23. Festiwal Szekspirowski – spektakle z całego świata w sercu Gdańska!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

26 lipca rozpoczyna się 23. Festiwal Szekspirowski. Przez 10 dni, w Gdańsku będą gościć teatry z całego świata. Uczestnicy zobaczą finalistów Konkursu o Złotego Yoricka, spektakle gościnne i wydarzenia z nurtu SzekspirOFF.

Jest to jeden z najbardziej utytułowanych festiwali w Polsce. W zeszłym sezonie otrzymał EFFE Award – prestiżową nagrodę przyznawaną przez Stowarzyszenie Festiwali Europejskich EFA w kooperacji z Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim.

Reklama

Do Gdańska przybędą m.in. reprezentanci Węgier, Armenii, Rosji, Niemiec oraz Włoch by zaprezentować sztukę z całego świata. Festiwal zainauguruje spektakl „Jak wam się podoba” w reżyserii Krystyny Jandy, realizowany przez regionalny Teatr Wybrzeże w Gdańsku.

W tym roku, poza tekstami samego Szekspira, organizatorzy wzbogacili repertuar o twórczość współczesnych artystów, jak np. „Rycerza Ognistego Pieprzu” Francisa Beaumonta oraz dzieła inspirowane, takie jak „Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją” Toma Stopparda.

Tradycyjnie już, Festiwal Szekspirowski podzielony jest na nurt główny oraz tzw. SzekspirOFF. Ten ostatni to alternatywa dla pozycji bardziej klasycznych, wpisująca się w projekt „Shaking the Walls”, współfinansowany przez program Unii Europejskiej Kreatywna Europa. Motywem przewodnim tegorocznego konkursu SzekspirOFF będzie zatem interpretacja wszelkiego rodzaju podziałów, murów, jakie istnieją między ludźmi na całym świecie.

Dodatkowo, zobaczyć będzie można polskie adaptacje sztuk Szekspira w ramach finału Konkursu o Złotego Yoricka. To nagroda przyznawana za najlepszą, polską inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira oraz utworów inspirowanych jego twórczością. W tym roku, do finału zakwalifikowały się 3 spektakle: „Hamlet” w reżyserii Mai Kleczewskiej z Teatru Polskiego w Poznaniu, „Wieczór Trzech Króli” w reżyserii Łukasza Kosa z Teatru Osterwy w Lublinie oraz „Kupiec wenecki” w reżyserii Szymona Kaczmarka z Nowego Teatru w Słupsku.

Nie zabraknie także tzw. Letniej Akademii Szekspirowskiej, czyli serii warsztatów, spotkań z twórcami, prób otwartych oraz seminariów. Jest to prawdziwa gratka dla każdego teatromaniaka!

Przeczytaj również

Reklama