Wilno w Gdańsku – już 6 września na Dziedzińcu Forum Gdańsk

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Kolejna edycja festiwalu Wilno w Gdańsku już 6-tego września! Tym razem kulturalna wymiana z naszymi wschodnimi sąsiadami odbędzie się na Dziedzińcu Forum Gdańsk.

To już szesnasty rok istnienia festiwalu. Inicjatywa powstała oryginalnie z pomysłu Prezydenta Pawła Adamowicza, którego rodzina pochodzi z Wileńszczyzny.

Reklama

Gdańsk zresztą od lat był silnie powiązany ze stolicą Litwy. Prawie 30 procent gdańszczan i gdańszczanek to osoby z korzeniami w ziemi wileńskiej. Co więcej, poprzez handel i wiele lat unii pomiędzy Litwą i Polską, ludzie z tych terenów często wymieniali się przepisami, unifikowali tradycje, a także wzbogacali wzajemnie kultury poprzez nieznane sobie wzajemnie konteksty.

Dodatkowo, mieszczańsko-nowoczesna przestrzeń Forum Gdańsk pozwoli na reinterpretację znanego wcześniej z Targu Węglowego festiwalu.

Całość rozpocznie się w piątek, 6 września i trwać będzie do niedzieli. Podczas tych kilku dni będziemy mogli doświadczyć na własnej skórze wielu niesamowitych wileńskich atrakcji. Jedną z nich są warsztaty prowadzone przez wileńskich rzemieślników, w ramach których będzie można nauczyć się tradycyjnego wicia palm, wypieków litewskich, wyplatania pająków ze słomy, wycinanek, czy rzeźby z drewna.

Oprócz tego, dla pasjonatów muzyki ludowej i nie tylko, zobaczyć będzie można podczas festiwalu koncerty zespołów litewskich grających właśnie muzykę folkową zza wschodniej granicy. Odbędzie się także kilka spotkań i panelów dyskusyjnych, wśród których spotkać będziemy mogli m.in. Kristinę Sabaliauskaite, Birute Jonuskaite, Józefa Szostakowicza, czy też doświadczyć litewską poezję podczas salonu literackiego z twórczością Aivaras Veiknys, Aušra Kaziliūnaitė i Agnė Žagrakalytė. W Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA KinoPort natomiast odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego Mistrz i Tatianaw reżyserii Giedrė Žickytė. Na Dziedzińcu Forum Gdańsk obejrzeć będziemy mogli z kolei Pradawny Lasw reżyserii Mindaugasa Survila oraz Summer Survivors, Mariji Kavtaradze.

Szczegółowy program znajduje się na stronie http://www.wilnowgdansku.pl/

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest darmowy.

Przeczytaj również

Nasze magazyny

Reklama

Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
This error message is only visible to WordPress admins

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.

Follow on Twitter

Reklama

Reklama