Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni pod znakiem literatury

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Jak co roku Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jest okazją, by zaprezentować czytelnikom z branży filmowej i szerszej publiczności najnowsze wydawnictwa poświęcone kinematografii – twórcom oraz historii i teorii kina, a także wybranym filmom. Nie zabraknie również wystaw o tematyce filmowej, które będzie można oglądać zarówno w obiektach festiwalowych, jak i plenerze.

 

Spotkania autorskie będą się odbywać w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego oraz w nowym miejscu na festiwalowej mapie: na Scenie Riviera w CH Riviera, niedaleko festiwalowego Kina Helios. Na wszystkie spotkania jest wstęp wolny. Więcej informacji o prezentowanych książkach można znaleźć na stronie Festiwalu: LINK.

 

„Pieniądze – produkcja – rynek. Finansowanie produkcji filmowej w Polsce”, Artur Majer, Agnieszka Orankiewicz, Anna Wróblewska

Spotkanie autorskie w Galerii GCF: wtorek, 17 września, godz. 15.00

 

„Polska szkoła filmowa”, Marek Hendrykowski

Spotkanie autorskie w Galerii GCF: wtorek, 17 września, godz. 18.00

 

„Społeczny wymiar tworzenia filmu w Polsce”, Tomasz Kożuchowski, Iwona Morozow, Roman Sawka

Spotkanie autorskie w Galerii GCF: środa, 18 września, godz. 15.00

 

„Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Krzysztofem i Elżbietą”, Barbara Gruszka-Zych, Krzysztof Zanussi, Elżbieta Zanussi

Spotkanie autorskie w Galerii GCF: środa, 18 września, godz. 16.30

 

„Dziennik. Jeszcze jedno zdanie”, Tadeusz Sobolewski

Spotkanie autorskie w Galerii GCF: środa, 18 września, godz. 18.00

 

„Polish Cinema: A History”, Marek Haltof

Spotkanie autorskie w Galerii GCF: czwartek, 19 września, godz. 16.30

 

„Szkoła filmowa 2”, Kinga Burzyńska

Spotkanie autorskie w Galerii GCF: czwartek, 19 września, godz. 18.00

 

„Rockefellerowie i Marks nad Warszawą. Polskie filmy fabularne wobec transformacji gospodarczej”, Michał Piepiórka

Spotkanie autorskie w Galerii GCF: piątek, 20 września, godz. 16.30

 

„Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo”, Mirosław Wlekły

Spotkanie autorskie na Scenie Riviera (CH Riviera): poniedziałek, 16 września, godz. 18.00

 

„Żuławski. Szaman”, Aleksandra Szarłat

Spotkanie autorskie na Scenie Riviera (CH Riviera): środa, 18 września, godz. 19.00

 

„Tylko smutek jest piękny. Opowieść o Mieczysławie Koszu”, Krzysztof Karpiński

Spotkanie autorskie na Scenie Riviera (CH Riviera): czwartek, 19 września, godz. 18.00

 

„Twój Vincent”, Dorota Kobieta, Hugh Welchman

Spotkanie autorskie na Scenie Riviera (CH Riviera): czwartek, 19 września, godz. 19.00

 

„Żuławski. Wywiad rzeka”, Andrzej Żuławski, Piotr Kletowski, Piotr Marecki

Spotkanie autorskie na Scenie Riviera (CH Riviera): piątek, 20 września, godz. 18.00

 

Wręczenie nagród Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami

Uroczystość w Galerii GCF: czwartek, 19 września, godz. 15.00

Już po raz trzeci Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami przyznało swoje Nagrody w Konkursie na najlepszą książkę. Zwyciężyła książka Justyny Czai „Ekranowe życie mitu”, poświęcona tematowi powstania warszawskiego w polskim filmie fabularnym. W kategorii Debiut Roku zwyciężyła książka Barbary Szczekały „Mind-game films. Gry z narracją i widzem”.

 

 

Podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zaprezentowanych zostanie również dziesięć wystaw tematycznych i instalacji.

