ANYWHERE          TV

Luksus i ekologia — innowacyjne futro od Stelli McCartney

OLGA DZIURA

jesien_2019_moda

Stella McCartney jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych brytyjskich projektantek. Dbałość o środowisko i prawa zwierząt stały się jej wizytówką. Nie jest to efekt eko trendu ostatnich lat, a kwestie ważne dla niej od samych początków marki. Skóry i futer nie znajdziemy w żadnej z jej kolekcji, każdą kolejną stara się udoskonalać, by jej projekty były jeszcze lepszej jakości, a przy tym jeszcze bardziej w duchu mody zrównoważonej.

Na tegorocznym jesiennym tygodniu mody w Paryżu zaprezentowała sztuczne futro wykonane z nowego materiału. Debiut nie odbył się jednak na wybiegu, a wśród publiczności, w pierwszym rzędzie. Nowy produkt, a w zasadzie prototyp, miała na sobie modelka Natalia Vodianova. KOBA to pierwsze sztuczne futro, które składa się w 37 procentach ze składników roślinnych i w 63procentach z poliestru z recyklingu. Produkt może być w pełni recyklingowany z innymi produktami z poliestru. KOBA to efekt współpracy pomiędzy Stellą McCartney, przedsiębiorstwem chemicznym Dupont i producentem sztucznych futer Ecopel. Prace nad nowym materiałem trwały około 1,5 roku. Do tej pory sztuczne futra były zazwyczaj wykonywanez modakrylu lub poliestru. Według Claire Bergkamp, dyrektor do spraw innowacji i zrównoważonego rozwoju u Stelli McCartney, oba te materiały nie dawały satysfakcjonujących efektów, ponieważ poliestrowi brakuje zadowalającej ich jakości, a modakryl nie jest wystarczająco ekologiczny.

Płaszcz, który miała na sobie Natalia Vodianova to prototyp, KOBA Fur-Free Fur będzie częścią kolekcji, które pojawią się w 2020 roku. Nowy materiał może mieć duży wpływ na cały rynek mody. Według Claire Bergkamp, Stella McCartney jest gotowa na negocjacje z markami zainteresowanymi nowym materiałem, ponieważ chce by KOBA stał się rynkowym standardem.

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE