„Jakie to zwierzę?”. Wyjątkowy projekt Polki w Madrycie

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Nowy projekt polskiej artystki Izy Rutkowskiej realizowany jest w prestiżowym ośrodku sztuki Matadero w stolicy Hiszpanii.

To ona zapraszała nas na grzybobranie i do wędkowania w przestrzeniach miejskich parków. Od dawna zajmuje się oswajaniem wspólnej przestrzeni poprzez sztukę. Jej interwencje artystyczne nie raz nas zaskakiwały. Jak choćby gigantyczna Przytulanka pojawiająca się nagle w różnych miejscach Warszawy. Swoimi działaniami wnosi radość i pozytywną społeczną zmianę. Tym razem w Hiszpanii.

jakie_to_zwierze

Matadero. Jakie to zwierzę?

W listopadzie w centrum kulturalnym Matadero w Madrycie odbędzie się otwarcie projektu Izy Rutkowskiej pt. „Jakie to zwierzę?”, polegającego na zaprojektowaniu eksperymentalnej przestrzeni placu zabaw wspólnie z dziećmi. Rysunki techniczne budynków posłużą jako mapy. To na nich dzieci odnajdą ukryte kształty, wrysują je w projekty i to właśnie one staną się teraz bazą stworzenia realnego obiektu do zabawy. Nad całym procesem czuwać będzie Iza Rutkowska.

Matadero to jeden z najważniejszych ośrodków kulturalno-artystycznych w Europie. Znajduje się Madrycie w kompleksie zabudowań po działających aż do lat 90. XX wieku rzeźni i targu bydła. Centrum zorientowane jest na sztukę awangardową, to laboratorium nowoczesności. Na 160 tys. metrów kwadratowych odbywają się koncerty, działania w przestrzeni, wystawy, warsztaty, kino, teatr, literatura, wzornictwo.

Projektantka, edukatorka i animatorka kultury wykorzystuje narzędzia artystyczne do integracji ludzi i wprowadzania zmian społecznych. Uważa, że wyrywanie ludzi z obiegu codzienności, przełamywanie stereotypów i trwała praca z jedną społecznością przynosi realne zmiany społeczne. Prowadzi badania w sposób performatywny. Projektuje interaktywne obiekty służące do katalizowania energii wybranej społeczności, a następnie pracuje z nimi na rzecz trwałych przekształceń przestrzeni. Tworzy place zabaw razem z dziećmi, podwórka wraz z mieszkańcami. Zajmuje się edukacją w procesie – angażuje interdyscyplinarne grupy studentów w bieżące działania terenowe tak, żeby później realizowali niezależne projekty odnosząc się do doświadczeń nabytych w praktycznym działaniu.

jakie_to_zwierze_1

Założyła Fundację Form i Kształtów oraz Szkołę Nauk Praktycznych. Niebawem efekty jej wielomiesięcznych działań zostaną zaprezentowane w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie oraz jednej z najciekawszych instytucji sztuki w Hiszpanii Intermediae Matadero w Madrycie. Jako pierwsza Polka zaczęła współpracę z legendarną czeską firmą FATRA, w której zabawki tworzyła światowej sławy projektantka Libuse Niklova.

 

fot. Maciej Landsberg

Przeczytaj również

Śląski tron

Kiedy po raz ostatni śląski klub zdobywał piłkarskie mistrzostwo Polski,

Nasze magazyny

Reklama

Follow on Twitter

Reklama

Reklama