 

KINO GRZEGORZA KRÓLIKIEWICZA

Galeria Gdyńskiego Centrum Filmowego

Wernisaż: wtorek, 17 września, godz. 17.00

Wystawa jest okazją do zapoznania się z twórczością Grzegorza Królikiewicza i próbą przedstawienia wyrazistej artystycznej indywidualności reżysera. Do jej przygotowania Muzeum Kinematografii w Łodzi wykorzystało dokumentację z planów filmowych, archiwalia prywatne z kolekcji Rodziny Grzegorza Królikiewicza, a także materiały audiowizualne ukazujące twórczość filmową reżysera w kontekście jego teorii przestrzeni filmowej.

 

CZAS KOMEDY. PLAKATY FILMOWE

Foyer Sceny Nowej Teatru Muzycznego

Rok 2019, przypadający w 50. rocznicę przedwczesnej śmierci kompozytora, został przez UNESCO ogłoszony rokiem Krzysztofa Komedy. Na wystawie, przygotowanej przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, prezentujemy wybór plakatów do filmów z muzyką Krzysztofa Komedy. Ich wybór stanowi też interesujący przegląd twórczości artystów Polskiej Szkoły Plakatu: Jana Lenicy, Andrzeja Pągowskiego, Rosława Szaybo, Waldemara Świerzego czy Jana Młodożeńca.

 

KINO „WARSZAWA” I INNE OBIEKTY, KTÓRE ZOSTAŁY BIEDRONKAMI

Muzeum Miasta Gdyni

Wernisaż: wtorek, 17 września, godz. 18.00

W tym roku mija 30 lat, odkąd Polska przeszła transformację ustrojową. Przyjęcie wolnorynkowej gospodarki oraz odrzucenie modelu centralnie zarządzanego państwa pociągnęło za sobą zmiany społeczne, ekonomiczne i gospodarcze. W architektonicznej formie – jak w lustrze – możemy dziś odczytać potrzeby, przyzwyczajenia, nadzieje i aspiracje, którymi żyli wtedy ludzie. W ramach drugiej odsłony wystawy „Obiekty, które stały się biedronkami” opowiadamy historię nieistniejącego już kina „Warszawa”, uważanego za miejsce kultowe przez kilka pokoleń gdynian

 

PLAKATY FILMOWE. WYSTAWA KONKURSOWA PISF

Foyer Teatru Muzycznego, Parter

Wernisaż: wtorek, 17 września, godz. 20.30

Plakat filmowy jest jedną z dziewięciu nagradzanych w tym roku kategorii w ramach 12. edycji Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Na wystawie prezentujemy prace, jakie napłynęły na konkurs ogłoszony przez PISF. Jego celem jest popularyzacja artystycznego plakatu filmowego oraz promocja polskiej kinematografii poprzez plakaty oraz docenienie artystów i twórców, którzy w ten sposób promują polskie kino.

 

PORTRETY LUDZI FILMU

Foyer Teatru Muzycznego, Parter

Rafał Placek – fotograf, absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim – po raz kolejny w trakcie gdyńskiego Festiwalu zaprasza przed swój obiektyw uczestniczących w nim reżyserki i reżyserów, aktorki i aktorów. Ambicją cyklu jest uchwycenie klimatu konkretnego filmu i odwzorowanie go poprzez relację zbudowaną na planie pomiędzy bohaterem a fotografem.

 

KINO DOMOWE

Kawiarnia Tłok

Wernisaż: wtorek, 17 września, godz. 19.00

Popularne gdyńskie miejsce spotkań artystycznej młodzieży, i nie tylko, po raz kolejny zaprasza uczestników Festiwalu na wystawę. „Kino domowe” przedstawi Kuba Owczarek, fotograf młodego pokolenia, student Wzornictwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego zdjęcia to opowieść o tym, jak wyglądają nasze prywatne sale kinowe i my widzowie, w zestawieniu z nawiązującymi do nich kadrami ze znanych filmów. Każda sytuacja została ujęta przez fotografa z dwóch perspektyw – osoby oglądającej i ekranu. To kino poza kinem. Tak oglądamy filmy w 2019 roku.

