Sofitel Grand Sopot – Hotel z historią

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Sofitel Grand Sopot położony przy samej plaży nad brzegiem Zatoki Gdańskiej został zbudowany w 1927 roku. Mimo swoich 92 lat ciągle zachwyca wyjątkowym stylem i elegancją.

“Największy i najbardziej elegancki hotel Północnej Europy”  mówił o nowo otwieranym Kasino Hotel w roku 1927 nadburmistrz Sopotu. A Gazeta Gdańska pisała: „(…) Wielki i stylowy gmach odznacza się imponująco nad plażą. Do użytku w części oddano dojazd, hall, terasy nad morzem, kawiarnię z cukiernią, 35 pokojów dla kuracjuszów z 50 łóżkami (…)”.

Hotel powstał z myślą o gościach kasyna, które znajdowało się w nieistniejącym już dziś skrzydle Domu Zdrojowego. Budowa trwała trzy lata i kosztowała 20 milionów guldenów gdańskich.

Położony w sercu najmodniejszego w Polsce bałtyckiego kurortu, w pobliżu najdłuższego drewnianego molo w Europie, z chwilą otwarcia został okrzyknięty najbardziej prestiżowym hotelem w Sopocie, jak i w całym Wolnym Mieście Gdańsku. W pokojach znajdowały się stylowe meble, kryształowe żyrandole, ściany wyścielały gobeliny. Apartamenty posiadały własne łazienki, w których goście mogli zażywać kąpieli w wodzie morskiej, gdyż budynek posiadał urządzenia doprowadzające wodę bezpośrednio z Bałtyku. Część pokoi oddzielały jedynie rozsuwane drzwi, co dawało możliwość powiększania powierzchni. Zamożni goście w ten sposób rezerwowali nawet pół piętra co pozwalało im mieszkać w przestronnym apartamencie. Gmach budynku do dziś nie uległ zmianie i stanowi przykładkurortowej architektury modernistycznej, a jego wnętrza od początku budziły podziw odwiedzających.

Po ostatniej modernizacji pięciogwiazdkowy Sofitel Grand Sopot urzeka swoim wyjątkowym stylem i atmosferą. Nad projektami wnętrz pracował uznany francuski architekt Frédéric Yzerman. Lobby, restauracja, basen i pokoje hotelowe po renowacji nabrały świeżego, nowoczesnego charakteru nie tracąc oryginalnego stylu. A wszystkie zmiany wprowadzano z poszanowaniem dla zastanej stylistyki, dzięki czemu hotel zachował swój niepowtarzalny charakter. W ogrodzie powstały w m.in. fontanny oraz udostępniona została prywatna hotelowa plaża.

Od zawsze Hotel Grand był miejscem wyjątkowym. Na początku lat 70. odbywały się w nim eleganckie bale prasy, na których przygrywały trzy orkiestry. Jedna grała szlagiery, druga jazz, trzecia muzykę cygańską. Każdy bal rozpoczynał się od poloneza, który prowadził z głównej sali, następnie schodami w górę i w dół. Do przedwojennej i powojennej tradycji należały słynne „fajfy”. Te popularne imprezy taneczne odbywały się w każdą niedzielę o godz. 17.  Od 1961roku z Grand Hotelu transmitowano lokalną radiową audycję muzyczną „Podwieczorek na fali 230”, wzorowaną na „Podwieczorku przy mikrofonie”.

Podczas gdy w latach 60. panowała w Polsce moda na zabawę przy muzyce na żywo, to w następnej dekadzie pojawiły się imprezy disco. Za sprawą Franciszka Walickiego, dziennikarza muzycznego uważanego za ojca polskiego bigbitu i rockaw Grand Hotelu we wrześniu 1970 powstała pierwsza w Polsce dyskoteka Musicorama. Funkcję disc jockeyówpełnili w niej znani radiowcy. Klub ze specjalną rampą ze światłami, które pulsowały w rytm muzyki, stroboskopem i ultrafioletem stał się wtedy najgorętszym miejscem w Polsce.

