W krainie gór i czekolady

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Podróżowanie to nic innego jak magiczna zamiana pieniędzy na wspomnienia. Każda wyprawa, nawet ta najmniejsza, niesie za sobą niezapomniane emocje i nowe doświadczenia. Coraz więcej krajów prześciga się w ulepszaniu atrakcji turystycznych, by przyciągnąć jak największą liczbę zwiedzających. A czym przyciąga turystów Szwajcaria — kraj scyzoryków, sera z dziurami i bardzo drogich zegarków?

Mało kto wie, że Szwajcaria posiada blisko 300 tysięcy bunkrów, mogących pomieścić ponad 9 mln ludzi. To o milion więcej, niż wynosi liczba mieszkańców kraju! Jednak to nie schrony zapewniły Szwajcarii miejsce w pierwszej dziesiątce listy najbezpieczniejszych krajów świata. To niezwykła uprzejmość mieszkańców, połączona z różnorodnością kulturową i szczerym uśmiechem na twarzy sprawia, że pobyt tu zawsze będzie spokojny, relaksujący i pełen pozytywnych doświadczeń.

Reklama
Advertisement

szwajcaria_1

Szwajcaria to jeden z najbardziej górzystych krajów świata — na swoim terenie ma 49 alpejskich szczytów o wysokości ponad 4000 metrów. Zdecydowanie najsłynniejszym z nich jest Matterhorn, który widnieje w logo szwajcarskich czekoladek Toblerone, produkowanych jedynie w Bernie.

Podróżowanie po kraju jest bardzo przyjemne, a widoki górskich szczytów dopełniają rozrzucone niczym perły jeziora, których krystalicznie czysta woda zdumiewa za każdym razem. Jedno z niezwykle urodziwych jezior znajduje się w wysokogórskiej dolinie Melchsee-Frutt, która wiosną kwitnie tysiącami kwiatów. Stoi tu samotnie urocza kapliczka z 1900 roku, do której można dostać się kolejką gondolową. Ze względu na bardzo wąski i stromy podjazd, samochodem można się tu dostać jedynie o parzystych godzinach. Powrót rozpoczyna się w godzinach nieparzystych.

szwajcaria_2

Jedno z najsłynniejszych jezior górskich w Szwajcarii — Blausee powstało 15 tysięcy lat temu na skutek osunięcia się warstw pobliskiego lodowca. Według legendy woda przybrała kolor oczu pewnej pokojówki, która nieszczęśliwie zakochała się w pasterzu. Gdy ten poniósł śmierć, spadając z klifu, dziewczyna każdej nocy wypływała łódką na środek jeziora, by opłakiwać ukochanego. Pewnego ranka rodzice niewiasty zauważyli, że jej łódź spoczywa na dnie, a niczym niewyróżniające się jeziorko zmieniło swój kolor na intensywnie niebieski.

W przełęczy Furkapass położonej na wysokości 2400 metrów znajduje się opuszczony hotel Belvédère, który pojawił się w trzecim filmie o przygodach Jamesa Bonda „Goldfinger”. Jest on nie tylko świadectwem upływu czasu, ale również zmian klimatu. Zaledwie 300 metrów dalej znajduje się ogromny lodowiec, będący źródłem Rodanu. Topnieje on w zastraszającym tempie, cofając się dziennie o 10 cm! Według naukowców, za mniej niż 100 lat przestanie istnieć, mimo że fragment lodowca jest pokryty specjalnymi wełnianymi kocami, zwalniającymi tempo jego topnienia o około 70%.

szwajcaria_5

Wizyta w Szwajcarii jest dobrą okazją, aby odwiedzić Liechtenstein, malutkie księstwo będące jednym z europejskich rajów podatkowych. W jego stolicy Vaduz znajduje się XII-wieczny gotycki zamek, będący rezydencją książąt Liechtensteinu. W miasteczku rozwija się drobny przemysł maszynowy i precyzyjny, a sam Liechtenstein jest zamknięty między Szwajcarią i Austrią, w otoczeniu pięknych gór i rozległych winnic.

W Sankt Gallen znajduje się Opactwo Świętego Galla, założone przez irlandzkiego mnicha Świętego Gawła. Jest to późnobarokowy zespół budynków zbudowany na miejscu średniowiecznego klasztoru benedyktynów, który mieści w sobie niezwykłą bibliotekę. Jest ona jedną z najważniejszych klasztornych bibliotek na świecie, przechowuje ponad 2000 rękopisów datowanych od VIII do XV wieku oraz blisko 170 tysięcy książek, dostępnych do publicznego użytku. W mieście znajduje się również dzieło pewnego architekta, który przykrył szarą przestrzeń miejską czerwonym dywanem, zamieniając zwykłe ulice i chodniki w ogromny salon w centrum miasta.

szwajcaria_3

Zurych, będący największym miastem Szwajcarii, zachwyca swoim niezwykłym stylem. Średniowieczne kamienice i renesansowe budynki idealnie komponują się z turkusową wodą płynącej przez miasto rzeki Limmat. Pięknie odbijają się w niej kolorowe witraże kościoła Grossmünster, którego bliźniacze wieże są symbolem Zurychu.

Szwajcaria to jedno z najbardziej przyjaznych turystom państw na świecie. Dobrze rozbudowana sieć autostrad oraz połączeń kolejowych sprawia, że podróżowanie po kraju jest łatwe i przyjemne. Przyjaźni ludzie, krystalicznie czyste jeziora oraz zmieniające się codziennie górskie szczyty sprawią, że podróż tu będzie warta każdego franka.

Reklama