 

GYMNASIA

Plac Grunwaldzki

Podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych swoją polską premierę będzie miała animacja „Gymnasia”. W przestrzeni specjalnego pawilonu widzowie wkroczą w przedziwny świat. Na ścianach widoczne będą projekcje biegających dzieci-marionetek, a widzom towarzyszyć będzie ogromna lalka z projektorem. W przestrzeni znajdują się drewniane szkolne ławki, tak dobrze znane każdemu widzowi. Przy jednej z nich siedzi lalka, która cierpliwie czeka, aż odwiedzający założą gogle i zanurzą się w świat „Gymnasii”: animacja to mroczny i tajemniczy sen na jawie utrzymany w duchu Kantorowskiej „Umarłej klasy”, którą inspirowali się Szczerbowski i Lavis. Projekt zrealizowany przez Instytut Adama Mickiewicza zakłada interakcję widza zarówno z technologią, jak i ze światem namacalnym oraz aktorami.

 

KRYSZTAŁOWA GWIAZDA ELLE

Plac Grunwaldzki

„ELLE”, największe na świecie pismo o modzie, od lat jest patronem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagrodę przyznawaną przez magazyn, Kryształową Gwiazdę ELLE, po raz pierwszy wręczono w 2010 roku. Od tamtej pory polskie kino przeszło ewolucję, którą redakcja ELLE nieustająco obserwowała i za którą trzymała kciuki. Ekspozycja stanowi opowieść o polskich gwiazdach nagradzanych Kryształową Gwiazdą ELLE. Autorami zdjęć są najlepsi polscy fotografowie na stałe współpracujący z magazynem. To również jeden z elementów 25. urodzin Elle na polskim rynku.

 

POLSKA ŚWIATŁOCZUŁA

Plener obok Hotelu Mercure Gdynia Centrum

Polska Światłoczuła jak co roku zaprasza do swojego światłoczułego punktu, w którym będzie można obejrzeć relacje z filmowych podróży po Polsce, spotkać twórców filmowych, porozmawiać z inicjatorami projektu i zaprosić nas do swojej miejscowości.Każdy z odwiedzających będzie mógł wziąć udziału w naszych akcjach specjalnych: Malowanie Światłem i Malowanie w 3D w VR. W tym roku w Światłoczułym punkcie oprócz tradycyjnego malowania światłem latarkami, za pomocą specjalnych gogli VR i kontrolera ruchu, a przede wszystkim wyobraźni, będzie można stworzyć barwne kompozycje w wirtualnym świecie.

 

LEGALNA KULTURA

Plac Grunwaldzki

Na Festiwalu nie może zabraknąć Fundacji Legalna Kultura, która prowadzi opartą na pozytywnym przekazie kampanię społeczną, promującą świadome uczestnictwo w kulturze. Tradycyjne Legalna Kultura prezentuje w przestrzeni publicznej instalacje. Jedna z nich, poświęcona Krzysztofowi Zanussiemu, przedstawia fotografie ilustrujące życie i twórczość laureata tegorocznych Platynowych Lwów. Podobna instalacja dedykowana jest zmarłemu w czerwcu tego roku Ryszardowi Bugajskiemu. Pozostałe trzy instalacje tematyczne poświęcone są: szkołom filmowym w Polsce, muzyce filmowej oraz najważniejszym muzeom świata.

 

 

  1. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni.

 

Organizatorami Festiwalu są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Prezydent Miasta Gdyni, Marszałek Województwa Pomorskiego.

 

Współorganizatorzy: Telewizja Polska, Instytut Adama Mickiewicza, Narodowe Centrum Kultury.

 

Sponsorem Głównym 44. FPFF jest PKO Bank Polski.

 

Partnerem Strategicznym jest BMG Goworowski Autoryzowany dealer Mercedes-Benz.

Partnerzy Główni: PKP Intercity, Dr Irena Eris, Nespresso, Gdyńskie Centrum Kultury.

 

Ogólnopolscy Patroni Medialni: Telewizja Polska, Radiowa Jedynka, Trójka – Program Trzeci Polskiego Radia, Rzeczpospolita, Miesięcznik Kino, Filmweb, Onet, ELLE, Gala, Super Express.

 

Lokalni Patroni Medialni: Telewizja Gdańsk, Radio Gdańska, Dziennik Bałtycki, Rzeczpospolita. Życie Regionów, Trojmiasto.pl. Więcej informacji: www.festiwalgdynia.pl.

Przeczytaj również

Reklama