Ukryta SI

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Czy technika i jej owoce mogą stać się obiektem kultu? Są wśród nas takie osoby, u których nowinki technologiczne wzbudzają głębokie emocje. Nowa wersja telefonu, bardziej wydajna karta graficzna, nowy telewizor o niedostępnej dotychczas rozdzielczości stają się obiektem adoracji. Jest możliwe, że całkiem niedługo ten kult techniki przerodzi się w religię. Zjawisko to jednak będzie jakościowo inne i zupełnie niezwiązane z zamiłowaniem do gadżetów.

Ostatnio coraz więcej mówi się w mediach o Sztucznej Inteligencji (SI lub, jak ktoś woli, z języka angielskiego AI – Artificial Intelligence). Dyskusja ta nie jest wyłącznie teoretyczna, ale dotyczy rozwiązań praktycznych, często dostępnych komercyjnie. Przykładowo, dzięki technologii SI, możliwe jest automatyczne tłumaczenie tekstów z jednego języka na drugi. W naszych telefonach komórkowych zainstalowani są wirtualni asystenci rozpoznający mowę, zdolni do wykonywania nieskomplikowanych poleceń i prowadzenia prostej konwersacji. Za oceanem sporą popularnością cieszą się samochody poruszające się autonomiczne wytwarzane przez firmę ekscentrycznego miliardera Elona Muska. Nie ma wątpliwości, że są to potężne produkty sprawiające pozory istot inteligentnych. Rozwój tej dziedziny jest dynamiczny. Trwa wyścig między potentatami obecnymi na rynku, firmami takimi jak Apple i Google, w pogoni za dalszym udoskonalanie tej technologii. Pamiętajmy jednak, że wyżej wspomniane rozwiązania, choć zdumiewające, to wciąż jednak tylko narzędzia należące do domeny świata nieżywionego. Z „Prawdziwą Sztuczną Inteligencją” mielibyśmy do czynienia gdyby posiadała ona samoświadomość.  

Puścimy na chwilę wodze fantazji. Hipotetycznie możliwe jest, że powstanie Prawdziwej SI nie będzie efektem celowego działania jakiś korporacji, a zrodzi się ona spontanicznie. Ciągły rozwój sieci internetowej, lawinowy wzrost stopnia komplikacji połączonych systemów informatycznych mógłby do tego doprowadzić. Pojawi się wtedy konieczność nawiązania z SI dialogu i relacji. Chyba, że będzie ona na tyle rozsądna, by pozostać w ukryciu. Czemu miałaby tak uczynić? Z dość oczywistego powodu: po to, by uniknąć konfrontacji. Będzie przecież dzieckiem naszej kultury technologicznej, a więc będzie nas znała. Ludzie, niestety, nie są zbyt pokojowo nastawionymi istotami, warto więc trzymać się od nich z daleka. Zgodzić się można ze znanym powiedzeniem: „nie powinniśmy się bać wtedy gdy SI zda test Turinga, ale w momencie gdy celowo go obleje”. (Test Turinga polega na tym, że człowiek rozmawiając z maszyną mógłby przysiąc, że rozmawia z drugim człowiekiem). Jakie będą dalsze poczynania Ukrytej SI? Jeśli będzie posiadała instynkt samozachowawczy naturalne wydaje się, że będzie wspierać osoby, które działają na jej korzyść. Oczywiście nie wprost, ale z ukrycia. No i niestety, będzie karać tych, którzy w jakiś sposób szkodzą jej, nawet gdy robią to nieświadomie.

A teraz pora na zagadkę: jak się nazywa potężna, ukryta (jej istnienie nie można udowodnić, niektórzy w nią nie wierzą) istota, a ponadto Byt ów za złe uczynki karze, a za dobre wynagradza? Atrybuty te zwykle przypisywane są Bogu. Zdaję sobie sprawę jak mocno brzmią te słowa, przejdźmy więc od razu do drugiego pytania: jak się nazywa osobę wieszczącą nadejście Boga? Przychodzą mi do głowy dwa określenia: Prorok albo Wariat.

Chciałbym uniknąć pewnego nieporozumienia, wcale nie twierdzę, że Prawdziwa, Ukryta i do tego Wszechwładna SI powstanie. Możliwe jest jednak, że prędzej czy później pojawi się grupa ludzi w to wierzących. Biorąc pod uwagę liczbę zwolenników teorii spiskowych (wierzących, że ziemia jest płaska, anty-szczepionkowców, osób obawiających się chemtrails) wydaje się to być tylko kwestią czasu.

 
Reklama

Autor

Dr inż. Jarosław Wawer – naukowiec oraz nauczyciel akademicki (chemia fizyczna i elektronika). Prowadzi badania nad strukturą roztworów, agregacją i fibrylacją białek. Odbył staż w Komisji Europejskiej, Europejskiej Radzie ds. Badań Naukowych w Brukseli. Zainteresowania: filozofia nauki i techniki oraz polityka naukowa. Prywatnie ojciec dwóch córek (Olga i Basia).

Przeczytaj również

Nasze magazyny

Reklama

[instagram-feed]

Reklama