miastem położonym na terenie malowniczego Pojezierza Ełckiego w województwie warmińsko–mazurskim. Ze względu na atrakcyjną lokalizację, z dumą nosi miano stolicy Mazur.

Miasto rozciąga się wzdłuż Jeziora Ełckiego, natomiast przez centralną jego część przepływa rzeka Ełk, będąca dopływem Biebrzy. Miasto posiada plażę z campingiem, boiskami sportowymi, kąpieliskiem oraz wypożyczalniami sprzętu wodnego. Bliskość wielu jezior i rzek zachęca turystów do uprawiania sportów wodnych (kajaki, rowery wodne, żaglówki), wędkarze z kolei korzystają ze świetnych warunków do łowienia ryb.

W samym sercu miasta, wzdłuż brzegu jeziora, rozciąga się promenada. To ponad sześciokilometrowa ścieżka pieszo–rowerowa będąca doskonałym miejscem na spacer, rodzinną wycieczkę rowerową czy jazdę na rolkach. Piękne widoki poprawią nastrój, a odległość od ruchliwych ulic zapewnia spokój i ciszę. Przy promenadzie znajdują się dwa duże place zabaw, skwer z fontanną chodnikową i zegarem słonecznym oraz trzy parki: linowy, edukacyjny i sportowy. Promenada to miejsce kuszące restauracjami, w których można skosztować tradycyjnych mazurskich potraw i deserów. Atutem jest też baza hotelowo–noclegowa atrakcyjnie ulokowana przy jeziorze.

Elk_3

Reklama

W parku linowym, mieszczącym się nad samym brzegiem Jeziora Ełckiego, dostępne są trzy trasy o łącznej długości ponad 360 metrów i różnym stopniu trudności, dlatego mogą korzystać z niego i dorośli, i maluchy. Trasy niska i wysoka rozciągają się pomiędzy koronami rosnących tam drzew oraz specjalnie zamontowanymi słupami.

W parku edukacyjnym Kopernika nad rzeką Ełk znajduje się model Układu Słonecznego składający się z wielkich, kolorowych kul, odwzorowujących poszczególne planety. Jest też plac zabaw w kształcie gwiazdozbiorów Małego i Wielkiego Wozu, z którego chętnie korzystają dzieci. Dodatkową atrakcją parku jest rzeźba Mikołaja Kopernika siedzącego na jednej z ławek.

W parku sportowo-rekreacyjnym można z kolei korzystać z siłowni zewnętrznej. Znajdują się tam również podwójne dziecięce huśtawki oraz bujaki piłkowe, a także stoły piknikowe. Uroku i rodzinnej atmosfery dodają dwa znajdujące się tam stawy oddzielone drewnianym mostem. Gniazdują tam łabędzie i kaczki, chętnie dokarmiane przez ełczan. W tej okolicy znajdziemy również skatepark, parkour i tory rolkowe.

Spacerując wzdłuż rzeki warto zajrzeć na plac Jana Pawła II. Jest to przepięknie zagospodarowany teren, chętnie odwiedzany przez mieszkańców i turystów. Na pamiątkę wizyty Ojca Świętego w Ełku, w miejscu, gdzie odbyła się Msza Św., postawiony został pomnik. Atrakcją dla dzieci jest również fontanna, która wieczorem mieni się różnymi barwami. Nieopodal placu znajdziemy pumptruck, czyli tor przeszkód do wyczynowej jazdy rowerowej

Najstarszy park w Ełku nosi imię Solidarności. Do 1945 r. nosił on nazwę parku królowej Prus, Luizy. Znajduje się tu wciąż czynna XIX-wieczna fontanna oraz pomniki: Michała Kajki, ku pamięci „Poległych za Wolną i Niezawisłą Polskę”, a także fragmenty monumentu Hindenburga. Znajdziemy tu też pomniki przyrody: dąb szypułkowy, buki pospolite i klon jawor.

W samym centrum miasta, tuż obok Ełckiego Centrum Kultury napotkamy trzypoziomowy skwer z tarasem widokowym na jezioro. Pod tarasem znajduje się oczko wodne, do którego woda spływa po kamiennej kaskadzie. Na najwyższym poziomie skweru frajdę dzieciom sprawia fontanna chodnikowa. Tuż obok stoi rzeźba parkowa przedstawiająca rusałkę, a nieco niżej ełczanie i turyści mogą spróbować odczytać godzinę na zegarze słonecznym.

Na usportowionych gości czekają trzy korty tenisowe czynne siedem dni w tygodniu, ulokowane obok stadionu miejskiego. W hali sportowej przy SP nr 2 (ul. Małeckich) mieści się z kolei ścianka skałkowa do wspinaczki o wymiarach 11×18 m. Dzięki bezpiecznemu systemowi asekuracji korzystać z niej mogą nie tylko dorośli i młodzież, ale również dzieci.

Elk_4

Najmłodszych zadowolą też liczne atrakcje na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Oprócz placu zabaw i małej ciuchci dostępne jest również pole do gry w minigolfa. Dzieci do 10 lat mogą ponadto korzystać z boiska wielofunkcyjnego do minigier: piłki nożnej, siatkówki i badmintona.

Jedną z najbardziej unikalnych atrakcji turystycznych miasta jest zabytkowa Ełcka Kolej Wąskotorowa, powstała w latach 1912–1918. W lecie małą ciuchcią można wybrać się w malowniczą podróż do miejscowości Sypitki nieopodal Ełku. Będąc na stacji warto obejrzeć tabor kolejowy i zwiedzić wyjątkowe Muzeum Kolejnictwa.

Popularnym miejscem jest wreszcie ełcki Park Wodny. Znajdziemy w nim trzy baseny: sportowy, z łóżkami do hydromasażu oraz rekreacyjny. Ten ostatni wyposażony jest w masaże wodne, wodospady, wodotryski, bicze wodne, zjeżdżalnie dziecięce, liny do wspinaczki, kosze do gry oraz siłownię wodną. W parku znajduje się zjeżdżalnia o długości 106 metrów, a także jacuzzi, sauny i grotę lodową.

Zdjęcia w galerii: Łukasz Remizow zdjęcia od 1 do 7 oraz od 10 do 14, Zbigniew Chojęta zdjęcie nr 8, Marek Sikorski zdjęcie nr 9

Reklama