ANYWHERE          TV

Podcasty o modzie, których warto słuchać nie tylko na urlopie

OLGA DZIURA

podcasty_o_modzie_1-

Według badań przeprowadzonych przez Edison Research w 2019 roku, co trzeci mieszkaniec Stanów Zjednoczonych powyżej 12 roku życia regularnie słucha podcastów. W Polsce, jedyne dostępne badania przeprowadzone przez Nielsen na zlecenie Storytel Polska,  wykazują, że 12% Polaków od 12 do 49 roku życia wysłuchało podcastu w ostatnim miesiącu, a ogólne zainteresowanie tą formą mediów wykazuje co piąty Polak w tym przedziale wiekowym. Podcasty są ogólnodostępne, a rozpiętość tematów, które poruszają, jest tak duża, że każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie.

 

Oto przegląd czterech najlepszych podcastów o modzie.

 

OMONDI PRESENTS: The Cutting Room Floor

Recho Omondi, nowojorska projektantka młodego pokolenia i zarazem prowadząca podcastu, w pierwszym odcinku zapowiada swój projekt jako lekki, zabawny, ale również informacyjny. Wyjaśnia, że nazwa “The Cutting Room Floor” oznacza te elementy, te rozmowy i informacje, które normalnie nie są w stanie przetrwać ostatecznego cięcia. Omondi chce zebrać te wszystkie tematy i przedstawić je słuchaczom, dodając do nich szczere opinie, swoje i gości.  Porusza trudne tematy, takie jak: czy Vogue w obecnych czasach wciąż jest istotną, liczącą się siłą lub czy krytycy mody jeszcze w ogóle istnieją, a w dodatku robi to w świetnym towarzystwie. Od Diet Prada, przez stylistę Matthew Hensona, którego klientami są A$AP Rocky i The Weeknd, po Stephanie Horton odpowiedzialną za strategię u Alexandra Wanga. Każdy kolejny odcinek dostarcza nam informacji o tym, jak działa rynek modowy, jakie obowiązki mają osoby na różnych stanowiskach, a dodatkowo dostajemy wyjątkowe opowieści zza kulis.

The Business of Fashion

Każdy, kto interesuje się modą, słyszał o stronie The Business of Fashion, która każdego dnia dostarcza rzetelnych informacji, dotyczących wszystkich sektorów branży modowej. Podcast jest niczym innym, jak właśnie esencją tego, co The Business Of Fashion prezentuje od lat. Dodatkowo dostarczają nam wywiadów z największymi nazwiskami z branży, projektantami takimi jak Zac Posen czy Maria Grazia Chiuri, stylistami gwiazd, a nawet Kim Kardashian West, która opowiedziała o tym, jak wykorzystała swój wpływ płynący z social mediów do zbudowania potężnego biznesu w branży beauty. Jeśli poszukujemy informacji o aktualnych zagadnieniach i zmianach w branży mody lub po prostu chcemy posłuchać fascynujących i wyczerpujących dyskusji ekspertów, warto sięgnąć po ten podcast.

Fashion No Filter

Dziennikarki Camille Charriere i Monica de La Villardière poprzez rozmowy z takimi osobami jak Eva Chen, której oficjalny tytuł w pracy brzmi “A Head of Fashion Partnerships at Instagram” czy Kate Young, stylistką gwiazd, która ubiera między innymi Selenę Gomez, dają nam wgląd od kuchni na to, jak wygląda praca w branży. Od tych powszechnie dyskutowanych, jak wpływ przemysłu modowego na środowisko i wpływ Instagrama na branżę, po tematy mniej oczywiste, jak kim są współczesne muzy czy odcinek dedykowany haute couture, w którym towarzyszymy im podczas odwiedzania atelier największych domów mody takich jak Chanel czy Iris Van Herpen. Podcast lekki i przyjemny, ale dostarczający dużo ciekawych faktów i wnikliwych analiz.

Dressed: The History of Fashion

April Calahan i Cassidy Zachary z zawodu są historykami mody. W swoim podcaście zgłębiają kulturalną i społeczną historię kryjącą się za ubraniami. Charles Worth, nazywany ojcem haute couture i uważany za pierwszego projektanta, był tematem ich premierowego odcinka. Kolejne dotyczyły między innymi Met Gali, Pantone, rewolucji francuskiej, projektantów takich jak Hubert de Givenchy czy Elsa Schiaparelli. Swoje mini odcinki, które pojawiają się w każdy czwartek, nazwały Fashion History Mystery. Odpowiadają w nich na sugestie słuchaczy i omawiają różnego rodzaju zagadnienia: od tego, jak zostać historykiem mody, po historię kropek jako wzoru. April i Cassidy dostarczają także wielu wywiadów z osobami pracującymi w branży modowej. W jednym z ostatnich rozmawiały z Amber Butchart, historykiem mody, która współpracuje z… policją. Swoją wiedzą na temat ubrań pomaga rozwiązywać dochodzenia. Ten podcast to pozycja obowiązkowa dla osób zainteresowanych modą i historią.

Share this post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

PROPONOWANE