W pocie czoła i zaspach śniegu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Nie przepadamy za zimą, a mimo tego ona wkrótce złoży nam wizytę. Cóż, natura na zaproszenie nigdy nie czeka. „Zima jest piękna do pewnego stopnia… Celsjusza” – mawiał polski poeta Tadeusz Gicgier. Jest jednak takie miejsce, w którym jej nadejście naprawdę cieszy. Gdzie dla miłośników białego szaleństwa słońce nigdy nie zachodzi, a zawodnicy sportowi budują formę przed kolejną walką o podium.

Nazywali go „Polskim Batmanem”. Jednak Adam Małysz to przede wszystkim najbardziej utytułowany zawodnik w historii mistrzostw świata w skokach narciarskich. Mimo że kilka lat temu podjął decyzję o zakończeniu swojej kariery skoczka, Polska nadal ma duże powody do radości. Ich źródłem jest niewątpliwie młody skoczek Kamil Stoch. Zarówno ci dwaj, jak również pozostali zawodnicy polskiej kadry na swoje wyniki ciężko pracowali i pracują nadal tam, gdzie mają ku temu najlepsze warunki. A właśnie takie zapewniają Centralne Ośrodki Sportu.

Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku jest jednym z siedmiu tego typu obiektów zlokalizowanych na terenie naszego kraju. Jego pełna nazwa to Centralny Ośrodek Sportu – Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Brzmi dumnie, bo i powodów do dumy nie brakuje. Nie tylko dlatego, że właśnie w tym miejscu wschodziły gwiazdy polskiego sportu, które błyszczały mocniej niż zdobywane przez nie medale. Na uwagę zasługuje profesjonalne zaplecze oraz infrastruktura, jaką może się poszczycić Centralny Ośrodek Sportowy w Szczyrku.

Skrzyczne to najwyższy szczyt Beskidów, a co za tym idzie – biały raj dla narciarzy. Aby zasłużyć na to miano tutejsze trasy muszą być długie i tak ciekawe, aby narciarz podczas zjazdu nie zasnął z nudów. Stoki Skrzycznego to ponad 10 kilometrów wyszukanych i odpowiednio przygotowanych tras narciarskich Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku, w tym również trasa z homologacją FIS, dzięki której będzie możliwa organizacja międzynarodowych zawodów narciarskich kobiet i mężczyzn. Zjazd, slalom gigant, slalom specjalny oraz supergigant – już niebawem te prestiżowe konkurencje rozpalą sportowe emocje w sercach milionów Polaków. Myli się ten, kto sądzi, że uzyskanie takiej homologacji przychodzi bez większego trudu. Aby ją otrzymać Międzynarodowa Federacja Narciarska dokładnie sprawdziła jakość trasy, dystans dla poszczególnych konkurencji, przyjrzała się różnicom wzniesień oraz parametrom nachylenia stoku. Radość jest tym większa, że z trasy, obok zawodowców, mogą również korzystać wszyscy miłośnicy zabawy na śniegu. I tej zabawy nie są w stanie zepsuć żadne kaprysy polskiej zimy. Jeżeli ta poskąpiłaby śniegu 25 armatek skutecznie zadba o to, aby nikt z odwiedzających trasy (również czarną i czerwoną) nie poczuł się rozczarowany. Trzy ratraki pozostające w pogotowiu posłużą do utrzymania wszystkich szlaków we właściwym stanie.

Jakby tego było mało COS-OPO w Szczyrku z końcem 2013 roku oddał do użytku nowoczesną kolejkę linową z czteroosobowymi gondolami i przepustowością sięgającą 2,4 tys. osób na godzinę. Obecnie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom sportowców trenujących na trasach Skrzycznego oraz wszystkim turystom korzystającym z tras narciarskich Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku, trwa rozpoczęta w październiku budowa nowoczesnego wyciągu orczykowego „Doliny II”, którego przepustowość wyniesie 800 osób na godzinę. To oznacza trzykrotny wzrost w porównaniu do dotychczasowych możliwości i wpłynie na czas przejazdu wszystkich użytkowników tras narciarskich, komfort korzystania oraz bezpieczeństwo.

Skrzyczne wzbudza jednak zainteresowanie przez cały rok. W okresie letnim to miejsce odwiedza ponad 200 tys. osób, gdyż zbiega się tu wiele popularnych szlaków turystycznych. Sam Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku, obok skoczni narciarskich, tras do konkurencji alpejskich oraz tras biegowych, posiada już dwie pełnowymiarowe hale sportowe. Pozostają one do dyspozycji licznie przybywających tu w celu wypracowania szczytowej formy grup sportowych. Obecność hal jest nieoceniona ze względu na fakt, że umożliwiają one uprawianie wielu dyscyplin sportu na terenie jednego obiektu. Na powierzchni jednej hali mieszczą się trzy boiska do siatkówki, boisko do piłki ręcznej oraz koszykówki. Zadbano również o dodatkowe, nowoczesne szatnie. Obiekt został także przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zatem, kiedy wraz z nadejściem zimy opadną temperatury, a za nimi nasze nastroje, warto odwiedzić Centralny Ośrodek Sportu w Szczyrku. Emocje zgromadzonych tu gości zawsze są na plusie.

fot. materiały prasowe

Reklama