Postanowienia noworoczne – tym razem może się udać!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Noworoczne postanowienie to obietnica, którą podejmuje się na nowy rok. Obiecujemy sobie wiele: będziemy lepsi, otwarci na ludzi, zadbamy o dobrą formę, będziemy zdrowo się odżywiać, rzucimy palenie i odwiedzimy ciekawe miejsca… O tym, jak długa jest lista takich postanowień, wie dobrze każdy z nas.

Ile postanowień noworocznych podjąłeś w swoim życiu? Jak wiele celów udało Ci się osiągnąć? Szacuje się, że zaledwie niecałe 10 proc. naszych zamierzeń zostaje faktycznie zrealizowanych.

Może warto więc spróbować ugruntowanych naukowo metod behawioralnych?

postanowienia_noworoczne_1

Reklama
Advertisement

Istnieją dwa główne nurty nauki o mózgu i naszym zachowaniu, które mają wpływ na postanowienia noworoczne: nauka o sile nawyków i nauka o własnych historiach (self-stories).

Zacznijmy od nawyków.

Jeśli twoje postanowienia dotyczą zdrowszego odżywiania, ćwiczeń fizycznych, ograniczenia spożywania alkoholu, rzucenia palenia, spędzania mniej czasu w sieci lub innych powtarzających się zachowań, wtedy mówimy o potrzebie zmiany istniejących nawyków lub powstania nowych. Nawyki są automatycznymi, “uwarunkowanymi” czynnościami. Wstajesz rano i zatrzymujesz się w Starbucksie na ciastko i latte. Wracasz do domu po pracy i kładziesz się przed telewizorem. Wbrew popularnej opinii, nie jest trudno zmienić nawyki, o ile zrobisz to w odpowiedni sposób.

Musisz więc stworzyć nowy lub zmienić istniejący. W obu przypadkach metoda jest ta sama. Stworzyłeś już przecież dosłownie setki nawyków i nawet nie pamiętasz, od czego się zaczęły, dlatego też tworzenie nowych nie może być takie trudne. Musisz wykonać te trzy kroki :

postanowienia_noworoczne

1. Wybierz małą zmianę. “Jedz zdrowiej” nie jest małe. Jest to ważny powód, dla którego postanowienia noworoczne nie działają. Na przykład zamień to na “wypij każdego dnia smoothie z jarmużem”. Takie działania są stosunkowo niewielkie i łatwe do zaadaptowania.

2. Dodaj nowy element do istniejącego już nawyku. Pomyśl o nawyku, który już masz i który jest dobrze ugruntowany, na przykład, “wejdź do kuchni rano” może być teraz bodźcem dla nowego nawyku “przygotuj smoothie z jarmużu”.

3. Spraw, aby nowa czynność była łatwa. Musisz powtórzyć dane zachowanie od 3 do 7 razy, zanim stanie się nowym nawykiem. Włóż więc wieczorem jarmuż do blendera i przygotuj wszystkie składniki smoothie w jednym miejscu w lodówce. Rano będzie Ci prościej dopełnić nowego zwyczaju!

 

Jeśli uwzględnisz te trzy kroki, Twój nowy nawyk zostanie utrwalony!

Teraz zajmijmy się naszymi „self stories”.

Jedną z ciekawszych technik do pracy z naszymi historiami jest tzw. “edycja fabuły”. Koncepcja opiera się na założeniu, że wszyscy mamy osobistą narrację, która kształtuje nasze postrzeganie świata, ale i nas samych. Czasami nasz wewnętrzny głos nie jest dla nas pomocą. Pisząc, a następnie edytując nasze własne historie, możemy zmienić nasze postrzeganie siebie i zidentyfikować przeszkody stojące na drodze do lepszego funkcjonowania.

postanowienia_noworoczne_2

Łatwo się mówi, ale jak to zrobić? Wybierz jeden cel, a następnie zastanów się dlaczego nie udaje się go osiągnąć. Napisz swoją historie, przeanalizuj i spróbuj edytować narracje, aby wymyślić nową historie opartą na obiektywnej i uczciwej ocenie sytuacji.

Kobieta o imieniu Lena początkowo napisała w swojej “starej historii”, że chciała poprawić swoją kondycję, ale jako główny żywiciel rodziny musiała pracować wiele godzin, przez co już i tak czuła się winna z powodu czasu spędzanego poza domem. Pod wpływem obiektywnej analizy, w końcu napisała nową historię, opartą na tych samych faktach, ale z bardziej szczerą oceną, dlaczego nie ćwiczy. “Prawda jest taka – nie lubię ćwiczyć i nie cenię sobie zdrowego trybu życia. Używam pracy i dzieci, aby usprawiedliwić mój brak aktywności fizycznej”.

Dzięki temu Lena odkryła obiektywne powody nieosiągania postawionego sobie celu i przestała zadręczać się, że znowu jej się nie udało. Zobaczyła, że nadając inne znaczenie aktywności fizycznej („będę miała więcej energii do zabawy z dziećmi”) i przesuwając priorytety, będzie w stanie znaleźć czas na ćwiczenia.

postanowienia_noworoczne_4

Może brzmi to prosto, ale dzięki pisaniu stajemy się bardziej obiektywni, a wtedy jesteśmy bardziej skłonni do zmiany sposobu myślenia, a tym samym naszego zachowania. Kiedy dojdziecie do konfrontacji prawdy z tym, co dla was ważne, stworzy to największą szansę na zmiany.

Spróbuj. Co masz do stracenia? W tym roku wykorzystaj naukę, aby tworzyć i trzymać się postanowień noworocznych. Najlepszego w Nowym Roku!

Autor

Agnieszka Maślik – psycholog, psychoterapeuta. Niestandardowa w podejściu do pracy, artystyczna z charakteru. W pracy wykorzystuje unikalną metodę walk&talk therapy – która łączy tradycyjną terapie z aktywnością fizyczną – spacerowaniem. Praca to jej pasja a życie traktuje jak dzieło sztuki. Kocha Nowy Jork i stare kamienice.

Przeczytaj również

Mech

W jednej z lektur, które ostatnio czytałam, zasugerowano mi zwerbalizowanie

Nasze magazyny

Reklama

Reklama

[instagram-feed]