Wzruszający listopad w Filharmonii Bałtyckiej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Listopad w Filharmonii Bałtyckiej jest kolejnym miesiącem, w którym możemy doświadczyć głębokich wzruszeń, słuchając wspaniałej muzyki na fortepian solo, na orkiestrę, w projektach dedykowanych dzieciom, nastolatkom, jak i całym rodzinom.

W dniach 6-23 listopada w naszej siedzibie odbywa się festiwal Gdańska Jesień Pianistyczna. W programie festiwalu jest 7 recitali fortepianowych i aż 3 koncerty symfoniczne. Wystąpią pianiści światowej sławy: Jean-Claude Pennetier (Francja 9.11, koncert symfoniczny), duet Glorii Campaner (Włochy) i Leszka Możdżera (12.11, brak biletów), GarrickOhlsson (USA, 13.11), IngolfWunder (Austria, 21.11), Marina Kosterina (Rosja, 15.11), RostislavKrimer (Białoruś, 16.11, koncert symfoniczny), Ewa Pobłocka (22.11), Janusz Olejniczak (23.11, koncert symfoniczny). Ponadto dwa koncerty odbędą się na fortepianach z XIX wieku. Zagra na nich duet: GeofferyGovier (Anglia) i Katarzyna Drogosz (19.11) oraz na samym początku festiwalu – Tomasz Ritter (6.11). Wszystkie koncerty są o godz. 19.00, a bilety w cenach od 15 zł. 

11 listopada Filharmonia świętuje 100-lecie odzyskania niepodległości koncertem symfonicznym pod batutą Agnieszki Duczmal. Solistą będzie Robert Kabara– skrzypce. W programie dzieło autora nierozerwalnie związanego z obchodami takiej rocznicy – I. J. Paderewskiego, polityka i kompozytora, a także A. Panufnika i F. Mendelssohna.

Nie ustają także cykle zachęcające całe rodziny do wizyt w Filharmonii. Po sukcesie, jakim były 4 koncerty edukacyjne dla dzieci z pomorskich szkół podstawowych „Salon wielkich Polaków” (3000 słuchaczy w dwa dni), czekają nas kolejne podobne wydarzenia. We wtorek 13.11 odbędą się 2 przedpołudniowe koncerty dla uczniów „Fortepian Treflika”. W programie muzyka na żywo, prezentacje aktorów i pokaz filmu animowanego. Inne wydarzenia w tym cyklu odbędą się 3 i 4 grudnia, tutaj łącznie 4 razy. Ich nazwa to „Święta u Vivaldiego” i cieszą się dużym zainteresowaniem już od dawna.

PFB

W sobotę 17.11 odbędą się także rozchwytywane warsztaty muzyczne dla najmłodszych. O godz. 10.00 gościmy dzieci w wieku 0-3 z rodzicami, o 11.30 w wieku 4-6 lat, a o 13.00 wszystkie dzieci niezależnie od wieku. W programie wspólne muzykowanie i umuzykalnienie w j. angielskim, zapoznanie się z instrumentem orkiestrowym: fagotem i warsztaty plastyczne. Podobne spotkania odbywają się też w niedzielę 9.12 i już teraz są także niemal wyprzedane.

Następnie 18.11 odbędzie się bardzo ciekawy koncert perkusyjny, który muzycznie wypełnią Piotr i Bartłomiej Suttoraz grupa młodych perkusistów pod nazwą JeunessesMusicales. Zaprezentują szereg instrumentów z najróżniejszych zakątków świata, a uczestnicy będą mogli wziąć czynny udział w wydarzeniu.

W niedzielę 25.11 o godz. 12 odbędzie się koncert familijny „Narodowe Śpiewanie w Gdańsku”. Do Filharmonii Bałtyckiej zjedzie się kilkuset młodych ludzi z 9 szkół z regionu pomorskiego: z Kościerzyny, Wejherowa, Pinczyna, Tczewa, Brodnicy Górnej, Gdyni i Gdańska. Wszyscy wspólnie wykonają najpiękniejsze polskie utwory chóralne. Towarzyszyć im będzie Gdańska Grupa Perkusyjna „TRIO PER KA” oraz Filip Cieszyński na fortepianie. W niedzielę 2.12 w naszej siedzibie odbędzie się koncert pt. „Kosmiczna Filharmonia – Mikołaj w Kosmosie”. Widowisko to wypełni muzyka na żywo z udziałem aktorów w kostiumach. Nie zabraknie też samego św. Mikołaja! 

Ostatnim w PFB w listopadzie wydarzeniem będzie koncert andrzejkowy z udziałem naszej orkiestry i kwartetu jazzowego Vita Fiali (kontrabas, Czechy). W repertuarze kompozycje S. Moniuszki i… standardy jazzowe z repertuaru ElliFitzgerald oraz Louisa Armstronga. Śpiewać będzie BarboraSwinxRehackovai Lee Andrew Davison.

7.12, 10.12, i 14.12 ostatnie przed wieczorem sylwestrowym występy naszej orkiestry. Drugi z tych koncertów w poniedziałek 10 grudnia to koncert charytatywny pt. „Muzyka czyni cuda”. Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na zakup aparatury medycznej dla Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży GUMED. Sponsorem głównym wydarzenia jest grupa Orlen. Pozostałe dwa koncerty wczesnego grudnia uzupełnią soliści pochodzący z Gruzji, ojczyzny dyrektora artystycznego Filharmonii Bałtyckiej Georgea Tchitchinadze.

31.12 zapraszamy na dwa koncerty sylwestrowe, ale o tym już w kolejnym numerze…

Filharmonia angażuje się także w państwowy program „filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!”, gdzie zapraszamy maturzystów z pomorskich liceów i techników na otwarte próby orkiestry i koncerty. Udział w nich jest dla uczestników całkowicie bezpłatny. Zachęcamy, aby szkoły/klasy zgłaszały swój udział w programie do działu koordynacji artystycznej.

Repertuar Filharmonii Bałtyckiej jest zatem dość wszechstronny i dedykowany zróżnicowanemu odbiorcy. Odnajdą się u nas zarówno nasi stali słuchacze, osoby dojrzałe, nastoletnie, dzieci, jak i całe rodziny. Wszelkie szczegóły i informacje o biletach w przystępnych cenach (od 15 zł na niektóre wydarzenia) można znaleźć na filharmonia.gda.pl oraz na facebook.com/filharmonia. Do zobaczenia w PFB!

 

Tekst: Mikołaj Dudkiewicz, specjalista ds. public relations

fot. Paweł Jaremczuk

Reklama