Poczdam. Tajemnica

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Czy lubicie tajemnice? Jeśli tak, zabiorę Was dzisiaj w miejsce pełne sekretów. Są tam obeliski z intrygującymi hieroglifami, piramida ukryta w gęstych zaroślach, most, po którym przechadzali się szpiedzy, oraz pałace, które pałacami wcale nie są. Wytężcie wszystkie zmysły i szukajcie wskazówek – czas na odkrywanie tajemnic właśnie nadszedł.

Pałac 

Jest zjawiskowo piękny. Otoczony zadbanymi alejkami, stoi na końcu wielkiego parku. Widziałam w życiu wiele wspaniałych zabytków, ale ten jest inny niż reszta. Jest moim wymarzonym, barokowym pałacem księżniczki z dzieciństwa. Kłopot jedynie w tym, że wcale nie jest pałacem. To Communs – zabudowania gospodarcze Neues Palais, w których mieszkała kiedyś służba. Zostały zbudowane w 1766 roku, żeby zasłonić bagna rozciągające się na łąkach dookoła Parku Sansoucci. Właśnie z tego miejsca najlepiej zacząć przygodę z niewiarygodnym kompleksem parkowym.

poczdam_3

Reklama

Piramida

Skryta w zaroślach Neuer Garten stanowi nie lada zagadkę. Jest niewysoka, więc jedynie wprawne oko wypatrzy jej czubek pomiędzy drzewami. Na dodatek jest czarna, co nie ułatwia poszukiwań w ciemne jesienne dni. Nad wejściem do niej widnieją złote znaki, odrobinę przypominające pismo runiczne. W zależności od tego, jak bardzo chce się rozwiązać zagadkę dotyczącą przeznaczenia piramidy, hieroglify umieszczone na jej dwóch ścianach można odczytać na wiele różnych sposobów. Co robi typowo egipska budowla w centralnej Europie? Aktualnie nic, ale w XVIII wieku służyła jako… lodówka. Latem chowano w niej żywność, a zimą lód. Biorąc pod uwagę bliskość Pałacu Marmurowego, często obfitującego w gości, śmiało można uznać zbudowanie zewnętrznej spiżarni za genialny pomysł.

Obeliski

Znalazłam trzy. Samotne, pełne egipskich hieroglifów, stoją oddalone od siebie o kilka kilometrów. Czym były i co tu robią? Zacznijmy od krótkiej lekcji historii. Obelisk to symbol kultu słońca – egipskiego boga Ra, stwórcy świata, pana wiatru, urodzaju i płodności. Te smukłe słupy o czworobocznej podstawie stanowią fragmenty Neustädter Tor – bramy wjazdowej do miasta. Na szczycie każdego obelisku znajdował się orzeł, będący symbolem Prus. Zostały zbudowane w 1753 roku, a zaprojektował je Georg Wenzeslaus von Knobelsdorff. Nie zgadza się tylko jedna rzecz. Egipskie hieroglify po raz pierwszy odczytał Jean-François Champollion dopiero w 1822 roku…

Choć obeliski są piękne, a patrząc na nie przenoszę się w myślach do starożytnego Egiptu, dociera do mnie smutna prawda. Hieroglify na nich nic nie znaczą, są jedynie czystą fantazją autora, który je zaprojektował.

poczdam_2

Tajemnicza grota

Skryta w Ogrodzie Nordyckim. Wysadzana ogromnymi muszlami i kamieniami szlachetnymi, z malutką fontanną na środku. Powstała w latach 1860 – 1861 i otaczają ją kunsztownie ścięte żywopłoty i krzewy. Ogród Nordycki stanowi część zewnętrznych ogrodów Oranżerii, jednak na temat samej groty nie ma prawie żadnych informacji.

poczdam_1

Most

Stalowy, nitowany, w kolorze zgniłej zieleni. Wygląda jak każdy inny most, jednak to właśnie tu, niewiele ponad 50 lat temu, ludzkie życie było kartą przetargową w grze wielkich mocarstw. To Glienicker Brücke – Most Szpiegów. Właśnie na nim przebiegała granica między Berlinem Zachodnim a Wschodnimi Niemcami. Pierwsza wymiana szpiegów miała miejsce w 1962 roku. USA próbowało odzyskać swojego pilota, Gary’ego Powersa zestrzelonego przez wojska ZSRR, w zamian za radzieckiego szpiega, podpułkownika Rudolfa Abla. Przejście o zmroku tym mostem – mając świadomość, że w trakcie zimnej wojny wielu ludzi zrobiło tu swoje ostatnie kroki – to niezapomniane wrażenie. Most nie zmienił swojego wyglądu, zabierzcie więc ze sobą kapelusz i płaszcz prochowiec – podróż w czasie gwarantowana.

To tylko kilka zagadkowych miejsc znajdujących się w stolicy Brandenburgii. Nie zdradzę już nic więcej. Pojedźcie tam i sami przekonajcie się, jak wiele innych tajemnic kryje w sobie to jedno miasto… Poczdam.

Reklama

Dyniak

– Jak można wywalać gnój w klapkach? – pytam tego wieśniaka. Nie