ANYWHERE          TV

Hoffland – polska projektantka światowego formatu

modowa_gdynia_1

Trendsetterka, trendwatcherka, dziennikarka, prekursor polskiego DIY, projektantka i stylistka, kreatorka mody, komentatorka spraw natury obyczajowej i odzieżowej. W szóstej wystawie z cyklu „Polskie projekty polscy projektanci” Muzeum Miasta Gdyni po raz pierwszy pojawiły się pracy kobiety, a jest to kobieta – fenomen – Barbara Hoff.

Określana jest mianem wybitnej, gdyż w trudnych, szarych czasach PRL-u pokazywała Polakom, jak dobrze wyglądać. Kolorowe, niedrogie i jak na swoje czasy futurystyczne projekty można było dzięki niej wykonać samodzielnie w domu. Sweter z golfem z koszulki sportowej, „Trumniaki” (baleriny z tenisówek), sweter – kamizelka z kalesonów – to tylko kilka z kultowych już propozycji Hoff.

W zaciszu monografii przygotowanej w nadmorskim muzeum zobaczyć można liczne, często niepublikowane materiały archiwalne: rysunki, projekty, fotografie, filmy z pokazów, a przede wszystkim oryginalne ubrania sygnowane metką Hoffland, wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz wielu kolekcji prywatnych.

Wystawę można doznawać na wiele sposobów – możemy nie tylko oglądać wycinki z gazet lat 70, 80 i 90 XX wieku, ale też obejrzeć dokument na temat jej twórczości, dotknąć materiałów, których używała, stanąć na biało-czarnej „instagramowej ściance” a nawet zabrać ze sobą wykrój płaszcza czy letniej sukienki.

We współpracy z Reserved powstała też sesja zdjęciowa autorstwa Zuzy Krajewskiej, stylizowana przez Michała Kusia, która prezentuje ubrania Hoffland w nowoczesnym wydaniu. Okazuje się – wbrew  temu, co myślano o modzie pod koniec ubiegłego stulecia – że bogate wzornictwo, minimalizm skandynawski i japoński, warstwy i ubrania ponownie wykorzystane (!)  są bardziej zbliżone do rzeczywistości, której możemy się spodziewać w roku 2025, niż komiksowe hełmy, kombinezony czy syntetyczne szaty. Komfort, swoboda, sportowy styl i naturalne tkaniny wciąż są aktualne i atrakcyjne dla współczesnych odbiorców, co jest dowodem na to, jak uniwersalne są projekty Barbary Hoff.

 
Reklama

 

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE