Korepetycje z Hip Hopu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Chyba każdemu zdarzyło się uczyć na ostatnią chwilę. W takich okolicznościach dobrze jest zdać się na sprawdzony skrypt, zawierający jak największa ilość wiedzy skondensowanej w przystępnym formacie. Nie wiem, czy gdzieś na świecie odbywają się kartkówki z historii Hip Hopu, lecz jeśli takowej się spodziewacie, to najlepiej sięgnijcie po Hip Hop Genealogię Eda Piskora.

Jak to mówią trenerzy sukcesu: Jeśli praca będzie Twoim hobby, to nie przepracujesz ani jednego dnia w życiu. Najwyraźniej takim mottem kieruje się Ed Piskor, w swych działaniach artystycznych skupiając się przede wszystkim na zainteresowaniach. Jako pasjonat hiphopowej kultury i komiksów o superbohaterach postanowił zilustrować historię gatunku, który odmienił postrzeganie muzyki. Zadanie dość karkołomne, tym bardziej, że chodzi o komiks. Mimo to regularnie i z niezwykłą starannością publikował zapisy kolejnych lat rewolucji rozpoczętej na Bronksie. Projekt, który początkowo był jedynie niewinnym internetowym komiksem, stał się rzetelną pozycją historyczną stanowiącą inspirację między innymi dla serialu Netflixa The Get Down.

hip_hop_1

Ekspresowa podróż poprzez lata została przedstawiona w stylu tanich, zeszytowych komiksów, a legendarni raperzy i didżeje w swym wizerunku nie odbiegają od postaci superbohaterów. Królowie ulicy mkną poprzez kolejne kadry w tempie znanym z najlepszych filmów akcji, a czytelnicy poznają najważniejsze twarze hiphopowej rewolucji Kool Herca, Grandmaster Flasha, Kurtisa Blowa czy Afrikę Bambaatę, Ricka Rubina i wielu innych. Strona po stronie odkrywamy, skąd wzięła się nazwa Hip Hop, kto nagrywał pierwsze winyle z rymami ulicy, a kto postanowił z ulicznych DJ uczynić gwiazdy przynoszące duże zyski. Piskor nie skupia się jednak na samej muzyce – w swojej opowieści znajduje miejsce dla klimatu lat 70 wypełnionych artystami spod znaku Blondie i Jean-Michaela Basquiata. Uwielbienie oraz ogromny szacunek dla przedstawianych faktów sprawia, że można odnieść wrażenie obcowania z pozycją kultową.

Czym byłby komiks o hip hopie bez slangu ulic? W tym miejscu należy pochwalić wydawnictwo Timfo i cisi wspólnicy za przyłożenie wyjątkowej dbałości do polskiego przekładu albumu. Marceli Szpak i Piotr Czarnota zabawiając się słowem, pozwolili czytelnikom znad Wisły poczuć atmosferę Nowojorskiej ulicy, obficie czerpiąc z rodzimych, krawężnikowych klimatów.

Hip Hop Genealogia to jedyna w swoim rodzaju biblia dla żółtodziobów chcących zaczerpnąć dokładnych informacji, ale także gratka dla koneserów i kolekcjonerów niewidzących świata poza ulubioną muzyką. Prawdziwy dar z serca Eda Piskora dla potomności bujającej się przy mocnych bitach i ostrych tekstach.

Reklama