Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku – przygodę czas zacząć!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy od lat przyciąga setki turystów. Kupiecka tradycja miasta łączy się tutaj z duchem świąt, a efekt po prostu zachwyca.

Jedną z nowości zaprezentowanych w tegorocznej odsłonie jarmarku jest dwupoziomowa Karuzela Gdańska. Przepięknie oświetlona, klasyczna atrakcja dostarczy radości nie tylko dzieciom, ale także dorosłym. Dodatkowo, gdańszczanie skorzystać będą mogli z tej atrakcji za symboliczną złotówkę, jeśli posiadają Kartę Mieszkańca. Warto wybrać się na przejażdżkę także z innego powodu. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży biletów przekazane zostaną Fundacji Hospicyjnej na organizację wypoczynku dla osieroconych dzieci.

4.-Gdańsk.-Powitanie-św.-Mikołaja-i-zapalenie-lampek-na-gdańskiej-choince---Dominik-Paszliński--www.gdansk.pl-ciemniejszem

Wracając jednak do samego jarmarku, warto skorzystać z nowej oferty gastronomicznej Food Courtu, zlokalizowanego w centralnej części Targu Węglowego. Do 13 stycznia będziemy mogli zasmakować potraw kuchni hiszpańskiej (churrosy), węgierskiej (kurtosze i langosze), alzackiej (podpłomyki), chińskiej (pierogi i kurczak sushi), niemieckiej (wursty i gluhweiny w różnych smakach), greckiej (bugatsa z ciasta filo), belgijskiej (wafle i frytki), kaszubskiej oraz polskiej (makowce, pierniki, pierogi, paszteciki, barszcz, żurek, grzańce i nalewki). Dodatkowo, na zimne wieczory pomogą rozgrzewające czekolady, grzane piwo z miodem i imbirem oraz regionalny cydr z dodatkiem rumu. Wszystko to skonsumować można na dworze w jednej ze specjalnie przygotowanych altan z meblami i promiennikami grzewczymi.

Na jarmarku będzie można także zakupić jedyne w swoim rodzaju pamiątki, oczywiście w duchu eko i slow fashion. Znaleźć je można na Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła we wnętrzu Wielkiej Zbrojowni ASP.

2.-Gdańsk,-Targ-Węglowy.-Jarmark-Bożonarodzeniowy---Dominik-Paszliński--www.gdansk.pl

Jarmark zawitał także do nowego Forum Gdańsk z rozmachem podobnym do rozmiarów samej galerii. Znaleźć tam można najwyższą w Polsce, 28-metrową choinkę oraz wyjątkowe iluminacje w postaci galeonu czy 7-metrowego renifera. Na wieży Katowni natomiast obejrzeć można świetlną animację Święta pełne światła.

Oprócz atrakcji stacjonarnych, warto zwrócić także uwagę na wiele parad i orszaków, które towarzyszyć będą jarmarkowi. Do Gdańska zawitają takie osobistości jak Królowa Śniegu oraz Orszak Kolędników. W baśniowe postaci wcielą się aktorzy Teatru Feta. W soboty i niedziele natomiast, w Wielkiej Zbrojowni organizowane będą warsztaty artystyczne dla dzieci, prowadzone przez instruktorów z Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Okres świąteczne to jednak także czas, gdy warto pochylić się nad najbardziej potrzebującymi. Jarmarkowi towarzyszą akcja charytatywna na rzecz Fundacji Hospicyjnej oraz zbiórka na rzecz ratowania zamkniętej ostatnio bazyliki św. Mikołaja, której grozi katastrofa budowlana. Pomaganie na jarmarku jest proste: wystarczy wrzucić datek do skarbony w Wielkiej Zbrojowni i odwiedzić stoisko Fundacji w Zbrojowni.

3.-Gdańsk.-Powitanie-św.-Mikołaja-i-zapalenie-lampek-na-gdańskiej-choince---Dominik-Paszliński--www.gdansk.pL-N

Po świętach warto jednak zostać w Gdańsku na dłużej. Miasto przygotowało bowiem niesamowite atrakcje z okazji Sylwestra w aż czterech różnych dzielnicach. Targ Węglowy rozbrzmi hitami zespołu Brathanki, w parku Oruńskim pobawić się będzie można przy muzyce Czerwonych Gitar, w Jarze Wilanowskim na gdańskim Chełmie zawitają artyści z Łąki Łan, a na molo w Brzeźnie usłyszeć będziemy mogli jednego z najlepszych polskich DJ-ów – C-Boola. Miasto podjęło także decyzję o zrezygnowaniu z pokazów fajerwerków z uwagi na zdrowie zwierząt. Zamiast tego, o północy na Targu Węglowym zobaczyć będzie można specjalny pokaz laserowy.

Reklama

Mech

W jednej z lektur, które ostatnio czytałam, zasugerowano mi zwerbalizowanie