Pomorska feta latem

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Pomorskie latem zmienia się w mekkę festiwalowiczów. Co roku region gromadzi fanów muzyki, sztuki i nowatorskich eksperymentów z formą.

Festiwal Opener otworzył w Polsce bramę do wielkich międzynarodowych przedsięwzięć, przełamał stereotypy i na demokratyczności muzyki wychowuje już kolejne pokolenie festiwalowiczów. Nie samym Openerem jednak latem Pomorskie żyje. Tym bardziej, że region chętnie gości artystów wielu tworzyw sztuki. Muzyka, sztuka, teatr, smaki regionu i podróże w czasie – to zaledwie namiastka koktajlu wrażeń, który serwuje Pomorskie.

Reklama

Vivat, różnorodność
Trójmiasto słynie z otwartości i gościnności – dlatego przyciąga wszystko, co nowatorskie, a nawet egzotyczne. W drugiej połowie lipca w Gdyni odbędzie się już po raz 15. Globaltica World Cultures Festival. To jeden z najbardziej dynamicznych i barwnych muzycznych festiwali organizowanych w tej części kraju. Od początku ideę festiwalu stanowiło promowanie otwartości na świat i jego kulturowy pluralizm. Demokratyczność przedsięwzięcia ma podkreślać piknikowo-plenerowa formuła festiwalu w zielonej enklawie w sercu Trójmiasta.
W połowie lipca w Gdańsku po raz 23. odbędzie się FETA – Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych. Ulice Gdańska opanowuje feeria barw, kolorów, przebrań i masek. Festiwal łączy wysokie walory artystyczne z przystępną formą, a darmowy dostęp sprawia, że dla wielu festiwal staje się doskonałym pretekstem do tego, żeby połknąć teatralnego bakcyla na zawsze.
Spójnym i dopracowanym w szczegółach jest znany i prestiżowy Festiwal Szekspirowski. Organizowany od 1993 r. zainicjował Europejską Sieć Festiwali Szekspirowskich, w której skład wchodzą Festiwale Szekspirowskie z Polski, Rumunii, Węgier, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Czech i Armenii. Festiwal ma międzynarodowy zasięg i łączy prezentacje spektakli z całego świata z działaniami artystycznymi, warsztatami, spotkaniami z twórcami.
Najbardziej charakterystyczną imprezą w Gdańsku jest Jarmark Dominikański (27 lipca-18 sierpnia). Tradycja Jarmarku liczy sobie już ponad 760 lat i przyciąga co roku kilka milionów gości. Jedną ze spektakularnych atrakcji Jarmarku jest diabelski młyn na Wyspie Ołowianka. Unikalna lokalizacja młyna umożliwia zobaczenie Gdańska z wyjątkowej perspektywy.


W drugiej połowie sierpnia odbywa się Literacki Sopot, który swoją renomę buduje konsekwentnie od lat. Tegoroczna edycja poświęcona jest literaturze brytyjskiej. Do Sopotu ściągają tłumy spragnionych dobrych lektur i mądrych debat – nie tylko z Polski. To ambitne, ale i przystępne spotkania z literaturą, którym towarzyszą wartościowe dyskusje, a czytelnicy mają unikalne okazje spotkać swoich ukochanych zagranicznych pisarzy.

Jak Pomorze szerokie
Nie tylko Trójmiasto kusi atrakcjami. 20 i 21 lipca we Wdzyszach Kiszewskich słynących z wyśmienitych ryb odbywa się Jarmark Wdzydzki – to największa na Kaszubach letnia impreza folklorystyczna. Organizowana na terenie muzeum od 1973 r. obecnie odbędzie się już po raz 46. W programie występy zespołów folklorystycznych, koncerty muzyki poważnej, pokazy dawnych zawodów, wiejskich rzemiosł i tradycyjnych zajęć. Na miejscu można też skosztować rzadkich regionalnych pyszności: andrutów, pieczywa na zakwasie, serów kozich i owczych, kiszek, wędzonek i pierogów, a także domowych nalewek i popularnych w Polsce piw rzemieślniczych.
Z kolei w Dolinie Charlotty 27 lipca odbywa się Festiwal Legend Rocka. Okolice Ustki i Słupska zapraszają na m. in. pierwszy w Polsce koncert Johna Fogerty’ego. Zagrają również Foreigner, Thirty Seconds to Mars, Status Quo oraz również po raz pierwszy w Polsce trzykrotny laureat nagrody Grammy – zespół Los Lobos.


Miłośnikom historii szczególnie polecamy Vivat Vasa – Bitwę Dwóch Wazów 1626, która odbywa się na Zamku w Gniewie 10 sierpnia. To spektakularna impreza historyczna odtwarzająca wojskowość XVII-wieczną. Rekonstrukcja bitwy odbywa się na terenie zamku i okolic, natomiast imprezy towarzyszące – na terenie miasta. Na żywo będzie można usłyszeć salwy armatnie, pojedynki szlacheckie i musztry regimentów autoramentu cudzoziemskiego. Wielkie batalistyczne emocje dla całej rodziny – gwarantowane.

 

Pełne kalendarium wydarzeń na www.pomorskie.travel

Przeczytaj również

Nasze magazyny

Reklama

Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
This error message is only visible to WordPress admins

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.

Follow on Twitter

Reklama

Reklama