LEKTURY SARAMONOWICZA: Sienkiewicz nie był z PiS-u

Andrzej Saramonowicz

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Błyskotliwa książka, kreślona lekkim, brawurowym piórem, a jednocześnie ważka, pełna refleksji wartych zapamiętania i powtarzania. Bartłomiej Sienkiewicz – człowiek istotny dla obozu władzy przed 2015 roku, który, idę o zakład, nie powiedział jeszcze w polskiej polityce ostatniego słowa – opisuje fenomen literacko-społeczny swojego pradziadka Henryka Sienkiewicza, bez wątpienia najpopularniejszego polskiego pisarza wszechczasów.

Sienkiewicz-prawnuk to inteligent czystej wody i jeden z największych erudytów wśród współczesnych polskich polityków. W swojej najnowszej książce z powodzeniem wyrywa pradziadka-pisarza z rąk entuzjastów patriotyzmu endekoidalnego, którzy niezgodnie z faktami – a przede wszystkim z intencjami autora „Quo vadis” i „Trylogii”! – usiłują go Polakom przedstawiać jako wzór cnót, a przede wszystkim zwolennika polskości zamkniętej. Tymczasem Henryk Sienkiewicz (człowiek niewierzący, zapamiętały bon vivanti kobieciarz oraz szczery piewca wspólnoty tworzonej wespół przez Polaków, Litwinów, Rusinów, Tatarów, Żydów, Niemców itd.) ani trochę się do roli wzorca dla nacjonalistycznych nienawistników nie nadaje.

– Paradoksem jest, że ci, którzy Sienkiewicza mają na ustach i sztandarach, są albo nieufni wobec liberalnej demokracji Zachodu albo wręcz jej wrodzy – pisze o Henryku jego prawnuk Bartłomiej. – Postawa ta zmienia konserwatyzm w „naszość”, rodzaj zbitki pojęciowej pozwalającej myśleć o rozwoju swojego kraju w oderwaniu od reszty świata i Europy. Z punktu widzenia Henryka Sienkiewicza to horror.

Nie tylko horror – dodajmy – ale i bzdura! Dość przypomnieć, że Andrzej Kmicic – najwspanialszy bohater typu „samiec-alfa” w całej polskiej literaturze – był Litwinem,  Litwinem był także Lingin Podbipięta, a kolejny heros z „Trylogii”, czyli Michał Jerzy Wołodyjowski, pochodził prawdopodobnie z rodziny rusińskiej (ukraińskiej), która przeszła z prawosławia na katolicyzm. Rusinem był także książę Jeremi Wiśniowiecki itp. itd. Co ich wszystkich łączyło, to wierna służba Rzeczpospolitej Obojga Narodów – państwu, które przecież nie nazywało się tak przez przypadek. To był w czystej formie patriotyzm państwowy – rzeklibyśmy dziś: piłsudczykowski! – całkiem odmienny i przeciwstawny patriotyzmowi etnicznemu proponowanemu przez Romana Dmowskiego, a obecnie – nie wiedzieć czemu – tak gorliwie realizowanemu przez Prawo i Sprawiedliwość. Henryk Sienkiewicz takiej Polski, jaką dziś kleci nam Jarosław Kaczyński, nie chciał i z pewnością by się za nią nie opowiedział.

– W Sienkiewiczowskiej rodzinie jest miejsce dla wszystkich, którzy są zdolni do przeżywania Polski, która nie jest zredukowana do ryku tłumów, ale jest rozumnym projektem, wciąż niedokończonym, tworzonym sercem i przezornością równocześnie – pisze pięknie o pradziadku-pisarzu jego wnuk-polityk. – Henryk Sienkiewicz szkicował taką Polskę całe życie, nie wyobrażał jej sobie jednak konkretnie. A my ja mamy, konkretną właśnie, namacalną i wolną. Nie mamy prawa tego zepsuć.

I z tą myślą Państwa zostawiam: nie zepsujmy Polski zarówno sobie, jak i naszym dzieciom oraz wnukom.

 

Bartłomiej Sienkiewicz, „Sienkiewicz z nami”, wyd. Bartłomiej Sienkiewicz, Warszawa 2019

fotografia okładki:

Reklama