Wśród jesiennych fal muzyki w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Późna jesień to specyficzny okres w naszym kalendarzu. Zbliżają się najkrótsze dni w roku trwające tylko około 8 godzin. Pada nieraz deszcz, rozpoczyna się powoli okres świątecznych porządków i zakupów, wielu planuje podróż do bliskich. W tych wszystkich okolicznościach niejeden z nas znajduje jednak czas na spotkanie z wysoką kulturą w nastrojowych wnętrzach gdańskiej Filharmonii.

Repertuar Domu Sztuki jakim moglibyśmy nazwać instytucję mieszczącą się na Ołowiance jest niezmiennie wszechstronny. 6 grudnia planowany jest koncert symfoniczny będący świetną okazją by wspólnie spędzić czas w mikołajki. Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wykona repertuar złożony z dzieł O. Respighiego, E, Chaussona, A. Głazunowa i S. Prokofiewa. Solistą wieczoru będzie Erzhan Kulibaev, uzdolniony skrzypek pochodzący z Kazachstanu pod batutą bułgarskiego dyrygenta, Vladimira Kiradijeva. Tydzień później 13.12 solistami ostatniego przed sylwestrem koncertu symfonicznego będzie zespół artystów grających na rogach Hornet Quartet. Grupa w składzie G. Czopka, M. Szczerba, Ł. Łacny, P. Kowalski wykona utwór K. Turnera, kompozytora amerykańskiego. W drugiej części wysłuchamy słynnej symfonii Eroica L. van Beethovena. Koncertem zadyryguje G. Tchitchinadze. We wspomnianą noc 31.12 czekają nas 2 koncerty z udziałem orkiestry symfonicznej i solistek. Pierwszy dzień Nowego Roku także przywitamy koncertem w repertuarze zbliżonym do jego wiedeńskiego odpowiednika. Solistami wieczoru będą baryton S. Komasa oraz sopranistka M. Domżał. 

Ponadto już od pierwszej soboty stycznia w Filharmonii nad Motławą kolejna edycja „Bali Gdańskich”. A tam poza czysto koncertową częścią wydarzenia zaplanowana jest zabawa taneczna do późnych godzin nocnych. Wśród zaproszonych artystów są m.in. Marcin Wyrostek, Grupa Mozarta, Chopin Warsaw Big Band i wielu innych artystów. W programie różnorodna muzyka w zależności od balu najczęściej filmowa lub rozrywkowa.

Dla dzieci przygotowany jest szczególny spektakl z udziałem muzyków i aktorów, którego motywem przewodnim jest Królewna Śnieżka. W niedzielę 8.12 całymi rodzinami można wybrać się na ten zbliżony do opery spektakl inspirowany motywami tej legendarnej baśni. Bilety sprzedają się błyskawicznie. Od strony muzycznej spektakl przygotował Piotr Staniszewski. W pierwszą sobotę stycznia 4.1 odbędzie się natomiast Bal dla Dzieci „W krainie bajek Disneya”. W wydarzeniu tym weźmie udział zespół muzyczny, który wykona piosenki z takich przebojów jak Kraina Lodu, Dzwonnik z Notre Dame, Coco czy Aladyn. 

Coraz większą popularnością cieszą się także warsztaty dla mam z maluchami do lat 3 pod nazwą „Muzykalny Maluszek”. W każdy wtorek o godz. 13.30 z wyjątkiem świąt rodzice przychodzić mogą skorzystać z oferty artystycznej zbudowanej na podstawie międzynarodowego programu umuzykalniającego Pomelody (Power of Melody – Siła Melodii). Warsztaty prowadzi certyfikowany instruktor programu Dorota Pawlus. Warsztaty prowadzone są w kameralnych grupach, co pozwala zachować bardziej indywidualne podejście do uczestników.

Wszelkie informacje o repertuarze dostępne są pod filharmonia.gda.pl oraz na fb.com/Filharmonia.

Reklama