Inauguracja nowego sezonu w Filharmonii na Ołowiance

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Wrzesień w Filharmonii Bałtyckiej urzeknie nas fantastycznymi koncertami z ciekawym repertuarem oraz koncertami gwiazd muzyki poważnej.

1 września wystąpił nad Motławą Jordi Savall. Artysta ten wprowadził violę da gamba, dawny instrument smyczkowy trzymany między kolanami na estrady całego świata. Dziś jego muzyki słuchają rzesze melomanów, a nieszablonowe projekty artystyczne inspirują coraz to nowych słuchaczy. W kolejny piątek 6 września wystąpiła orkiestra kameralna BalticAlians. 13 września odbyła się uroczysta inauguracja nowego sezonu artystycznego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Wysłuchaliśmy muzyki Dworzaka, Brahmsa i Mozarta w wykonaniu orkiestry Filharmonii Bałtyckiej pod batutą jej szefa artystycznego George’a Tchitchinadze.

W 2019 obchodzimy 200-lecie urodzin czołowego polskiego kompozytora muzyki operowej Stanisława Moniuszki. Jego opery Straszny Dwór i Halka wciąż nie schodzą z afiszy repertuarowych i widzowie chętnie przychodzą na kolejne wystawienia. 27 września wysłuchamy uwertury do jego opery Paria, a także dzieł Chopina i R. Straussa. Solistką wieczoru będzie związana w okresie swojej wczesnej edukacji z Gdańskiem, Ewa Pobłocka.

4 października odbędzie się koncert z udziałem Garrego Hoffmana (wiolonczela). Wykona on Koncert wiolonczelowy R. Schumanna. W repertuarze znajdzie się także III Symfonia c-moll S. Prokofieva. To dynamiczne dzieło powinno pozostawić na słuchaczach ślad i szczególnie zaciekawić. 11 października Szymon Morus poprowadzi w Archikatedrze w Oliwie koncert papieski w dniach poprzedzających kolejną rocznicę wyboru na głowę kościoła św. Jana Pawła II. Wysłuchamy dzieł G. Faure, A. Parta i R.V. Williamsa. Wstęp na ten koncert symfoniczny jest bezpłatny.

Zwracając się w kierunku wydarzeń innego typu, a konkretnie edukacyjnych, Filharmonia także ma wiele do zaoferowania. 24 września dzieci ze szkół podstawowych spotkają się na bezpłatnych warsztatach inspirowanych fortepianem i muzyką F. Chopina. 16 października odbędą się drugie warsztaty, tym razem związane z dziełami Feliksa Nowowiejskiego, jednego z czołowych kompozytorów polskich I poł. XX w. Warto przypominać je, szczególnie że dorobek zwłaszcza tego drugiego nie jest wciąż zbyt dobrze znany szerszej publiczności.

Powoli zbliża się też 14. Gdańska Jesień Pianistyczna, festiwal, który przyciąga szczególnie pasjonatów muzyki fortepianowej, których w Trójmieście i na pomorzu nie brakuje. Po obserwacjach frekwencji cyklu „Chopin nad wodami Motławy” gdzie codziennie recitali fortepianowych w lipcowe wieczory słuchały w Filharmonii dziesiątki widzów nie należy obawiać się o przeoczenie wydarzenia przez tych właśnie melomanów. Nazwisko Julianny Avdeevej, zwyciężczyni Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2010, która wykona jeden z koncertów powinno najlepiej zarekomendować samą imprezę. Bilety na koncert Leszka Możdżera 15.10 zostały już praktycznie wyprzedane.

Zapraszamy na filharmonia.gda.pl i fanpage fb Filharmonii gdzie dostępne są aktualne informacje o repertuarze i biletach.

Reklama