Pre-opening Party w Stacji Food Hall – Wrzeszcz nie zasypia

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Najbardziej wyczekiwana gastro miejscówka na Pomorzu i jednocześnie największy food hall w Trójmieście już od 1 lipca oficjalnie otworzył się we Wrzeszczu.

Przez cały poprzedni weekend fani streetowej kuchni i najlepszej muzyki mogli testować Stację podczas “Jazdy próbnej“, czyli cyklu imprez pre-openingowych. Pierwszy dzień przeznaczony był dla rodziny oraz przyjaciół naszych restauratorów, na kolejne dwa zaprosiliśmy wszystkich fanów Stacji. W niedzielę gościliśmy również naszych sąsiadów z klubu Tone Zone.

Reklama

Podczas wydarzenia, Goście Stacji mieli okazję nie tylko spróbować przysmaków topowych przedstawicieli światowego streetfoodu z Trójmiasta, ale także poczuć atmosferę świeżo wykończonej przestrzeni spotkań mieszczącej kilkaset osób. W menu znaleźć można było m.in. burgery, ramen, amerykańskie sandwiche, naleśniki, noodle i pasty, gruzińskie chaczapuri, a nawet kotlety schabowe i i przysmaki kuchni kaszubskiej.

Pre-opening był obowiązkową pozycją w imprezowym kalendarzu każdego foodie i jednocześnie próbą generalną przed wielkim otwarciem Stacji. Przez 3 dni gościliśmy blisko 3 000 osób i wydaliśmy ponad 5 000 porcji jedzenia. Przez cały czas działały także 2 bary, które zaserwowały naszym Gościom ponad 7 000 najlepszych piw i koktajli.

O oprawę muzyczną zadbali dj Mix a lot (React) i dj Mixtee, a także zespół steet’owy Jazz for a cat. Był to tylko przedsmak muzycznych wydarzeń, jakie planujemy w Stacji przez całe wakacje.

Stacja Food Hall to kulinarna stolica Trójmiasta, która 1 lipca oficjalnie otworzyła się w gdańskim Wrzeszczu. W tym miejscu nie tylko dobrze zjesz, ale także spędzisz swój wolny czas na pełnym chillu, wsłuchując się w najlepszą muzykę i korzystając z atrakcji aż 5 różnych stref.

Znajdziesz tu ponad 20 restauracji i barów, w których serwowane są najlepsze streetowe przysmaki z całego świata, m.in. azjatyckie noodle, amerykańskie sandwiche, autorskie makarony, hiszpańskie tapasy, gruzińskie chinkali, a nawet kaszubskie śledzie. Swoje koncepty kulinarne otworzyli tu znani i kochani przedstawiciele polskiego świata gastro – Jan Kilański, Tomasz Deker czy Piotr Ślusarz.

W Stacji obowiązują tylko 3 zasady – wysiadasz, smakujesz, imprezujesz.

Przeczytaj również

Nasze magazyny

Reklama

Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
This error message is only visible to WordPress admins

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.

Follow on Twitter

Reklama

Reklama