Gdańsk świętuje Stulecie Niepodległej Polski

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Listopad to tradycyjnie czas, w którym wspominamy odzyskanie przez Polskę niepodległości. W tym roku świętowanie ma szczególny wymiar z powodu okrągłej, setnej rocznicy wydarzeń z 1918 roku. Gdańskie obchody pozwalają spojrzeć na różnorodne aspekty niepodległości – obejmą także celebrację stulecia praw wyborczych kobiet.

Główne uroczystości przypadły rzecz jasna na weekend 10-11 listopada, gdy niemal wszystkie gdańskie instytucje kulturalne zaprosiły mieszkańców na koncerty i spektakle związane z wyjątkową rocznicą. W świąteczną niedzielę w Gdańsku przeszła efektowna Parada Niepodległości, zakończona Historycznym Zdjęciem Gdańszczan w Stulecie Niepodległości. Już wcześniej w mieście pojawiły się biało-czerwone akcenty – poza narodowymi flagami powiewającymi na ulicach, zauważyć można liczne iluminacje i kompozycje kwiatowe, oczywiście w stosownych barwach. Na terenie Hevelianum została zaś wciągnięta na czterdziestodwumetrowy maszt wielka flaga Polski.

Gdańsk.-Hevelianum.-fot.-Dominik-Paszliński--www.gdansk.pl-min

Na tym jednak nie kończy się wielkie listopadowe świętowanie. 17 listopada o godzinie 17.00 w Bibliotece Manhattan odbędzie się premiera komiksu „Piłsudski: Cztery oblicza niepodległości”, połączona ze spotkanie promocyjnym ze scenarzystą Robertem Stasiakiem i rysownikiem Piotrem Koteckim – autorami komiksu i zwycięzcami ogólnopolskiego konkursu na album komiksowy poświęcony Józefowi Piłsudskiemu.

Warto pamiętać, że w tym roku świętujemy stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety na mocy dekretu z 28 listopada 1918 roku. Dlatego też w Gdańsku listopad upłynie pod znakiem kobiet, na co złożą się warsztaty „Prawa Kobiet na 100-lecie Praw Wyborczych Polek”, wykłady, uroczysta gala oraz punkt kulminacyjny – spacer śladami gdańskich kobiet i przekazanie kluczy do miasta w ręce pań. To ostatnie wydarzenie zaplanowane jest na środę, 28 listopada, kiedy spod siedziby Instytutu Kultury Miejskiej wyruszy spacer śladami niezwykłych gdańskich kobiet. Podczas spaceru będzie można poznać m.in. sylwetki pań, które nadały powojenny kształt śródmieściu Gdańska. Spacer zakończy się w Dworze Artusa, gdzie nastąpi uroczyste przekazanie w ręce kobiet kluczy do miasta.

Z-okazji-Stulecia-Niepodległości-w-Gdańsku-postawiono-100-masztów,-fot.-Grzegorz-Mehring,-www.gdansk.pl-min

W ramach akcji do 28 listopada zbierane są biogramy kobiet, które wpisały się w życie Gdańska i regionu pomorskiego. Wśród zebranych not są już m.in. sylwetki Anny Walentynowicz, Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz – pierwszej kobiety, która samodzielnie opłynęła Ziemię, Jadwigi Ptach – mistrzyni haftu kaszubskiego, czy Anny Jadwigi Podhajskiej – biotechnolożki, inicjatorki gdańskiej szkoły biotechnologii. Biogramy publikowane będą na podstronie gdansk.pl dedykowanej projektowi oraz  na stronie www.metropolitanka.ikm.gda.pl.

Przypomnijmy też, że jednym z elementów całorocznych obchodów Stulecia Niepodległej Polski były szeroko zakrojone miejskie inwestycje w nowe obiekty. Najbardziej spektakularny ‒ Most Stulecia Niepodległości – czeka jeszcze na ostatnie pozwolenia. Będzie to największy most zwodzony w naszym kraju. Jego całkowity koszt to ponad 60 milionów złotych, część kosztów pokryło Ministerstwo Infrastruktury (blisko 28 milionów złotych).

Reklama

OSTENTACJA

Od początku świadomego życia cierpię na pewną osobliwą przypadłość, a