Pomorska feta latem

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Pomorskie latem zmienia się w mekkę festiwalowiczów. Co roku region gromadzi fanów muzyki, sztuki i nowatorskich eksperymentów z formą.

Festiwal Opener otworzył w Polsce bramę do wielkich międzynarodowych przedsięwzięć, przełamał stereotypy i na demokratyczności muzyki wychowuje już kolejne pokolenie festiwalowiczów. Nie samym Openerem jednak latem Pomorskie żyje. Tym bardziej, że region chętnie gości artystów wielu tworzyw sztuki. Muzyka, sztuka, teatr, smaki regionu i podróże w czasie – to zaledwie namiastka koktajlu wrażeń, który serwuje Pomorskie.

Reklama

Vivat, różnorodność
Trójmiasto słynie z otwartości i gościnności – dlatego przyciąga wszystko, co nowatorskie, a nawet egzotyczne. W drugiej połowie lipca w Gdyni odbędzie się już po raz 15. Globaltica World Cultures Festival. To jeden z najbardziej dynamicznych i barwnych muzycznych festiwali organizowanych w tej części kraju. Od początku ideę festiwalu stanowiło promowanie otwartości na świat i jego kulturowy pluralizm. Demokratyczność przedsięwzięcia ma podkreślać piknikowo-plenerowa formuła festiwalu w zielonej enklawie w sercu Trójmiasta.
W połowie lipca w Gdańsku po raz 23. odbędzie się FETA – Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych. Ulice Gdańska opanowuje feeria barw, kolorów, przebrań i masek. Festiwal łączy wysokie walory artystyczne z przystępną formą, a darmowy dostęp sprawia, że dla wielu festiwal staje się doskonałym pretekstem do tego, żeby połknąć teatralnego bakcyla na zawsze.
Spójnym i dopracowanym w szczegółach jest znany i prestiżowy Festiwal Szekspirowski. Organizowany od 1993 r. zainicjował Europejską Sieć Festiwali Szekspirowskich, w której skład wchodzą Festiwale Szekspirowskie z Polski, Rumunii, Węgier, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Czech i Armenii. Festiwal ma międzynarodowy zasięg i łączy prezentacje spektakli z całego świata z działaniami artystycznymi, warsztatami, spotkaniami z twórcami.
Najbardziej charakterystyczną imprezą w Gdańsku jest Jarmark Dominikański (27 lipca-18 sierpnia). Tradycja Jarmarku liczy sobie już ponad 760 lat i przyciąga co roku kilka milionów gości. Jedną ze spektakularnych atrakcji Jarmarku jest diabelski młyn na Wyspie Ołowianka. Unikalna lokalizacja młyna umożliwia zobaczenie Gdańska z wyjątkowej perspektywy.


W drugiej połowie sierpnia odbywa się Literacki Sopot, który swoją renomę buduje konsekwentnie od lat. Tegoroczna edycja poświęcona jest literaturze brytyjskiej. Do Sopotu ściągają tłumy spragnionych dobrych lektur i mądrych debat – nie tylko z Polski. To ambitne, ale i przystępne spotkania z literaturą, którym towarzyszą wartościowe dyskusje, a czytelnicy mają unikalne okazje spotkać swoich ukochanych zagranicznych pisarzy.

Jak Pomorze szerokie
Nie tylko Trójmiasto kusi atrakcjami. 20 i 21 lipca we Wdzyszach Kiszewskich słynących z wyśmienitych ryb odbywa się Jarmark Wdzydzki – to największa na Kaszubach letnia impreza folklorystyczna. Organizowana na terenie muzeum od 1973 r. obecnie odbędzie się już po raz 46. W programie występy zespołów folklorystycznych, koncerty muzyki poważnej, pokazy dawnych zawodów, wiejskich rzemiosł i tradycyjnych zajęć. Na miejscu można też skosztować rzadkich regionalnych pyszności: andrutów, pieczywa na zakwasie, serów kozich i owczych, kiszek, wędzonek i pierogów, a także domowych nalewek i popularnych w Polsce piw rzemieślniczych.
Z kolei w Dolinie Charlotty 27 lipca odbywa się Festiwal Legend Rocka. Okolice Ustki i Słupska zapraszają na m. in. pierwszy w Polsce koncert Johna Fogerty’ego. Zagrają również Foreigner, Thirty Seconds to Mars, Status Quo oraz również po raz pierwszy w Polsce trzykrotny laureat nagrody Grammy – zespół Los Lobos.


Miłośnikom historii szczególnie polecamy Vivat Vasa – Bitwę Dwóch Wazów 1626, która odbywa się na Zamku w Gniewie 10 sierpnia. To spektakularna impreza historyczna odtwarzająca wojskowość XVII-wieczną. Rekonstrukcja bitwy odbywa się na terenie zamku i okolic, natomiast imprezy towarzyszące – na terenie miasta. Na żywo będzie można usłyszeć salwy armatnie, pojedynki szlacheckie i musztry regimentów autoramentu cudzoziemskiego. Wielkie batalistyczne emocje dla całej rodziny – gwarantowane.

 

Pełne kalendarium wydarzeń na www.pomorskie.travel

Przeczytaj również

Reklama