Zakynthos: Malowniczy Kwiat Wschodu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Lazurowe morze, imponujące weneckie budowle, gaje oliwne i cytrusowe oraz wizytówki wyspy, czyli żółwie karetta i zatoka wraku. Kwiat Wschodu, bo taki przydomek nadali Zakynthos Wenecjanie, potrafi zachwycić.

Pozostaje mi 10 minut do wypłynięcia w rejs, kiedy okazuje się, że znajduję się w złym miejscu. Z pomocą nowych przyjaciół ustalam inny punkt odbioru. Kapitan Christos Pastras z Zante Sea Life Tours specjalnie podpływa po mnie w okolice znanej z organizowania ślubów wysepki Kameo. Z łodzią pełną turystów.

— Proszę państwa, oto dziennikarka, która dziś zaszczyci nas swoją obecnością — przedstawia mnie z pewną dozą złośliwości.

Droczyć będziemy się jeszcze nie raz. W zatoce Laganas stanowiącej Morski Park Narodowy wypatrujemy żółwi. Szczególnie podekscytowane są dzieci, które czekają, by ten przepłynął pod szklanym dnem łodzi. Gdy wreszcie wynurza głowę, zachwytom nie ma końca. Ruszamy na wysepkę Marathonisi – to jedno z miejsc lęgowych znajdujących się pod ochroną żółwi morskich karetta. Po godzinnym pobycie na białej, piaszczystej plaży wypływamy do jaskiń Keri. Widoki są obłędne.

— Trzymaj stery — mówi kapitan.

zakynthos_1

 
Reklama
 
Reklama

Jestem zachwycona, czego nie mogę powiedzieć o czujnie obserwujących moje poczynania Anglikach.

Z moją przewodniczką Nienke, Holenderką, która mieszka na wyspie od kilku lat, poznaję inne oblicze Zante. Oczywiście obowiązkowo zaliczamy wzgórze Bohalli – zdjęć panoramy miasta nigdy za wiele. Odwiedzamy też sklep cukierniczy w centrum miasta, gdzie próbuję tradycyjnego nugatu (mantolato). Rodzina Kotsoni pozostała wierna sposobowi jego wytwarzania. Od Dennisa Papadatosa, właściciela sklepu, dowiaduję się, że dobrej jakości nugat poznaje się po tym, że pęka po rzuceniu na twardą powierzchnię.

Zaopatrzone w prowiant ruszamy do jednej z najstarszych miejscowości na wyspie, tradycyjnej wioski Loucha. Kamienne domy położone wśród zieleni robią wrażenie. W Agalas zatrzymujemy się przy ruinach starej rezydencji z XVIII w., która mieści małe muzeum sztuki. Typowa architektura tamtych czasów z widocznymi weneckimi wpływami. Namawiam Nienke, żebyśmy zatrzymały się przy studniach weneckich.

Okolica jest niezwykle malownicza. Spacerujemy wśród winorośli i starych drzew oliwnych. I wtedy na jednym z nich widzę smoka! Ostatnim przystankiem w naszej podróży jest Keri, słynąca z tradycyjnej architektury i punktu widokowego, z którego można podziwiać zachód słońca.

Najpopularniejszym zakątkiem wyspy jest słynna grecka zatoka Navagio, zwana także Zatoką Wraku od leżącego u jej brzegu od 1980 r. statku przemytniczego Panagiotis, który przewoził papierosy. Ponoć cały Zakynthos był w nie zaopatrzony przez długi czas. Decyduję się zobaczyć to miejsce z klifu, bo wyprawa statkiem na plażę jakoś mnie nie przekonuje – bywa, że gdy jest wietrznie, nie można zejść na ląd. Po drodze oglądam urokliwe zatoki Porto Roxa i Porto Limnionas. Gdy docieramy do Navagio, przeklinam się w duchu, że nie założyłam dłuższych spodni, bo ciernie z krzewów boleśnie obcierają mi łydki. Szklany balkonik stanowiący punkt widokowy przypomina mi o lęku wysokości, dlatego udaję się w głąb klifu.

 
Reklama

zakynthos_3

Na północy wyspy znajduje się także uroczy park krajobrazowy. To tu spaceruję w towarzystwie jeleni, obserwuję pawie podrywy i karmię szopy, których wnętrze łapek jest tak delikatne i mięciutkie jak u niemowlaka. Po Parku Skalnym Askos i jego 30 stacjach oprowadza mnie opiekująca się zwierzakami Beata Sokołowska, która opowiada mi historię jego powstania. Na terenie występuje ok. 200 tys. dzikich roślin, krzaków i drzew, z czego wiek niektórych szacowany jest na kilkaset lat. Warto też zwrócić uwagę na specjalne kamienne konstrukcje znajdujące się na różnych poziomach, które nie pozwalają ziemi na obsuwanie się oraz stare kamienne budynki i studnie.