Kiedy z początkiem lat 60. Sopot przybrał miano mekki artystów i zamożnych ludzi, każda znacząca osoba mieszkała w Grandzie albo bywała w jego restauracji czy kawiarni. Tutaj koncentrowało się od początku lat 70. życie towarzyskie odbywających się w Trójmieście festiwali: Międzynarodowego  Festiwalu Piosenki w Sopocie i Festiwalu Filmowego w Gdyni.Debiutował tu m.in. w 1965 r. zespół Czerwone Gitary. Hotel odwiedzali licznie artyści występujący na Festiwalu Piosenki: Krzysztof Krawczyk, Maryla Rodowicz, Zbigniew Wodecki, Jerzy Połomski.To właśnie tu Agnieszka Osiecka miała swój ulubiony stolik
z widokiem na morze, przy którym powstało wiele jej piosenek. Być może było to “Sopockie bolero”: “Adieu Zatoko Snów, good bye Riwiero Marzeń, Za rok zobaczę znów mój stolik w coctail barze  (…) A tulił nas jak port, jak fort lirycznych band; Elegant, birbant, lord, sopocki Hotel Grand (…) ” – w wykonaniu  Edyty Geppert do muzyki Włodzimierza Korcza. Bywali w Hotelu Grand  także: Czesław Miłosz, Halina Poświatowska, Sławomir Mrożek, Nina Andrycz czy Jan Kiepura.

Hotel do dziś inspiruje twórców filmowych i pisarzy. Stał się między innym tytułowym miejscem akcji w  książce Janusza Leona Wiśniewskiego pt.„Grand”. Zaś jego charakterystyczna sylwetka bywała tłem do wielu polskich filmów jak np. 07 zgłoś się, Czterdziestolatek – 20 lat później, Ile waży koń trojański, Konsul, Podróż za jeden uśmiech, Reich, Sztos, Wniebowzięci czyStawka większa niż życie”(odc. pt. ,,Hotel Excelsior’’).

W swojej długiej historii hotel gościł: koronowane głowy (król Hiszpanii Alfons XIII), mężów stanu (Charles de Gaulle, Henry Kissinger) oraz światowe sławy estrady i filmu (Greta Garbo, Marlena Dietrich, Omar Sharif, Annie Lennox, Charles Aznavour, Josephine Baker, Shakira, Paul Anka, Jean Michel-Jarre, Karel Gott, Helena Vondrackowa, Norah Jones).

Sofitel Grand Sopot był i jest świadkiem historii, ikoną polskiego wybrzeża oraz synonimem elegancji i luksusu. Dawniej znany jako Grand Hotel, obecnie występuje pod marką Sofitel, należącą do francuskiej grupy hotelarskiej Accor Hotels. W pięciogwiazdkowym hotelu Sofitel Grand Sopot dostępnych jest 126 pokoi od strony morza lub parku, wyposażonych, gwarantujące nieporównywalny komfort wypoczynku i spokojny sen łóżka MyBed. Restauracja Art Deco oferuje dania będące połączeniem polskiej i francuskiej sztuki kulinarnej. Le Bar zachwyca wyborem wyśmienitych koktajli, których smak podkreślają dźwięki granej na żywo muzyki. Goście mogą wypocząć na prywatnej plaży, zrelaksować się w Grand SPA, odwiedzić siłownię SoFIT lub skorzystać z krytego basenu. Pięć sal konferencyjno-bankietowych oraz Sala Balowa stwarzają idealne warunki do organizacji każdego rodzaju spotkań czy konferencji. 

 

To, co wyróżnia markę Sofitel wśród innych hoteli to przede wszystkim umiejętność łączenia francuskiej sztuki życia „art de vivre” pochodzenia i tego co najlepsze w lokalnej kulturze. Sofitel to elegancka odpowiedź dla podróżnych poszukujących nietuzinkowych wrażeń estetycznych i tego, co wyborne w życiu. 120 hoteli w 40 krajach na pięciu kontynentach zaprasza wszystkich, którzy cenią sobie „szytą na miarę” obsługę, jedyny w swoim rodzaju wystrój oraz kreatywną kuchnię.

Przeczytaj również

Reklama