Stopy kontra lato

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Latem nasze stopy inaczej odbierają bodźce zewnętrzne. Skóra jest wystawiona na nadmierne działanie słońca, wiatru, wody oraz piasku. Nasz organizm męczy się szybciej, a nieodpowiednio nawodniony może przysporzyć wiele nieprzyjemnych dolegliwości.

Obuwie na lato?

Można pomyśleć, że właściwe obuwie na lato nie istnieje. Ogłaszam, że wręcz przeciwnie! Wystarczy stabilnie zabudowana pięta oraz pasek wokół kostki, który zabezpieczy cię przed groźnym kołysaniem stopy w bucie. Dokładne sprawdzenie materiału od strony dolegającej do stopy oszczędzi przykrych pęcherzy. Każda nierówność materiału lub szew nadmiernie ocierający skórę podczas chodzenia razem z wysoką temperaturą jest gotowym przepisem na pęcherz. A jak wiemy z doświadczenia, pęcherze na stopie utrudniają normalne funkcjonowanie. Myślę, że nie chcemy się ograniczać w korzystaniu z pięknej pogody latem.

lato_stopy_2

Magnez w natarciu! 

Mała ciekawostka – najlepiej przyswajalny magnez to ten w postaci soli lub płatków do kąpieli! Ile mówi się o magnezie w tabletkach, który idealny działa na skurcze i zmęczenie nóg. Po trudzie letniego dnia, przemęczeniu nóg upałem, potem oraz nieodpowiednim nawadnianiem organizmu proponuję kąpiel w wannie z dodatkiem płatków lub soli magnezowej. Dodatkowo, gdy dodamy do tego kilka kropel oleju magnezowego aplikowanych na skórę przed snem, nasze nogi zdecydowanie podołają wysiłkowi letniego dnia. Idealnie zadziałamy przeciwbólowo na przeforsowane mięśnie. Odpowiedzialność magnezu za ponad 300 reakcji chemicznych plus prawidłowa aplikacja preparatów magnezowych zapewni nam komfort podczas atrakcji sportowych, wyczynowych oraz podróżniczych, które czekają nas w wakacje.

Handmade peeling? Yes!

W podróży często mamy potrzebę pobudzenia naszego mikrokrążenia, zmęczonej skóry, delikatnego złuszczenia i nawilżenia naskórka. Szukamy wtedy na półkach preparatów, których skład zupełnie nic nam nie mówi. Wystarczy jak połączymy olej kokosowy z cukrem lub solą himalajską. Uzyskamy w ten sposób super naturalny peeling do ciała i stóp. Dodatkowo będzie on naturalnym, ekologicznym oraz pełnowartościowym kosmetykiem robionym przez nas samych. A ile radości dodatkowo sprawi nam wykonywanie własnoręcznie robionego peelingu? Zapewne mnóstwo.

lato_stopy_1

Systematyka w pielęgnacji – must have! 

Najważniejsze jest to, by pamiętać o stopy całym rokiem. Przygotujmy je razem ze swoim podologiem już wiosną. Dzięki temu wojaże letnie będą przyjemniejsze, a po powrocie do obowiązków i pracy stopy nie będą w bardzo zniszczonym stanie. Maksymalnie tydzień przed upragnionym wyjazdem odwiedźmy gabinet podologiczny, by skrócić odpowiednio paznokcie oraz pozbyć się nadmiernych zrogowaceń. Zaopatrzmy się w preparat nawilżający naszą skórę, który został odpowiednio do niej dobrany i stosujmy się do zaleceń specjalisty. Unikniemy pęknięć, zranień, otarć oraz problemów z płytką paznokciową.

Nauczmy się i swoje dzieci prawidłowo skracać paznokcie

Podczas uprawiania sportów oraz różnych aktywności fizycznych, zwłaszcza latem i w krytym obuwiu, nasze stopy, a zwłaszcza paznokcie, są narażone na wiele czynników zewnętrznych. Wysoka temperatura w połączeniu z ciągłym tarciem oraz naciskiem na płytkę spowodują szybkie pojawienie się krwiaków podpaznokciowych oraz pęknięć pośrodku całej płytki. Właściwe skracanie paznokci oraz odpowiednia częstotliwość zdecydowanie uchroni nas przed nieprzyjemnymi dolegliwościami tj. chociażby spełzaniem płytki. Jak tego dokonać? Jestem pewna, że twój najbliższy podolog bardzo chętnie poinstruuje, jaki sposób będzie właściwy dla ciebie i twoich pociech.

Pokoloruj się

Za każdym razem namawiam pacjentów, by latem pokazywali swoje stopy. Dlaczego? Palce odpoczywają! Wystylizujmy swoje paznokcie na kolor, z którym się utożsamiamy. Szalejmy i cieszmy się z koloru, który pasuje do naszej szminki lub torebki. Mężczyźni w tej kwestii też mogą poszaleć, gdyż istnieją odżywki, które po nałożeniu matowieją, sprawiając, że nawet męskie stopy wyglądają na równie zadbane. W tym sezonie panuje moda na logomanię, więc do dzieła!

Orzeźwiające kąpiele

Lemoniada jest tylko do picia? Nic bardziej mylnego! Przygotuj sobie letnią wodę (nie zmrożoną), wrzuć kilka kostek lodu, zmiażdżonych liści mięty, soli himalajskiej oraz soku z limonki. Masuj stopy o siebie delikatnie dotykając kostek lodu oraz mieszając wszystkie składniki razem. 10 minut takiej kąpieli zdecydowanie poprawi ukrwienie oraz ochłodzi stopy po całym dniu letnich wrażeń. Uważaj tylko na zranienia, odparzenia oraz inne urazy. Z nimi taka kąpiel nie będzie przyjemna.

fot.: pixabay.com, freepik.com

Reklama