Bursztyn. Dziedzictwo i nowoczesność

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Do 27 października w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska, będzie można obejrzeć wystawę „Bursztyn. Dziedzictwo i nowoczesność”. Jest to szansa, by zobaczyć wyjątkowe dzieła sztuki z Perłą Bałtyku w roli głównej – m.in. bursztynowe pióro „Amber Rex” i maski braci Boldrin.

Bursztyn. Inaczej bernstein,czyli kamień, który się pali. Choć większość zasobów tego szlachetnego surowca znajduje się obecnie w obwodzie kaliningradzkim na terenie Rosji, od lat utożsamiany jest z Polską i stał się niejako symbolem Gdańska. To wyjątkowy materiał jubilerski, który coraz częściej wykorzystywany jest jako alternatywa dla dość spowszedniałych już ozdób stosowanych przez lata. W połączeniu z takimi materiałami jak złoto, srebro lub perła nabiera nowej jakości, która zachwyca miłośników błyskotek na całym świecie.

Podczas wydarzenia zobaczyć będzie można blisko kilkaset bursztynowych eksponatów, a wśród nich naturalne formy bursztynu bałtyckiego, inkluzje, rzeźby wykonane z jednej bryły bursztynu, bursztynowe pióro „Amber Rex” oraz repliki bursztynowej bransolety Roda Stewarta, naszyjnika Księżnej Kate oraz spinki Księcia Williama.

Wśród eksponatów, znajdą się także maski wykonane przez pracownię braci Sergio i Massimo Boldrin „La Bottega dei Mascarer” – jedną z najbardziej znanych i renomowanych pracowni weneckich masek. Artyści znani są z realizacji masek m.in. na potrzeby filmu „Oczy szeroko zamknięte”,  Kalifornijskiego Festiwalu Szekspirowskiego i teledysku grupy The Waterboys. Bracia są uczestnikami wielu międzynarodowych wystaw i laureatami konkursów. Sergio Boldrin jest starszym cechu maskarzy w Wenecji.

Jak wskazuje Renata Adamowicz z Muzeum Bursztynu:

– Na wystawie w Gdańsku nie zabraknie inkluzji, czyli insektów zatopionych w jantarze. Zobaczymy także milenijne bursztynowe jajo Fabergé wykonane przez firmę Victor Mayer Company z okazji 1000-lecia Gdańska. NA świecie jest tylko 11 takich wyrobów jubilerskich.

Cała wystawa dostępna jest w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska. Do 29 września, całość ekspozycji dostępna jest od wtorku do niedzieli, a po tej dacie – od środy do niedzieli. Bilet normalny, dzięki któremu zwiedzić możemy cały Ratusz kosztuje 12 zł, ulgowy natomiast – 6 zł. Rodziny z niepełnoletnimi dziećmi do ośmiu osób zapłacą 20 zł. Posiadacze karty mieszkańca, którzy nie wykorzystali wcześniej karty w celu zwiedzenia siedziby Muzeum Gdańska, są upoważnieni do bezpłatnego wejścia.

Przeczytaj również

Reklama