ANYWHERE          TV

5 książek o modzie, które pomogą Ci przetrwać jesień

wawrzynek

Pierwsze jesienne dni pojawiły się stanowczo za wcześnie, ale są sygnałem do tego, że nadszedł ten czas w roku, w którym najlepszym wieczornym kompanem jest duży kubek ciepłej herbaty i dobra książka. Dzisiaj proponujemy te, które traktują o szeroko pojętej modzie. Koniecznie dodajcie je do swojej biblioteczki.

1. KREW POD SKÓRĄ

To jedna z tych książek, które pochłania się w jeden, maksymalnie w dwa wieczory. Historia jednego z najbardziej kontrowersyjnych, ale też z pewnością jednego z najbardziej utalentowanych projektantów naszych czasów. Alexander McQueen jakiego nie znaliśmy, w tej biografii jawi się jako człowiek z krwi i kości — wraz ze swoim nieogarniętym geniuszem, ale też słabostkami, które pociągnęły go w najciemniejsze zakamarki umysłu. Książka jest doskonałym poszerzeniem tego, co mogliśmy widzieć w dokumencie o tym brytyjskim geniuszu mody.

2. DIOR I JA

Niech nie zmyli was tytuł — ta książka nie jest scenariuszem do fascynującego dokumentu modowego, pokazującego kulisy pracy Rafa Simonsa w domu mody Dior. Ta książka jest znacznie bardziej intymna i wyjątkowa, bo napisana została przez samego Christiana Diora. Autobiografia, jakiej trudno szukać wśród współczesnych artystów. Pokazuje świat mody, który minął bezpowrotnie i ukazuje kulisy pracy projektanta, które nie zawsze okazują się tak bajkowe, jakbyśmy się tego spodziewali.

3. LUKSUS. DLACZEGOSTRACIŁ BLASK  

To pozycja obowiązkowa dla każdego, kto trochę szerzej interesuje się modą. Książka Dany Thomas została napisana niemal dziesięć lat temu, kiedy zmiany zachodzące w modzie dopiero kształtowały nowy sposób funkcjonowania biznesu. Książka w rzetelny sposób tłumaczy mechanizmy, jakie kierują współczesnym rynkiem mody i daje szeroką perspektywę na to, co się zmieniło i co jeszcze może się zmienić w najbliższych latach.

 

4. SEKRETY MODY

Jeśli nie przepadasz za długimi biografiami, ta książka okaże się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Jest zbiorem kilku rozdziałów, które pokrótce traktują o najistotniejszych współczesnych projektantach mody. Z pewnością o wielu z nich słyszałeś niewiele, a o innych nie wiedziałeś tego, co w swojej książce prezentuje Yann Kerlau. Doskonała propozycja na długie jesienne wieczory.

5. TO NIE SĄ MOJE WIELBŁĄDY

Mało kto zna i rozumie polską modę tak jak Aleksandra Boćkowska. Pisarka, badaczka i obserwatorka mody od kilku dobrych dekad, pisze o tym, jak wyglądała polska moda w czasach swojej świetności. Tak, tak, PRL to czas, kiedy trudno było o piękne stroje na sklepowych manekinach, ale jednocześnie to czas, który służył rozwojowi kreatywności Polek. Fascynująca, wciągająca i zaskakująca — taka właśnie jest lektura „wielbłądów” Boćkowskiej.

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE