Na narty przez Kraków

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Planowanie Podróży czy to małych czy duzych najlepiej zrobić ze sporym wyprzedzeniem. Zdecydowanie zaoszczędzi nam to pieniędzy oraz pozwoli przebierac w ofertach. A skoro wakacje już za nami, czas zaplanować wypad zimowy. Każdemu marzy się kulig, oscypki z żurawiną i spacer zaśnieżoną doliną. Zimowy wypoczynek można podzielic na zwiedzanie jednego z najstarszych miast Polski jak oraz aktywny wypoczynek w Białce Tatrzańskiej czy też Zakopanem. Propozycją wartą rozpatrzenia jest wypad na narty z przelotem do Krakowa. Wyloty do krakowskiego lotniska odbywają się trzy razy w tygodniu, w każdy wtorek, czwartek oraz sobotę a rejs trwa jedynie 1h 15 min. Połaczenie to jest obsługiwane przez niskokosztowego przewoźnika Ryanair. Wcześniej zakupione bilety kosztuja nawet mniej niż 50 zł.

A gdyby tak zmienić konwencję i wyruszyć zimą również do miasta?

Kraków to wspaniałe miasto, które przez cały rok oferuje swym gościom i mieszkańcom szereg atrakcji. Zimą zachęca do zgłębiania tajników swej historii poprzez szereg tematycznych wycieczek “Przyjaciół Krakowa, a fanom aktywnego wypoczynku proponuje zabawę na lodowiskach. Kraków, niezależnie od pory roku, większości z nas kojarzy się z Rynkiem Głównym, Sukiennicami, Kościołem Mariackim i pomnikiem Adama Mickiewicza. To obowiązkowe miejsca, które należy zwiedzić, przebywając w tym Królewskim Mieście choćby przez jeden dzień. Każdego, kto odwiedza Kraków nie może ominąć wyprawa na Wawel. Zwiedzanie zamkowych komnat, przepięknej Katedry czy krypty św. Leonarda z grobowcami królów polskich to idealny pomysł na zimowe dni. Niebywałą atrakcją turystyczną w Krakowie są podziemia krakowskiego rynku. Miejsce to przeżywa chłodniejszą porą prawdziwe oblężenie, gdyż oferuje odwiedzającym je turystom szereg wspaniałych ekspozycji. Rekonstrukcje dawnych dróg i infrastruktury miejskiej, grafiki, ryciny i hologramy powodują, że podziemia Krakowa niczym nie przypominają nudnawych muzeów z drętwymi wystawami i filcowymi kapciami.
Kraków dysponuje najlepszą w Polsce bazą turystyczną, o każdej porze roku spełniającą potrzeby turystów o rozmaitej zasobności portfela. W centrum i jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się kilkadziesiąt hoteli o wysokim standardzie, w tym należących do największych światowych sieci. Równolegle funkcjonuje też wiele kameralnych obiektów, usytuowanych nawet w pobliżu Rynku Głównego. Bogata jest oferta hosteli i apartamentów zwłaszcza na krakowskim Kazimierzu.

Hej górale

Po zwiedzaniu w pigułce Krakowa od gór dzieli nas około 2 h samochodem. Możemy wybrac zarówno transort publiczny jak i wiele Teraz modnych wypożyczalni samochodów  by dostać się na podhale, które  to jest bez wątpienia mekką polskiego narciarstwa. Region bowiem cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników białego szaleństwa. Najchętniej na narty i deskę jeździmy do Zakopanego czy Białki Tatrzańskiej. Nie ma się co dziwić. Te dwa kurorty oferują narciarzom ogrom możliwości.

