Apartamenty z duszą

Nasze magazyny
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

W otulinie oliwskich drzew i pobliżu biznesowego centrum Gdańska bije serce ulicy Polanki. To tutaj powstają prestiżowe Polanki Apartamenty. W ramach nowej inwestycji Euro Styl odnowi historyczny budynek numer 58, w którym przed wojną mieścił się hotel i popularna Veranda Cafe „Weißes Lamm”, czyli „Białe Jagnię” – obowiązkowy przystanek przed wejściem na spacerowe szlaki oliwskich lasów.

Ulica Polanki przez wieki była głównym traktem pocztowym prowadzącym z Gdańska aż do znajdującego się w Oliwie Opactwa Cystersów i dalej wzdłuż wybrzeża Bałtyku na zachód. Sama niemiecka nazwa Polanke pojawiła się już w XIII wieku za sprawą osad, jakie istniały na polanach wzdłuż traktu obecnej ulicy Polanki. W popularnej kawiarni „Białe Jagnię” mieszczącej się pod numerem 58, przed wojną częstym gościem bywał ponoć pisarz, Günter Grass.

Choć spadkobiercy posesji nie sprostali jej utrzymaniu i z biegiem lat popadała ona w zapomnienie, historyczna dusza nigdy jej nie opuściła. Dzięki nowej inwestycji już wkrótce na zabytkową posesję przy ulicy Polanki powróci życie. Bryła budynku nr 58 zostanie odwzorowana, a prostą formę ocieplą wyrafinowane detale. We wnętrzu zachował się między innymi historyczny fragment balustrady, na której wzór wykonane zostaną pozostałe części.

Reklama

– Naszym celem było przywrócenie temu zabytkowemu budynkowi jego dawnej urody. Jest to miejsce z duszą, a wystrój wnętrz wspaniale ją podkreśli. Planujemy jak najbardziej zbliżyć się do klimatu świetności i charakteru zabytkowych kamienic oraz podkreślić prestiż inwestycji – mówi Marzena Degustisz Degutis Studio Architektury.

Niezwykłego charakteru inwestycji dopełnią klatki schodowe zaprojektowane z wykorzystaniem szlachetnych materiałów i utrzymane w stylu art déco. Schody wykończone drewnem, zabytkowe tralki, drzwi z litego drewna i efektowny szklany portal w wiatrołapie – gustowne wnętrza Polanki Apartamenty sprostają najbardziej wysublimowanym gustom.

Na miejscu niegdyś gospodarczego budynku nr 57 powstanie natomiast apartamentowiec o nowoczesnej bryle.

Osobowości z metalu i betonu

Teren inwestycji ozdobią wyjątkowe rzeźby, przedstawiające głowy kobiety i mężczyzny. Ich autorka, Monika Jenowein-Patyczek, urodziła się i wychowała przy ulicy Polanki. Dzisiaj jest uznaną rzeźbiarką związaną z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Popiersia, które ozdobią teren inwestycji Polanki Apartamenty, stworzyła w swojej londyńskiej pracowni. Wykonane z metalu i betonu będą symbolem tradycji przeplatającej się z nowoczesnością, ale też… wspomnień artystki.

– Oliwa i ulica Polanki to w moich wspomnieniach przede wszystkim dobrzy ludzie. Dlatego też postanowiłam w tym miejscu przedstawić popiersia osób, które były i są dla mnie wzorami. Rzeźby symbolizują postacie, które dały mojej rodzinie powtórną wiarę w człowieczeństwo, bezinteresowność i dobroć – podkreśla Monika Jenowein-Patyczek.

polanki_59-

9 wyjątkowych apartamentów

W ramach inwestycji powstanie dziewięć apartamentów o powierzchni od 33 do 100 m2. Część z nich mieścić się będzie w odrestaurowanym budynku, a część – w nowopowstałym apartamentowcu, nawiązującym do historycznych uwarunkowań tego miejsca. Autorem projektu pracownia projektowa K&L.

Mieszkańcy lokali parterowych będą mogli cieszyć się własnymi ogródkami, a właściciele wyższych kondygnacji będą mieli do dyspozycji komfortowe balkony. Na terenie budynku nr 58 znajdzie się przestronna hala garażowa, miejsca naziemne oraz stojaki na rowery. Mieszkańcy wypocząć będą mogli w rekreacyjnym zakątku, wyposażonym w wygodne siedziska, a teren inwestycji otoczy malowniczy żywopłot i ozdobi wyselekcjonowana roślinność, tworząc kameralną enklawę sprzyjającą relaksowi.

Reklama