Wilno w Gdańsku – już 6 września na Dziedzińcu Forum Gdańsk

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Kolejna edycja festiwalu Wilno w Gdańsku już 6-tego września! Tym razem kulturalna wymiana z naszymi wschodnimi sąsiadami odbędzie się na Dziedzińcu Forum Gdańsk.

To już szesnasty rok istnienia festiwalu. Inicjatywa powstała oryginalnie z pomysłu Prezydenta Pawła Adamowicza, którego rodzina pochodzi z Wileńszczyzny.

Gdańsk zresztą od lat był silnie powiązany ze stolicą Litwy. Prawie 30 procent gdańszczan i gdańszczanek to osoby z korzeniami w ziemi wileńskiej. Co więcej, poprzez handel i wiele lat unii pomiędzy Litwą i Polską, ludzie z tych terenów często wymieniali się przepisami, unifikowali tradycje, a także wzbogacali wzajemnie kultury poprzez nieznane sobie wzajemnie konteksty.

Dodatkowo, mieszczańsko-nowoczesna przestrzeń Forum Gdańsk pozwoli na reinterpretację znanego wcześniej z Targu Węglowego festiwalu.

Całość rozpocznie się w piątek, 6 września i trwać będzie do niedzieli. Podczas tych kilku dni będziemy mogli doświadczyć na własnej skórze wielu niesamowitych wileńskich atrakcji. Jedną z nich są warsztaty prowadzone przez wileńskich rzemieślników, w ramach których będzie można nauczyć się tradycyjnego wicia palm, wypieków litewskich, wyplatania pająków ze słomy, wycinanek, czy rzeźby z drewna.

Oprócz tego, dla pasjonatów muzyki ludowej i nie tylko, zobaczyć będzie można podczas festiwalu koncerty zespołów litewskich grających właśnie muzykę folkową zza wschodniej granicy. Odbędzie się także kilka spotkań i panelów dyskusyjnych, wśród których spotkać będziemy mogli m.in. Kristinę Sabaliauskaite, Birute Jonuskaite, Józefa Szostakowicza, czy też doświadczyć litewską poezję podczas salonu literackiego z twórczością Aivaras Veiknys, Aušra Kaziliūnaitė i Agnė Žagrakalytė. W Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA KinoPort natomiast odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego Mistrz i Tatianaw reżyserii Giedrė Žickytė. Na Dziedzińcu Forum Gdańsk obejrzeć będziemy mogli z kolei Pradawny Lasw reżyserii Mindaugasa Survila oraz Summer Survivors, Mariji Kavtaradze.

Szczegółowy program znajduje się na stronie http://www.wilnowgdansku.pl/

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest darmowy.

Przeczytaj również

Środkowy

Do dziś pamiętam odcinek „Świata Według Kiepskich”, kiedy to Arnold

Reklama