Ateny

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Wiosną rusza nowa, sezonowa trasa z Lotniska Gdańsk. To Ateny. Ogłoszone już w październiku ubiegłego roku loty zaczną kursować 11 maja 2018 roku. Już teraz sprawdźcie, jak przygotować się na pobyt w stolicy Grecji.

Gdzie to jest?

Ateny leżą w południowo-wschodniej części Grecji, w regionie Attyka, blisko Półwyspu Peloponeskiego.

Jak dojechać?

Reklama

Loty linii Ryanair będą odbywać się dwa razy w tygodniu. Z Portu Lotniczego Ateny (ATH) do centrum miasta najlepiej dostać się metrem bądź koleją podziemną. Na ich stacje dostaniemy się za pomocą przejścia naziemnego.

ateny_1

Ciekawostki

Aglomerację ateńską zamieszkuje prawie 5 milionów mieszkańców. Jednocześnie Port Lotniczy Ateny to jedno z najmniejszych lotnisk europejskich stolic. Plusem jest to, że trudno się tam zgubić.

Warto zobaczyć

  • Akropol, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Pozostałości starożytnych Aten to kolebka zachodniej cywilizacji. W skład kompleksu wchodzą Partenon, Erechtejon, Świątynia Ateny Nike, Propyleje i Piantoteka.
  • Teatr Dionizosa, leżący u stóp Akropolu, był pierwowzorem dla wszystkich teatrów greckich. W tym miejscu swoje sztuki wystawiali mistrzowie greckiej tragedii i komedii: Sofokles, Ajschylos, Arystofanes czy Eurypides.
  • Pireus, czyli antyczny port morski, stanowi osobną miejscowość. Można tam znaleźć ślady starożytności, jak i oglądać wielkie statki dobijające do brzegu przedmieść Aten po dziś dzień.
  • Najstarsze drzewo oliwne Attyki, liczące ok. 2500 lat, znajduje się właśnie w Atenach, w dzielnicy Agioi Anargiroi.
  • Metro, które stanowi tutaj podziemne muzeum z oryginalnymi znaleziskami archeologicznymi.
  • Plaka, najbardziej gwarna część Aten, pełna straganów, tawern i muzeów.

ateny_2 

Co wziąć ze sobą?

Obowiązkowo okrycie głowy chroniące przed słońcem i krem z wysokim filtrem – palące słońce Attyki da się szczególnie we znaki przy zwiedzaniu antycznych wzgórz.

Reklama

Dyniak

– Jak można wywalać gnój w klapkach? – pytam tego wieśniaka. Nie