“Jakie to zwierzę?”. Wyjątkowy projekt Polki w Madrycie

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Nowy projekt polskiej artystki Izy Rutkowskiej realizowany jest w prestiżowym ośrodku sztuki Matadero w stolicy Hiszpanii.

To ona zapraszała nas na grzybobranie i do wędkowania w przestrzeniach miejskich parków. Od dawna zajmuje się oswajaniem wspólnej przestrzeni poprzez sztukę. Jej interwencje artystyczne nie raz nas zaskakiwały. Jak choćby gigantyczna Przytulanka pojawiająca się nagle w różnych miejscach Warszawy. Swoimi działaniami wnosi radość i pozytywną społeczną zmianę. Tym razem w Hiszpanii.

jakie_to_zwierze

Matadero. Jakie to zwierzę?

W listopadzie w centrum kulturalnym Matadero w Madrycie odbędzie się otwarcie projektu Izy Rutkowskiej pt. „Jakie to zwierzę?”, polegającego na zaprojektowaniu eksperymentalnej przestrzeni placu zabaw wspólnie z dziećmi. Rysunki techniczne budynków posłużą jako mapy. To na nich dzieci odnajdą ukryte kształty, wrysują je w projekty i to właśnie one staną się teraz bazą stworzenia realnego obiektu do zabawy. Nad całym procesem czuwać będzie Iza Rutkowska.

Matadero to jeden z najważniejszych ośrodków kulturalno-artystycznych w Europie. Znajduje się Madrycie w kompleksie zabudowań po działających aż do lat 90. XX wieku rzeźni i targu bydła. Centrum zorientowane jest na sztukę awangardową, to laboratorium nowoczesności. Na 160 tys. metrów kwadratowych odbywają się koncerty, działania w przestrzeni, wystawy, warsztaty, kino, teatr, literatura, wzornictwo.

Projektantka, edukatorka i animatorka kultury wykorzystuje narzędzia artystyczne do integracji ludzi i wprowadzania zmian społecznych. Uważa, że wyrywanie ludzi z obiegu codzienności, przełamywanie stereotypów i trwała praca z jedną społecznością przynosi realne zmiany społeczne. Prowadzi badania w sposób performatywny. Projektuje interaktywne obiekty służące do katalizowania energii wybranej społeczności, a następnie pracuje z nimi na rzecz trwałych przekształceń przestrzeni. Tworzy place zabaw razem z dziećmi, podwórka wraz z mieszkańcami. Zajmuje się edukacją w procesie – angażuje interdyscyplinarne grupy studentów w bieżące działania terenowe tak, żeby później realizowali niezależne projekty odnosząc się do doświadczeń nabytych w praktycznym działaniu.

jakie_to_zwierze_1

Założyła Fundację Form i Kształtów oraz Szkołę Nauk Praktycznych. Niebawem efekty jej wielomiesięcznych działań zostaną zaprezentowane w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie oraz jednej z najciekawszych instytucji sztuki w Hiszpanii Intermediae Matadero w Madrycie. Jako pierwsza Polka zaczęła współpracę z legendarną czeską firmą FATRA, w której zabawki tworzyła światowej sławy projektantka Libuse Niklova.

 

fot. Maciej Landsberg

Reklama

Mech

W jednej z lektur, które ostatnio czytałam, zasugerowano mi zwerbalizowanie