Wakacyjna szkoła życia

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Życie składa się z tysięcy chwil, które uciekły z naszej pamięci. Niby nic nieznaczące dni mijające jeden za drugim powoli tworzą z nas takich, jakimi jesteśmy. Jillian Tamaki i Mariko Tamaki w powieści graficznej Pewnego Latapochylają się nad pozornie prozaicznym fragmentem życia nastoletniej dziewczyny: wakacjami, podczas których ruszyła ku dorosłości.

Rose wraz z rodzicami spędza przerwę od nauki w domku letniskowym nad jeziorem. Zabija czas, włócząc się z koleżanką po okolicy, oglądając horrory i zajadając się żelkami. Dziecięca beztroska zakłócona zostaje przez obserwacje, które czyni, śledząc życie najbliższych. Choć jest traktowana jak dziecko, mimowolnie staje się naocznym świadkiem dramatów dojrzałych kobiet.

pewnego_lata1-

Pewnego lata to opowieść o ciężarze dorosłości. Między chwile sielskich wakacji wkradają się poważne sprawy: rozpadające się małżeństwo rodziców Rose, tajemnicza depresja jej matki, a także burzliwe miłosne relacje miejscowych nastolatków. Dziewczyna powoli chłonie dziwny, do tej pory nieznany świat, a z zasłyszanych fragmentów buduje swoją wizję kobiecości.

Jillian Tamaki i Mariko Tamaki pod pretekstem nieśpiesznej, letniej opowieści rozprawiają się z sytuacją kobiety we współczesnym świecie. Rozterki, z którym borykają się bohaterki komiksu, mogą być tożsame dla wielu czytelniczek. Pewnego Lata opowiada też o macierzyństwie i jego różnych obliczach, o samotnych wyborach, które podejmują matki, i ciężarze nierzadko spoczywającym jedynie na ich barkach. Kreska Jillian Tamaki fantastycznie współgra z fabułą, oddając luźny klimat wakacji, a także piękno natury. W efekcie otrzymujemy komiks pulsujący młodzieńczą energią, a do tego poruszający istotne kwestie.

Pewnego Lata to album zupełny, łączący lekkość lektury z jej dydaktycznymi walorami, doceniony również przez krytyków za sprawą wielu prestiżowych laurów, w tym nagrody Eisnera. Oczywiście nie obyło się bez kontrowersji i oskarżeń o przemycanie nieodpowiednich treści w powieści graficznej dla dzieci. Są to jednak chybione zarzuty, przede wszystkim album Jillian Tamaki i Mariko Tamaki to komiks dla wszystkich, a jego największą zaletą jest nienachalne uwrażliwianie na problemy, które na co dzień mogą umykać naszej uwadze. Młodzież znajdzie w nim ciekawą lekcję życia, a starsi z nas znów będą mogli wrócić do wspomnień z nastoletnich lat. Choć czasem o tym zapominamy, dojrzewanie nie jest jedynie przywarą młodości, do pewnych spraw dorasta się całe życie, a Pewnego Latao tym przypomina.

Reklama

Reklama