Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Błyskawicznie zyskała miano symbolu walki ze zmianami klimatu, z wdzierającym się przez okna, drzwi i ekran telewizora plastikiem. Z pozoru Bogu ducha winna słomka – wynalazek, dzięki któremu picie napojów wyskokowych (ale też i tych bez grama alkoholu) stało się eleganckie, wytworne i modne. Była wszędzie – w hipsterskich lokalach, na rozpalonych plażach, w multipleksach, domach, kawiarniach, samochodach, a nawet w morzach czy oceanach.

Spędziłem ostatnio kilka dni na festiwalu filmowym, żywiąc się w okolicznych punktach gastronomicznych. W żadnym nie było już plastikowych słomek. Za to były słomki wykonane z biodegradowalnego papieru, o zgrozo wkładane następnie do plastikowych kubków, przykrywane plastikowymi pokrywkami… To tyle jeżeli chodzi o naszą świadomość ekologiczną.

Byłem też niedawno w Danii. Wcześniej naczytałem się jaki to eko, bio i fair trade kraj. Podobno na jednego Duńczyka przypadają średnio tylko 3 plastikowe reklamówki rocznie. Nie dziwię się, skoro zdecydowana większość warzyw i owoców zarówno w marketach, jak i mniejszych sklepach pakowana jest w plastik. No to po co wrzucać je w dodatkową foliówkę, skoro i tak nie zgniotą się w plecaku czy torebce, usztywnione styropianową tacką i owinięte dodatkowo folią?

Drodzy Państwo, co my zrobimy z wszystkim tym, co nie jest słomką? Ją przecież najłatwiej da się zastąpić czymś innym, albo po prostu nie dodawać jej do napoju. Usta mamy skonstruowane w taki sposób, że poradzą sobie i ze szklanką, i z kieliszkiem, a nawet z kuflem. Z tą słomką to przecież żadna filozofia i żaden wysiłek. Za chwilę będziemy musieli zmierzyć się z wszystkim tym, co wymienić będzie trudniej, co jest mniej medialne i nośne, na co na razie brak na rynku zamienników. No bo jak tutaj walczyć z tonerami do drukarki, z obudowami monitorów, z elementami samochodów, z pilotami do telewizorów, osłonkami kabli, no jak? Można by powiedzieć: lepsza słomka niż nic, można też: jedna słomka wiosny nie czyni… Trzymam kciuki za nas, żebyśmy szybko uwolnili się od plastikowej powłoki, którą wszyscy jesteśmy spowici.

 
Reklama
 
Reklama

Reklama