ANYWHERE          TV

Zmarł Peter Lindbergh

lindberg_1

Wczoraj, 3 września, w wieku 74 lat zmarł jeden z najwybitniejszych fotografów mody, Peter Lindbergh.

Tego nazwiska nie trzeba nikomu przedstawiać, a okładka magazynu Vogue z 1990 roku jest jego najlepszą wizytówką. Peter Lindbergh tworzył portrety, jakich próżno szukać u innych fotografów. Jego fascynacja fotografią dokumentalną przełożyła się na unikalny styl, który na zawsze zapisał się w historii fotografii.

Lindbergh zasłynął ze zdjęć top modelek dekady lat 90., w tym młodziutkiej Naomi Campbell, Lindy Evangelisty, Tatjany Patitz, Christy Turlington i Cindy Crawford. Okładka brytyjskiego Vogue’a będzie wnet świętować swoje trzydziestolecie, a mimo to nadal uważana jest za klasyk, którego nie sposób podrobić.

Elegancki, emocjonalny i filmowy styl fotografowania Lindbergh przemycił również do słynnych portretów filmowych gwiazd. Przed jego obiektywem wszyscy stawali się osobami z krwi i kości, a na ich wyćwiczonych twarzach mocno wybijały się realne emocje, których tak próżno szukać w innych wystylizowanych fotografiach. 

Ostatnią głośną pracą Lindbergha była wrześniowa okładka brytyjskiego Vogue’a, współtworzona przez księżną Markle. Pojawiło się na niej 15 szczególnych kobiet, które według brytyjskiej księżnej są ikonami i autorytetem dla młodszych i starszych współczesnych kobiet.

Lindbergh pozostawił po sobie ogromną spuściznę, warsztat i styl, które z pewnością będzie inspiracją dla kolejnego pokolenia fotografów.

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE