Apartamenty z duszą

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

W otulinie oliwskich drzew i pobliżu biznesowego centrum Gdańska bije serce ulicy Polanki. To tutaj powstają prestiżowe Polanki Apartamenty. W ramach nowej inwestycji Euro Styl odnowi historyczny budynek numer 58, w którym przed wojną mieścił się hotel i popularna Veranda Cafe „Weißes Lamm”, czyli „Białe Jagnię” – obowiązkowy przystanek przed wejściem na spacerowe szlaki oliwskich lasów.

Ulica Polanki przez wieki była głównym traktem pocztowym prowadzącym z Gdańska aż do znajdującego się w Oliwie Opactwa Cystersów i dalej wzdłuż wybrzeża Bałtyku na zachód. Sama niemiecka nazwa Polanke pojawiła się już w XIII wieku za sprawą osad, jakie istniały na polanach wzdłuż traktu obecnej ulicy Polanki. W popularnej kawiarni „Białe Jagnię” mieszczącej się pod numerem 58, przed wojną częstym gościem bywał ponoć pisarz, Günter Grass.

Choć spadkobiercy posesji nie sprostali jej utrzymaniu i z biegiem lat popadała ona w zapomnienie, historyczna dusza nigdy jej nie opuściła. Dzięki nowej inwestycji już wkrótce na zabytkową posesję przy ulicy Polanki powróci życie. Bryła budynku nr 58 zostanie odwzorowana, a prostą formę ocieplą wyrafinowane detale. We wnętrzu zachował się między innymi historyczny fragment balustrady, na której wzór wykonane zostaną pozostałe części.

Reklama

– Naszym celem było przywrócenie temu zabytkowemu budynkowi jego dawnej urody. Jest to miejsce z duszą, a wystrój wnętrz wspaniale ją podkreśli. Planujemy jak najbardziej zbliżyć się do klimatu świetności i charakteru zabytkowych kamienic oraz podkreślić prestiż inwestycji – mówi Marzena Degustisz Degutis Studio Architektury.

Niezwykłego charakteru inwestycji dopełnią klatki schodowe zaprojektowane z wykorzystaniem szlachetnych materiałów i utrzymane w stylu art déco. Schody wykończone drewnem, zabytkowe tralki, drzwi z litego drewna i efektowny szklany portal w wiatrołapie – gustowne wnętrza Polanki Apartamenty sprostają najbardziej wysublimowanym gustom.

Na miejscu niegdyś gospodarczego budynku nr 57 powstanie natomiast apartamentowiec o nowoczesnej bryle.

Osobowości z metalu i betonu

Teren inwestycji ozdobią wyjątkowe rzeźby, przedstawiające głowy kobiety i mężczyzny. Ich autorka, Monika Jenowein-Patyczek, urodziła się i wychowała przy ulicy Polanki. Dzisiaj jest uznaną rzeźbiarką związaną z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Popiersia, które ozdobią teren inwestycji Polanki Apartamenty, stworzyła w swojej londyńskiej pracowni. Wykonane z metalu i betonu będą symbolem tradycji przeplatającej się z nowoczesnością, ale też… wspomnień artystki.

– Oliwa i ulica Polanki to w moich wspomnieniach przede wszystkim dobrzy ludzie. Dlatego też postanowiłam w tym miejscu przedstawić popiersia osób, które były i są dla mnie wzorami. Rzeźby symbolizują postacie, które dały mojej rodzinie powtórną wiarę w człowieczeństwo, bezinteresowność i dobroć – podkreśla Monika Jenowein-Patyczek.

polanki_59-

9 wyjątkowych apartamentów

W ramach inwestycji powstanie dziewięć apartamentów o powierzchni od 33 do 100 m2. Część z nich mieścić się będzie w odrestaurowanym budynku, a część – w nowopowstałym apartamentowcu, nawiązującym do historycznych uwarunkowań tego miejsca. Autorem projektu pracownia projektowa K&L.

Mieszkańcy lokali parterowych będą mogli cieszyć się własnymi ogródkami, a właściciele wyższych kondygnacji będą mieli do dyspozycji komfortowe balkony. Na terenie budynku nr 58 znajdzie się przestronna hala garażowa, miejsca naziemne oraz stojaki na rowery. Mieszkańcy wypocząć będą mogli w rekreacyjnym zakątku, wyposażonym w wygodne siedziska, a teren inwestycji otoczy malowniczy żywopłot i ozdobi wyselekcjonowana roślinność, tworząc kameralną enklawę sprzyjającą relaksowi.

Przeczytaj również

Nasze magazyny

Reklama

Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
This error message is only visible to WordPress admins

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.

Follow on Twitter

Reklama

Reklama