Podróż marzeń: Portugalia, Guimarães. Wzgórza, wino i bruk.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Pokonujemy trasę pomiędzy przepięknymi, winnymi wzgórzami. Zachodzące słońce muska schodkowe zbocza. Ciepły wiatr prześlizguje się pomiędzy stopniami. Z oddali widzimy już miejsce, w którym wszystko się zaczęło. Pierwsza stolica Portugalii i miejsce narodzin pierwszego króla. Zawsze silne, pięknie zachowane miasteczko Guimarães. Wypełnione od środka i po same brzegi średniowiecznymi konstrukcjami i budowlami.

Reklama

Wczesnym wieczorem docieramy do historycznego centrum miasta. Nic nie mogło ucieszyć oka bardziej niż ten widok! Brukowana przestrzeń otoczona niskimi, kamiennymi fasadami. Jeszcze widać trochę koloru… Jednak szybko nadchodzi noc. Całkowity zachód słońca powoduje zapalenie lamp, lampek i lampeczek. Są one niemalże wszędzie! Powieszone w restauracyjnych ogródkach, na balkonach, w oknach. Rozwieszone są także na drzewach i krzewach – jednym słowem – praktycznie wszędzie. Do tego z oddali słychać delikatną muzykę. To wszystko wprawia w niepowtarzalny nastrój. Jedyne, co przychodzi mi do głowy, to po postu usiąść i napawać się tym nastrojem….

Z samego rana wybieramy się do jednego z najważniejszych miejsc. Tak naprawdę, to dzięki niemu miasteczko jest wciąż w dobrej kondycji. Zamek – twierdza zbudowany został w X wieku przez Alfona I Zdobywcę. Paço dos Duques de Bragança jest dawnym pałacem książęcym oraz siedzibą rodu Bragança. W niedalekiej okolicy znajduje się także kaplica Capela de São Miguel. W ich wnętrzach zachwyciło nas wiele pięknych elementów codziennego użytku, zbroi, broni. Najciekawsze jednak okazały się dla nas… łóżka! Ich różnorodne i wymyśle konstrukcje zainspirowały nas do dość długiej rozmowy na temat dawnych i obecnych stosunków płciowych. Kto by pomyślał, że tak to się skończy? 

Ostatnim etapem był bardzo przyjemny spacer po mieście. Podczas swobodnego przemieszczania się, trafiłyśmy jeszcze do kilku pięknych zabytków, między innymi Igreja de Nossa Senhora da Olivierai Convento de Santa Clara.

Autor

Marta Domańska – fotograf zafascynowany podróżami. Zachwyca się mozaiką ludzkiej różnorodności. Uwielbia ruch i taniec. Optymistycznie nastawiona do świata wolna dusza, pochłaniająca wielowymiarowość świata. Na co dzień pomaga ludziom wartościowo i prawdziwie się przedstawiać.

Przeczytaj również

Nasze magazyny

Reklama

Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
This error message is only visible to WordPress admins

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.

Follow on Twitter

Reklama