Piękny uśmiech – zdrowie, uroda czy moda?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Wyraz naszej twarzy niewątpliwie ma wpływ na to, jak jesteśmy postrzegani przez otoczenie. Oczywistym jest, że uśmiechając się, wzbudzamy pozytywne uczucia. I na odwrót. Nasza ponura mina na pewno nie zjedna nam nikogo.

Jednak nie sama mimika determinuje urok, powab i szczerość naszego uśmiechu. Pogodna, zdrowa twarz to także karnacja skóry, oprawa oczu, zarys ust, owal twarzy i jeszcze kilka innych czynników, a przede wszystkim nasze zęby. Uśmiechając się informujemy otoczenie o tym, że jesteśmy zdrowi, zadowoleni, że kogoś darzymy sympatią, że osiągnęliśmy sukces itd. Nie może w takim razie dziwić tak duże zainteresowanie metodami, które poprawiają nasz uśmiech. Obecnie bardzo mocno rozwinęły się nowe dziedziny medycyny, takie jak medycyna estetyczna czy stomatologia estetyczna.

Jedną z bardzo skutecznych metod dostępnych na rynku, dzięki której możemy pozbyć się kompleksów związanych z brzydkim kolorem i kształtem zębów są licówki. Najnowsze badania wykazują, że aż 75% społeczeństwa jest niezadowolona ze swojego uzębienia i chciała by poddać się zabiegom poprawiającym wygląd ich zębów. W swoim gabinecie dentystycznym często słyszę pytania: co to są licówki, po co je robić, czy pękają, czy odpadają, czy się przebarwiają? Licówka to bardzo cienka warstwa materiału, które przykleja się na powierzchni przedniej zęba. Materiałem najczęściej jest kompozyt lub porcelana. Jednak najlepsze efekty daje porcelana. Ma to na celu skorygowanie kształtu zębów, zlikwidowanie przebarwień, niekorzystnego koloru i odbudowę częściowo utraconych struktur zęba. Możemy także zlikwidować przerwy między zębami, skorygować położenie ich w łuku.

Czy licówki pękają, odbarwiają się i czy odpadają? Są materiały dedykowane właśnie do tych konkretnych celów. Zachowanie w gabinecie dentystycznym reżimu technologicznego zmniejsza do minimum niebezpieczeństwo utraty licówki, więc zdarza się to niezwykle rzadko. Materiał ceramiczny, z którego są one wykonane, nie ulega przebarwieniom w trakcie upływu czasu, a jego piękny wygląd i struktura nie tylko naśladują, ale i poprawiają naturę. Dzięki temu, że ma on wytrzymałość zdecydowanie większą niż prawdziwy ząb, wzmacnia go. Montaż uzupełnienia metodą adhezyjną powoduje, że licówka po zamontowaniu tworzy nierozłączną całość z zębem. Jej wygląd jest tak doskonały, że niejednokrotnie lekarze dentyści mają kłopot ze wskazaniem zębów poddanych zabiegom z zakresu stomatologii estetycznej. Oczywiście, jak każda metoda, również i ta ma swoje ograniczenia i przeciwwskazania. Zaliczają się tu nieprawidłowości zgryzowe, które powodują nadmierne obciążenie zębów olicowanych oraz parafunkcje, czyli złe nawyki zgryzowe (obgryzanie paznokci, gryzienie długopisów…). Do przeciwwskazań zaliczają się także patologiczne zgrzytanie zębami, brak lub niewystarczająca higiena jamy ustnej, zęby martwe i w większej części objęte wypełnieniami czy próchnicą. W tych przypadkach mamy do dyspozycji inne rodzaje uzupełnień protetycznych.

Dzięki temu, że dysponujemy tak nowoczesnymi technologiami i materiałami obserwujemy stały wzrost zainteresowania tymi zabiegami i pacjenci decydują się na nie z mniejszą obawą.

Sam bardzo chętnie stosuję obecnie licówki w swojej praktyce stomatologicznej. Cieszę się, że w określonych sytuacjach mam do dyspozycji materiały i technologie, dzięki którym mogę pomóc moim pacjentom.

 

Autor: lek. stom. Krzysztof Kruszyński

Reklama

Reklama