“Pójdę, nie pójdę”… na Marsz

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

W  przeddzień setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości chcieliśmy podzielić się własną refleksją i obawami, które chyba pojawiły się nie tylko u nas, ale nawet u najwyższych urzędników państwowych.

Ten krótki utwór filmowy chcieliśmy zadedykować wszystkim,  którzy czują się zagubieni w tej przedświątecznej gorączce. Na razie zauważyliśmy przedświąteczną gonitwę na organizowanie atrakcji na uroczyste obchody, głośne kłótnie oraz patriotycznych kolędników, gotowych zdzierać sobie gardła aż do 12 listopada.

Może to prawda, że tylko część z zeszłorocznych maszerujących, uczestników Marszu Niepodległości miało niegodne hasła na transparentach i zachowywała się nieprzystojnie, jak na uśmiechnięte rodziny z dziećmi, ale biorąc pod uwagę nawet wydarzenia  ostatniego tygodnia, wypowiedzi organizatorów i rzeczników różnych organizacji zastanawiamy się po prostu, czy nie powinniśmy maszerować razem, ale w przeciwnym do nich kierunku.

W utworze wykorzystaliśmy fragment monologu bohatera jednego z popularnych filmików na YouTubie pt. „Idę, albo nie idę”, fragment poloneza a-moll Michała Kleofasa Ogińskiego, oraz portret przodka z 1937 roku.

Wszystkim, niezależnie od zajmowanej strony w dobrze wszystkim znanym od lat sporze, życzymy udanego Dnia Niepodległości.

Jak również spokojnego 12 listopada.

 

Ruciński/Nowak

Pomysł i realizacja:

Modest Ruciński i Paweł Nowak

Produkcja:

Marcin Ranuszkiewicz – Anywhere.pl

Reklama