Schodząc na poranne spotkanie z ludźmi z Fora Zakynthos, którzy organizują piesze wędrówki na wyspie, planuję odwołać trekking. Nie nadaję się i nie chcę, żeby grupa czekała. Wtedy Spiros podejmuje błyskawiczną decyzję – rozdzielamy się.

— Pójdziesz z Sabine, we własnym tempie. A jak nadal będziesz się źle czuła, w każdej chwili możemy cię odwieźć do hotelu. Niczym się nie przejmuj — dodaje z uśmiechem.

W drodze na przylądek Vasilikos z Sabine i jej uroczym psem Greco zaczynam czuć się lepiej. Rozmawiamy swobodnie, jakbyśmy się znały od lat. Sabine zabiera mnie na plażę Gerakas (jedno z miejsc lęgowych żółwi karetta), a następnie kierujemy się do białych gór piaskowych. Wspinamy się na wzgórze, z którego rozciąga się wspaniały widok. Zaczynam dostrzegać więcej, głównie dzięki mojej towarzyszce, która o przyrodzie na Zante wie bardzo dużo. Wędrujemy wśród aromatycznych ziół, zrywamy jeżyny, podziwiamy kwiaty. Dwie godziny mijają niepostrzeżenie.

Dołączamy do reszty grupy i podjeżdżamy na farmę organiczną Logothetis leżącą pośród gajów oliwnych. Tu degustacja oliwy odbywa się na tych samych zasadach, co próbowanie wina, tyle że w małych plastikowych kieliszkach. Dionyssis Logothetis, właściciel gospodarstwa, opowiada nam o procesie produkcji oraz wyjaśnia zasady testowania oliwy. Świetna nauka jak dobrze dobrać oliwę i rozpoznać jej jakość. Degustację poprzedza wizyta w tłoczni. Ta jest o tyle ciekawa, że łączy nowoczesne metody wytwarzania oliwy z tradycyjnymi, znanymi na wyspie od wieków.

Farma, wraz z kilkoma innymi gospodarstwami, wchodzi w skład Eco Zakynthos – stowarzyszenia agroturystycznego skupiającego także tradycyjne tawerny oraz producentów lokalnych wyrobów. Na czele organizacji stoi Dimitris Therianos, właściciel Farmy Organicznej Therianos w miejscowości Kalithea. Można się tu zatrzymać w jednym z czterech domków i spędzić wakacje bliżej natury. Dimitris częstuje mnie wysokiej jakości oliwą mającą właściwości lecznicze (jakość potwierdzona międzynarodowymi nagrodami), rodzynkami oraz organicznym winem. Do gustu szczególnie przypada mi różowe, dlatego nie odmawiam kolejnego kieliszka. Tutejsza sceneria jest tak malownicza i cała rodzina tak miła, że chętnie zostałabym dłużej. Ale Dimitris ma wobec mnie inne plany.

Ruszamy do Muzeum Folkloru Vertzagio w wiosce Pigadakia, gdzie poznaję Spirosa Vertzagiasa, który oprowadza nas po wnętrzach i opowiada historie związane z historią i kulturą wyspy, pokazując przedmioty codziennego użytku (niektóre pochodzące nawet z XVI w.!). Wstępujemy do jego tawerny Kakia Rahi, żeby skosztować wina, które sam wytwarza. Bez żadnych konserwantów, jak wielokrotnie powtarza. Czeka mnie jeszcze kolejna degustacja, tym razem w winnicy i pracowni sztuki bizantyjskiej Art And Wine nieopodal wioski Maries. Giannis Giatras-Goumas to artysta tworzący obok ikon i fresków (jego prace można podziwiać w kościołach na Zakynthos i w Atenach) również doskonałe wina, którego rodzaje nazwał od wiatrów odzwierciedlających ich charakter.

zakynthos_2

Wspólny dzień wieńczymy z Dimitrisem wizytą w tradycyjnej tawernie. Na start tzatziki, grillowane pieczywo przyprawione oregano i sałatka grecka z soczystymi warzywami. I obowiązkowo saganaki, smażony ser skropiony cytryną. Gdy biorę pierwszy kęs, nieświadomie wzdycham.

— Ty naprawdę cieszysz się swoim jedzeniem — śmieje się Dimitris.

I to fakt. Bo uwielbiam grecką kuchnię, a saganaki to mój ulubiony przysmak. I chrzanić to, że powinnam bardziej dbać o linię. Kto by się nad tym zastanawiał, mając przed sobą takie pyszności?

 

W przyszłym roku na Zakynthos polecimy także z Łodzi. Port Lotniczy zamierza uruchomić czarterowe połączenia latem 2019 roku.

 

Reklama

Nowa Fala kobiet

Filmy czeskiej nowej fali jako feministyczne manifesty Jednym z najważniejszych