Tajemniczy olbrzym

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Dolny Śląsk i Sudety Środkowe były uważane przez nazistów za rdzennie niemieckie obszary, niedostępne dla samolotów wroga i wojsk nieprzyjaciela. Nic dziwnego, że na tak odizolowanym i nieprzyjaznym terenie, jakim są Góry Sowie, powstał obiekt, którego przeznaczenie do tej pory spędza sen z powiek wielu badaczom. Dzisiaj zabiorę Was na wędrówkę po tajemniczym kompleksie Riese, który został okrzyknięty największym projektem górniczo-budowlanym nazistowskich Niemiec.

Riese (niem. Olbrzym), to kryptonim tajnego projektu obejmującego swym zasięgiem zbocza wielu gór. Jako pierwszy odwiedzam kompleks Włodarz, gdzie o świcie przeciskam się przez ciasne, metalowe wrota prowadzące w głąb góry. Choć we wszystkich tego typu miejscach wilgoć i półmrok nie są czymś niezwykłym, to tutaj oddziałują na mnie mocniej. Jest jakby ciszej, spokojniej, trochę jak w zaczarowanej krainie… Błądząc po ciasnych tunelach dochodzę do podziemnej rzeki. Krystalicznie czysta woda (pełna leżących na dnie desek, śrub czy kawałków rur) wraz ze światłem latarki, wydobywa niesamowitą barwę i kształt otaczających mnie skał. Po krótkiej przeprawie łodzią docieram do ogromnej sztolni, której wymiary to blisko 80 metrów długości i 10 metrów wysokości.

kwatera_hitlera

Potężne i odporne na bombardowanie pomieszczenia zostały wydrążone w skałach pofałdowanych i gęsto zalesionych Gór Sowich. Planowano stworzyć tu kolejną kwaterę główną Adolfa Hitlera, jednak prace porzucono po zbudowaniu wielkich hal produkcyjnych połączonych między sobą siecią długich tuneli. Przechadzając się po sztolniach Walimskich znanych pod nazwą Rzeczka, odkrywam efekty wycieńczającej pracy ludzkich rąk. Ogromna, częściowo zalana hala wydrążona przez więźniów z Al Riese (filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen) znajduje się w samym sercu mającego zaledwie 500 metrów długości obiektu.

Reklama

Według niektórych hipotez, we wrześniu 1943 roku właśnie tutaj zaplanowano budowę potężnego obiektu przemysłowego. Miał on przejąć produkcję rakiet V1 i V2 ze zbombardowanego przez wojska alianckie zakładu zbrojeniowego wPeenemünde. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że Riese nie miało służyć do odbudowy rakietowych pocisków balistycznych V2 (do tego celu zbudowano fabrykę Mittlewerk niedaleko Turyngii), ale do prac nad tajną bronią III Rzeszy – Wunderwaffe.

kwatera_hitlera_2

W Ludwikowicach Kłodzkich odkrywam tajemniczy obiekt o nieznanym przeznaczeniu. Molke (inaczej Muchołapka) to nietypowy, betonowy silos, który mógł kiedyś służyć jako podstawa chłodni kominowej dla pobliskiej kopalni i elektrowni. Sporo osób nie zgadza się z tą teorią sugerując, że komin zbudowany na tak dużej podstawie musiałby mieć ponad 30 m wysokości. Pewne jest, że w trakcie wojny nikt nie projektowałby tak rzucającego się w oczy budynku, a szczególnie, gdy mógł on narazić na odkrycie pobliską tajną fabrykę amunicji. Wśród teorii o przeznaczeniu Muchołapki pojawia się również teoria spiskowa. Jedną z tajnych broni Wunderwaffe mającą zmienić bieg wojny i pomóc przegrywającej na wszystkich frontach III Rzeszy, był Die Glocke (dzwon). Dzisiaj z powodzeniem nazwalibyśmy go UFO, bo dzwon, to samolot w kształcie dysku wyposażony w napęd antygrawitacyjny. Według wyznawców tej teorii, muchołapka to nic innego jak lądowisko dla takiego pojazdu kosmicznego, który miał zostać stworzony właśnie na terenie Gór Sowich.

kwatera_hitlera_3

Na sam koniec wędrówki zostawiam sobie sztolnie w Osówce. To dobra decyzja. Stoję samotnie w ogromnej hali ukrytej przed światem w sercu góry, zapomnianej na lata przez kolejne pokolenia. Lekka mgła niczym wszechobecna tajemnica, otacza mnie w wąskich tunelach wydrążonych przez więźniów obozów koncentracyjnych. Błądzę samotnie w półmroku, próbując z całych sił odgadnąć, co naprawdę miało się tu znajdować.

Góry skrywają w sobie wiele niebezpieczeństw, posiadają też działające na wyobraźnię sekrety. Powierzone im przed laty tajemnice są czasem dostępne jedynie dla wybranych. Czy odważysz się być jednym z nich i wejdziesz do Riese, by odkryć jego prawdziwe przeznaczenie?

Reklama