Kroniki z innego świata – recenzja komiksu Kłamstwo i jak to robimy

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Kultura umożliwia nam wejść w skórę innego człowieka, poznać jego problemy, punkt widzenia, a nawet sekrety. Jedyną ceną, jaką zapłacimy za wykonanie specyficznego safari w głąb nieznanego, będzie poszerzenie horyzontów empatii. Komiks Kłamstwo i jak to robimy Tommi Parrish pozwala wejrzeć w sytuację reprezentantów społeczności LGBTQ, zarówno osób, które bez skrępowania mówią o  swojej orientacji, jak i tych ukrywających prawdę przed najbliższym otoczeniem.

Reklama

Twórcy komiksu Tommi Parrish jest osobą niebinarną, tym samym nieidentyfikującą się z konkretną płcią, a z racji ograniczeń polskiego języka najlepiej o nich mówić w liczbie mnogiej. Sam ten fakt sprawia, że otrzymujemy bardzo wiarygodną opowieść o ludziach żyjących w cieniu, często zmuszonych do ukrywania się przed samymi sobą. Niewinne spotkanie starych przyjaciół ujawnia o nich nieoczywistą prawdę. Cleary, borykająca się z życiem kasjerka z supermarketu, która otwarcie mówić o swojej biseksualności, za sprawą zbiegu okoliczności spędza rozrywkowy wieczór z na pozór ustatkowanym Timem. Śledząc ich eskapady po klubach, popijanie wina i powierzchowne rozmowy poznajemy dwie drogi jakie stoją przed osobami identyfikującymi się ze społecznością LGBTQ.

Fabuła toczy się dwutorowo, z jednej strony śledzimy głównych bohaterów, by później na moment przenieść się do świata przypadkiem odnalezionej przez Cleary książki. Pozycja To, że wszedłeś do środka, to nie znaczy, że rozumiesz opowiada o romansie wyzwolonej, biseksualnej striptizerki z ustatkowanym ojcem rodziny. Dziewczyna konfrontując się z tak zwanym „normalnym światem” może ocenić co na co dzień traci, żyjąc swoim życiem. Ta historia przenika do głównego wątku komiksu, sprawiając, że Cleary obcując z Timem zaczyna dostrzegać brutalną różnicę między  coming outem, a funkcjonowaniem w ukryciu.

Na szczególną uwagę zasługuje kreska Tommi, każdy kolorowy kadr komiksu przypomina abstrakcyjny obraz namalowany farbami plakatowymi. Dzięki oryginalnej wizji artystycznej mocniej odczuwamy wyjątkową perspektywę osób siłujących się z własnym wnętrzem i uczuciami.  Ten świat, choć pełen barw i ludzi, emanuje samotnością, a także obawą przed reakcją otoczenia.

Tommi Parrish w tych niełatwych dla odmienności czasach doskonale oddali sytuację osób LGBTQ, tworząc komiks przemawiający do czytelników za pomocą prostych, lecz równie rzetelnych i wiarygodnych środków. Kłamstwo i jak to robimy porusza, prezentując codzienne dylematy ludzi o niestandardowej seksualności, świat, o który możemy nie mieć pojęcia. Tym samym powieść graficzna wydawnictwa Timof Comics nie tylko otwiera oczy, ale również uczy wrażliwości.

Autor

Kamil Giedrys –Miłośnik komiksów, sztuki nowoczesnej i mieszanych sztuk walki, a w sekrecie prawnik. Uważa, że jeden obraz wart jest więcej niż 1000 słów, a gdy dodamy do niego dymek z tekstem to nawet 1005. Postawił sobie za punkt honoru promowanie sztuki komiksowej, więc bądźcie tak mili i sięgnijcie po jeden.

Przeczytaj również

Nasze magazyny

Reklama

Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
This error message is only visible to WordPress admins

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.

Follow on Twitter

Reklama