Trasy narciarskie na Kasprowym Wierchu to najwyżej położony w Polsce i jedyny o charakterze alpejskim stok narciarski. Śnieg na Kasprowym Wierchu jest całkowicie naturalny, stok nie jest sztucznie naśnieżany, za co ceni go wielu narciarzy. Na Kasprowym mamy do dyspozycji kilka tras narciarskich: Goryczkowa (długość: 1770m), Gąsienicowa (długość: 1200m), szlak narciarski z Hali Gąsienicowej (długość: 8500m) oraz nartostradę z Goryczkowej (długość: 3500m). Kolejnym jest Polana Szymoszkowa Jedna z bardziej popularnych stacji narciarskich w Zakopanem, której dużym atutem są piękne widoki na panoramę Tatr. Dla miłośników białego szaleństwa dostępne są dwie koleje linowe. Duża kolej 6-osobowa biegnąca na szczyt Gubałówki to propozycja dla wprawnych w zjeździe oraz turystów żądnych widoków. Na górze możemy też odpocząć, napić się gorącej herbaty w barze lub podziwiać góry, jedząc przy tym obiad w restauracji. Stok przystosowany jest też pod początkujących narciarzy. Umiejętności możemy szkolić korzystając z mniejszej kolei biegnącej do połowy stoku. Z kolei rodziców jeżdżących na narty z dziećmi ucieszy mieszczący się przy dolnej stacji KidsPark Szymoszkowa, a w nim taśma dla najmłodszych narciarzy i snowboardzistów. Pod fachowym okiem instruktora dzieci mogą po raz pierwszy stanąć na jednej lub dwóch deskach i poprzez zabawę rozpocząć swoją przygodę ze sportem na śniegu. Na Harendzie na narciarzy i snowboardzistów czeka 6 tras o zróżnicowanej trudności oraz długości. Najbardziej zaawansowani narciarze mogą cieszyć się z szusowania na trasie spełniającej wymogi FIS (długość: 800 m) oraz trasie oraz trasie średnio-trudnej (długość: 900 m). Na mniej zaawansowanych czekają dwie trasy średnio-łatwe (długość: 100 m). Z kolei początkujący adepci mają do dyspozycji trasę łatwą (długość: 250 m) oraz łatwą (200 m).

Dzieci uczące się dopiero jeździć na nartach lub desce mogą skorzystać z Przedszkola Narciarskiego. Odpocząć i rzucić coś na ząb możemy przy dolnej stacji znajduje się Karczma Harenda, Szałasie u Curusia przy wyciągach orczykowych oraz w punkcie gastronomicznym z tarasem widokowym na górnej stacji kolei krzesełkowej.

Stoki w Białce Tatrzańskiej takie jak Kotelnica Białczańska Największa stacja narciarska na Podhalu. Posiada 14 km tras o różnym stopniu trudności, przystosowanych zarówno pod zaawansowanych narciarzy, jak i pod początkujących. Najdłuższa trasa liczy 1 900 m, zaś najkrótsza 110 m. Dla dzieci dostępny jest ogródek o długości 65 m i małym nachyleniu. Z ośrodka rozciąga się piękna panorama na Tatry. Czy też Rusin Ski. Stacja położona na Wierchu Rusińskim w Bukowinie Tatrzańskiej oferuje doskonałe warunki do uprawiania białego szaleństwa. Do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów oddane są trasy o zróżnicowanym stopniu trudności: sześcioosobowa kolej krzesełkowa Porshe Design, czteroosobowa kolej krzesełkowa, dwa wyciągi orczykowe, babylift (wyciąg taśmowy dla najmłodszych).  Główne trasy mają 1200 i 900 metrów długości. Na szczycie góry znajduje się urokliwa i klimatyczna karczma. Długa Polana to miejsce bliskie Zakopanego, ktre warte jest polecenia. Niewielki ośrodek narciarski zlokalizowany u podnóża Gorców w Nowym Targu. To idealne miejsca zwłaszcza dla początkujących miłośników nart i deski. Długa Polana oferuje trzy trasy narciarskie: niebieską dla początkujących (650 m) czerwoną dla średnio-zaawansowanych (450 m) oraz zieloną – idealna dla stawiających pierwsze kroki (100 m). Zadział Kolejny ośrodek mieszczący się u podnóża Gorców, w Nowym Targu. Miejsce stworzone z myślą o aktywnym wypoczynku całych rodzin. Wyciąg oferuje: główny stok o długości 550 metrów, na którym odnajdą się początkujący i doświadczeni narciarze oraz snowboardziści, a także strefę rodzinną z wyciągiem i trasą do nauki jazdy, rynną do zjazdu na pontonach, karuzelą dla najmłodszych i górką do zjazdu na sankach. Czorsztyn Ski Wyciąg narciarski umiejscowiony na zboczach góry Wdżar, która według niektórych teorii w przeszłości była wulkanem, chociaż nie ma na to dowodów. W skład kompleksu wchodzą 2 koleje krzesełkowe, 3 wyciągi orczykowe oraz 2 wyciągi dla początkujących. Znajduje się tutaj 8 tras zjazdowych o różnym stopniu trudności – od tras przeznaczonych dla początkujących po trasy z certyfikatem FIS. Najdłuższa z nich ma długość 1200 m, zaś najkrótsza 200 m.

Reklama

Jestem chamką!

Jestem chamką. To nie zostało powiedziane wprost, ale zarysowane grubym