Nowoczesne spojrzenie na branżę zegarkową

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
W dniach 04-06 października w warszawskim Centrum Expo XXI odbyły się targi Gold Expo, organizowane przez Fundację dla Rozwoju Polskiej Branży Złotniczo-Jubilerskiej. Jednym z wystawców była firma Poljot Euro, która prezentowała marki ze swojego portfolio: Aviator Swiss Made, Orient, Orient Star, VOSTOK Europe, Obaku, Sturmanskie oraz Morellato. W tym roku szczególny nacisk położony został na zegarki Vostok Europe.

Marka VE to Litewska marka, którą zaczęto produkować w 2004 r. Zegarki dedykowane są osobom prowadzącym aktywny styl życia, lubiącym się wyróżniać swoim stylem. Każda z linii nawiązuję do jakiegoś przełomowego wynalazku lub myśli osiągnięć technologicznych. Zatem są modele z serii Almaz, który był ściśle tajnym programem kosmicznym, czy też Gaz 14 Limusine– ekskluzywny, siedmiomiejscowy pojazd, który w latach 1977-1989 woził prezydentów i najwyższych przedstawicieli rządu.

Marka współpracuje z 4 ambasadorami: Benediktasem Vanagaem, Jurgisem Kairysem, Žydrunas Savickas, a od niedawna również z Danae Varveri. Każdy z ambasadorów to mistrz w swojej dziedzinie, kochający to, co robi. Kierowca rajdowy, pilot akrobatyczny, najsilniejszy człowiek na świecie, mistrzynie freedivingu… Klasa sama w sobie. Zegarki VE zostały zaprojektowane tak, aby podążać za ich aktywnymi właścicielami. Posiadają wysoką wodoszczelność (do 300 m) oraz zawór helowy, zaopatrzone są w tuby trytowe, które świecą w ciemności, dzięki czemu odczytanie godziny jest możliwe w najbardziej ekstremalnych warunkach, pokryte są utwardzanym szkłem typu K1, dzięki czemu są odporne na wstrząsy i uderzenia.

Expedition-UndergroundI-(1)

Odwiedzający stand mogli zapoznać się z nowościami marki: Expedition Everest Underground, Limousine-14 oraz Energia. Nowości przywiózł ze sobą właściciel marki Vostok Europe, Igor Zubovskij, z którym można było spotkać się na standzie.

Linia Expedition Everest Underground powstała, aby upamiętnić 5. rocznicę ustanowienia rekordu litewsko-ukraińskiej ekspedycji, której udało się zejść do najgłębszej jaskini na świecie: Krubera-Voronica (2197 m). Podczas ekspedycji wszyscy speleolodzy korzystali z zegarków VE. W skład najnowszej kolekcji wchodzą dwie linie: automatyczna oraz multifunkcyjna. Linia automatyczna zaopatrzona jest w mechanizm Seiko Epson YN84, wskazanie rezerwy chodu (do 40 godzin), wskazanie 24-godzinne, a także urządzenie absorbujące wstrząsy w celu utrzymania balansu.

Linia Multifunkcyjna posiada dodatkowo wskazanie czasu na świecie (World Timer), 24-godzinny chronograf oraz alarm, wskazanie dnia tygodnia i daty. W zegarkach zastosowano mechanizm kwarcowy Seiko Epson YM8J. Dodatkowym atutem zegarków z serii Everest Underground jest wodoszczelność 20 ATM, jednokierunkowy, rotujący bezel, tuby trytowe i dokręcana koronka oraz dekiel.

Wszystkim miłośnikom modeli z serii Energia zadedykowana jest ich nowa, bardziej powściągliwą odsłona, pasującą idealnie na wszelkie garniturowe okazje. Nie bylibyśmy jednak sobą, gdyby nie drobne akcenty, podkreślające, że zegarki Vostok Europe to czasomierze dla żyjących intensywnie. ​Dlatego też modele zaopatrzone są w utwardzone szkło typu K1, tuby trytowe na wskazówkach i indeksach, antyrefleksyjną powłokę, 40-godzinną rezerwę chodu oraz 24-godzinne wskazanie. Dodatkowo – pracę mechanizmu podejrzeć można dzięki open balance.

Gaz-14-Limousine-(1)

Na oddzielnym standzie prezentowane były również paski Morellato. To pierwsza w Europie, bo powstała w 1930 r. w Bolonii (Włochy), manufaktura pasków do zegarków. Morellato to również najwyższej klasy surowce, ręcznie wykańczane obszycia pasków oraz ręcznie malowane krawędzie.

Te trzy, bardzo intensywne dni obfitowały w liczne spotkania, niezliczone ilości wypitej kawy oraz świeże spojrzenie na branżę zegarkową.

Reklama

Mech

W jednej z lektur, które ostatnio czytałam, zasugerowano mi zwerbalizowanie