Pomorskie firmy rozwijają eksport przy wsparciu funduszy unijnych

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Już ponad tysiąc przedsiębiorstw z Pomorza rozwija działalność eksportową korzystając z funduszy unijnych przeznaczonych na ten cel w ramach projektu Pomorski Broker Eksportowy. Pomorskie firmy mają produkty, które mogą z powodzeniem zdobyć zagraniczne rynki. Ekspansja wymaga jednak inwestycji i działań. Tu ze wsparciem przychodzi realizowany od trzech lat projekt.

Jak wygląda to w praktyce? Weźmy na przykład firmę Portman Lights. Jest to przedsiębiorstwo mające swoją siedzibę w jednym z pomieszczeń Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Działacze z tego startupu od lat pracują nad różnymi nowoczesnymi sposobami oświetlania sceny oraz zapewnienia odpowiedniego wsparcia technicznego. Ich praca uświetniła koncerty takich gwiazd jak m.in. Ed Sheeran, Lionel Richie, a także była świetnym uzupełnieniem pokazu mody Dolce&Gabana w Palma di Montechian oraz na czerwonym dywanie rozdania nagród TV WEEK Logie Awards australijskiej telewizji. Firma Portman Lights skorzystała w ramach Pomorskiego Brokera Eksportowego m.in. z grantu przeznaczonego na promocję własnej marki i produktów na rynkach zagranicznych.

Reklama

W tegorocznym konkursie grantowym, pod wieloma względami rekordowym, zostało złożonych aż 256 wniosków na kwotę znacznie przekraczającą wysokość środków przeznaczonych na ten cel– mówi Katarzyna Matuszak, dyrektor Działu Rozwoju Przedsiębiorczości w Agencji Rozwoju Pomorza (lidera projektu). – Zapadła decyzja o zwiększeniu alokacji środków do sumy dofinansowania wynikającej ze złożonych wniosków, czyli do kwoty ponad 12 milionów złotych.

Dzięki funduszom z grantów i organizowanym w ramach projektu dofinansowanym wyjazdom na międzynarodowe targi i inne wydarzenia gospodarcze pomorskie firmy mogą poznać oczekiwania poszczególnych rynków i kontrahentów. Mogą również przyjrzeć się firmom z całego świata, podejrzeć produkty i sposób ich przygotowania dla nabywców.Wracają do kraju z nawiązanymi kontaktami skutkującymi później transakcjami handlowymi.

Firma Independent Logistics wzięła udział w targach przemysłu spożywczego SIAL Kanada. W ramach projektu zorganizowane tam zostało wspólne stoisko firm z województwa pomorskiego.

– W moim przypadku pojawiły się już konkretne zapytania na mailu i prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu rozpocznę współpracę przynajmniej z dwoma nowymi klientami. – mówi przedstawicielka firmy, Aneta Szulc. – Jeden z poznanych na targach importerów kupuje regularnie towar z Polski, a fracht wykonuje mu spedytor belgijski, gdyż nie znał nikogo w Polsce.

Podobnie odczucia związane ze współtworzeniem w ramach projektu pomorskiego stoiska na targach kosmetycznych CIBE Shanghai w Chinach miał także dr Maciej Waszczyk, prezes Perfect Coll – Suma doświadczeń zebranych na tych targach jest absolutnie bezcenna. Gdyby nie pomoc ze strony Agencji Rozwoju Pomorza, trudno sobie wyobrazić, że moglibyśmy przeprowadzić tyle rozmów.

Działania w projekcie nie ograniczają się tylko do finansowania i organizowania wyjazdów na międzynarodowe wydarzenia gospodarcze. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy brokerów, którzy przeanalizują możliwości rozpoczęcia bądź rozwijania działalności eksportowej w firmie. Od tego roku realizowana będzie również usługa brokera zagranicznego polegająca na dostarczaniu informacji o rynkach i pomocy w nawiązywaniu kontaktów biznesowych za granicą. W ramach projektu organizowane są również seminaria i spotkania klubu eksportera pomagające zdobywać wiedzę o handlu zagranicznym i dzielić się doświadczeniami w tej materii.

Przez trzy lata działalności Pomorski Broker Eksportowy wsparł ponad 1000 przedsiębiorstw, przeprowadził 3 misje gospodarcze, zorganizował blisko 20 wydarzeń gospodarczych oraz drugie 20 imprez targowych. Przeprowadził konferencję eksportową, 50 seminariów, 7 spotkań klubu eksportera, ponad 600 badań potencjału eksportowego firm oraz 3 konkursy grantowe, w ramach których dofinansowanie pozyskały 344 projekty firm w łącznej kwocie ponad 12,5 mln złotych.

Polski eksport wciąż wzrasta. Jak wskazują dane z NBP, w styczniu 2019 roku jego wartość zwiększyła się o 4,1 procent w porównaniu ze styczniem 2018 roku. Dodatkowo, po raz pierwszy od lat, wzrost polskiego eksportu przewyższył wzrost importu. Jednak rynek zagraniczny mimo sprzyjających tendencji to zawsze ryzyko. W związku z tym wsparcie Pomorskiego Brokera Eksportowego w promocji marki i produktów na targach i konferencjach, uzyskaniu kontaktów, całego know-how związanego z handlem w danym miejscu, jest dla małych i średnich przedsiębiorstw z Pomorza inicjatywą bardzo potrzebną.

Pomorski Broker Eksportowy to projekt mający na celu wspieranie aktywności eksportowej małych i średnich firm z regionu pomorskiego. Główne jego działania to umożliwianie przedsiębiorcom udziału w targach, konferencjach, seminariach, wsparcie działalności eksportowej grantami, wsparcie brokerów, a także promocję gospodarczą Pomorza poza granicami Polski. Projekt będzie realizowany do 2023 r

 

Przeczytaj również

Nasze magazyny

Reklama

Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
This error message is only visible to WordPress admins

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.

Follow on Twitter

Reklama

Reklama