Prawda zupełnie do Nietzschego

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Prawda jest jak cholera. Od dawna nikt jej nie widział, ale też nikt na nią nie czeka. Zupełnie nie wiadomo co z nią zrobić. Prawda materialna, czy też obiektywna, jak ją określa prawo (Art.2§2 KPK) ustalając ją na podstawie wiedzy zgodnej ze stanem faktycznym to przeżytek, zupełny anachronizm, niemodny gadżet, który przysparza tylko wstydu wspomnieniem tego, że kiedyś, od czasu do czasu, znajdował jakieś zastosowanie. Dziś mamy jednak inne czasy. Jest na wskroś nowocześnie. Mamy pełną demokrację i każdy może sobie stworzyć swoją własną prawdę, na prywatny użytek dobierając sobie fakty wedle upodobania. Zupełnie jak w jakiejś modnej sieci pizzerii – stwórz sobie własną pizzę i ciesz się jej smakiem! Można, korzystając z komputera z dostępem do sieci, niejawnych danych z ministerstwa oraz chęci czynienia dobra, stworzyć prawdę zupełnie po swojemu i konsumować ją aż do bólu brzucha i utraty smaku.

Chciałoby się jeszcze na koniec dopytać, do czego nam w takim razie ta cała prawda, skoro jest tak dobrze i sprawiedliwie? Ponieważ jestem anachronicznym idealistą, który z wiekiem ciągle nie stracił wiary w zdrowy rozsądek i dobry smak, odpowiem przewrotnie. Otóż prawda nam do Nietzschego.  

*„Wokół odkrywców nowych wartości obraca się świat ten: – obraca się niewidocznie. Jednakże wokół aktorów krąży lud i sława: takie są koleje świata tego. Nie brak aktorowi ducha, lecz mało posiada on sumienia swego ducha. Wierzy zawsze w to, czym najsilniejszą wiarę wzbudzić zdoła, – wiarę w siebie! Jutro mieć będzie nową wiarę, a pojutrze nowszą. Szybkie ma on zmysły, podobnie jak i tłum, i zmienna jest jego pogoda. […] Prawdę, co wślizguje się tylko w subtelne uszy, zwie kłamstwem lub nicością. […] Bądźże prawdy miłośniku, bez zawiści dla bezwględnych i naglących! Nigdy jeszcze nie wieszała się prawda na ramieniu bezwzględnego.”

*(Tako rzecze Zaratustra, Fryderyk Nietzsche)

Reklama

New Home

Kieruje mnie światło pozostawione na werandzie. Kilka stopni. Nick łapie