Sprawdzony partner nie zawodzi

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

W poprzednich artykułach tego cyklu, przedstawiliśmy BlackBerry jako fenomen kultury oraz istotnie „bezpieczny” telefon, który sprawdza się w trudnych czasach niebezpieczeństw, jakie czyhają w odmętach internetu. Tym razem jednak, przedstawimy markę w świetle, w którym występuje najczęściej. Chodzi oczywiście o biznes.

Środowisko biznesowe ze charakterystyczną dla siebie stonowaną estymą, upodobało sobie markę BlackBerry. Korzystali z niego brokerzy z Wall Street, polscy przedsiębiorcy i tuzy biznesu z Dalekiego Wschodu. Na usta ciśnie się pytanie – dlaczego?

Reklama

Tak jak już wielokrotnie wskazywaliśmy – bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i, na koniec, trochę więcej bezpieczeństwa. Środowisko biznesowe jest wyjątkowo wyczulone na wszelkie możliwości utraty danych, czy wycieku newralgicznych informacji. Jak pokazują wyniki badania „Smartfon w firmie. Bezpieczeństwo danych w telefonach służbowych”, urządzenia mobilne są szczególnie narażone na ataki ze strony hakerów. Aż 68% pracowników nie zna żadnych zabezpieczeń chroniących dane i tożsamość w telefonach służbowych. Jak wskazują badania: „Dane klientów, tajemnice handlowe, innowacje czy technologie są atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców, którzy coraz częściej upatrują swojej szansy w służbowych telefonach. (…) Blisko co piąty zatrudniony spotkał się z tego typu incydentami w swoim miejscu pracy. Najczęściej dotyczyły one wycieku danych poprzez sieć (31%), ataku phishingowego (27%) czy wycieku informacji poprzez media społecznościowe (27%).”

Problemem jest, jak w większości przypadków, nieświadomość użytkowników, że tego rodzaju zagrożenie w ogóle istnieje oraz brak odpowiednich przeszkoleń w ramach zabezpieczania swoich urządzeń, a także odpowiedzialnego korzystania z sieci.

– Urządzenia mobilne, choć stały się podstawowym narzędziem pracy oraz nośnikiem ważnych danych firmowych, często nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń. Co więcej, z racji niewielkich rozmiarów, są wyjątkowo narażone na zgubienie czy kradzież – powiedział Daniel Szoszew, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu, Cyfrowe Centrum Serwisowe S.A. – A przecież służbowy smartfon bez odpowiedniej ochrony, w niepowołanych rękach może stać się dla firmy poważnym zagrożeniem – dodaje.

Jaki związek ma to z BlackBerry? Otóż marka ta jest niekwestionowanym liderem w kategorii bezpieczeństwa smartfonów. Podstawą zabezpieczeń wprowadzanych do Androida przez BlackBerry jest polepszenie integralności systemu. W tym celu, do oprogramowania zaimplementowano szereg ulepszeń i uszczelnień, które dodatkowo wspierają oraz uzupełniają rozwiązania wprowadzone już przez Google. Kody kryptograficzne zaimplementowane do elementów sprzętowych i zabezpieczony rozruch systemu chronią przed nieautoryzowaną ingerencją w hardware. Do tego szyfrowanie danych zgodne ze standardem FIPS 140-2 akceptowanym przez najważniejsze instytucje administracji rządowej na całym świecie – to tylko nieliczne przykłady elementów zaawansowanego systemu zabezpieczeń.

Jedną z najważniejszych, z punktu widzenia biznesu, zalet nowych urządzeń BlackBerry jest tzw. BlackBerry Infrastructure. Jest to globalna, prywatna sieć, która pozwala na bezpieczne szyfrowane przesyłanie danych. Ważna jest również integracja urządzeń BlackBerry z systemami EMM/MDM. Są to międzyplatformowe systemy, dzięki któremu łatwiej jest zarządzać sprzętem mobilnym w firmie.

Nie da się zatem podważyć, że BlackBerry poczyniło znaczące kroki w rozwoju bezpieczeństwa danych użytkownika. Szczególnie w biznesie, jak wskazują badania, jest to kwestia newralgiczna, gdzie bez odpowiedniego zabezpieczenia, może to narazić firmę na ogromne koszty i jeszcze większe straty wizerunkowe. Dlatego warto już dziś zadbać o bezpieczeństwo swoich urządzeń mobilnych, a co za tym idzie także finanse i budowane przez lata zaufanie klientów oraz reputację.

Przeczytaj również

Nasze magazyny

Reklama

Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
This error message is only visible to WordPress admins

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.

Follow on Twitter

Reklama

Reklama