Ten się śmieje… – Edyta Bartkiewcz o urokach Podlasia

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Województwo Podlaskie to zdecydowanie najbardziej znany region Polski. Już od kilku lat internauci prześcigają się w tworzeniu prześmiewczych memów o Podlasiu, wśród których królują te o strzelaniu do samolotów z łuku i zdawaniu egzaminu na prawo jazdy wierzchem. A co jeśli Wam powiem, że północno-wschodnia część naszej ojczyzny to jeden z najpiękniejszych i najciekawszych fragmentów naszego kraju? I jeszcze dodam, że bardzo łatwo się w nim zakochać? Cóż, wtedy memy o Sosnowcu i Radomiu będą musiały Wam wystarczyć…

Pod lasem

Podlasie to prawdziwa skarbnica polskiej przyrody. Znajdują się tu 4 parki narodowe: Białowieski, Biebrzański, Narwiański i Wigierski, 3 parki krajobrazowe, 93 rezerwaty i prawie dwa tysiące pomników przyrody. Na terenie Białowieskiego Parku Narodowego rośnie jeden z ostatnich fragmentów lasu pierwotnego nizin europejskich – Puszcza Białowieska. Zamieszkuje ją wiele zwierząt, jednak jej niekwestionowanym królem jest żubr żyjący tu dziko od wielu lat. Jest to największa na świecie populacja tego gatunku, a liczba osobników w 2017 roku wynosiła blisko 600 sztuk.

Całkiem niedaleko znajduje się Narwiański Park Narodowy zwany Polską Amazonką. Niezwykłe labirynty wodne wydrążone przez rzekę Narew stworzyły tu niepowtarzalny, bagienny ekosystem, którego rozległe trzcinowiska są domem dla Błotniaka Stawowego – symbolu parku i jednego z najpiękniejszych ptaków drapieżnych w kraju. Narew, tak samo jak Amazonka, to rzeki anastomozujące czyli takie, które równocześnie płyną wieloma korytami, tworząc między nimi maleńkie wysepki.

Na obszarze 59223 hektarów rozciągają się tajemnicze mokradła, bagna i torfowiska Biebrzańskiego Parku Narodowego, który jest największym i najdłuższym parkiem narodowym w kraju. Występuje tu ponad 250 gatunków ptaków, w tym tak rzadkich jak cietrzewie, orliki grubodziobe, wodniczki czy bataliony. Bagna Biebrzańskie są największą w Europie ostoją dzikiej przyrody i każdego roku odwiedzają je tysiące ornitologów z całego świata. Ogromne rozlewiska dały schronienie zwierzętom w czasie II wojny światowej, bo tylko tu, na rozległych mokradłach parku, wojnę przetrwały polskie łosie.

W bajkowej krainie

Spośród 3757 wsi znajdujących się na Podlasiu, 3 są jedyne w swoim rodzaju. Soce, Puchły i Trześcianka to maleńkie, kolorowe wioski położone w dolinie Narwi. Nazywane są Krainą Otwartych Okiennic gdyż słyną z uroczych, snycerskich dekoracji nadokienników, podokienników, okiennic, wiatrownic, narożników oraz elewacji. Ta bogata ornamentyka jest pamiątką po dawnym osadnictwie rosyjskim i występuje tylko w tym rejonie Polski. W Socach zamiast asfaltu i zasięgu są serdeczne uśmiechy mieszkańców oraz bociany, które ze swoich licznych gniazd przyglądają się ciekawsko wszystkim nieznajomym. Są tu również niezwykłe, kamienne krzyże wotywne, które otaczają wioskę z każdej strony. Legenda głosi, że w 1895 roku mieszkańcy wsi ustawili je, aby odpędzić się od dziesiątkującej ich epidemii. Choroba szczęśliwie ustała, ale krzyże połączone kiedyś ciągłą nicią pozostały na swoim miejscu, strzegąc mieszkańców po dziś dzień.

Cerkiew parafialna pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Puchłach wiąże się nierozerwalnie z XVI – wieczną legendą o objawieniu cudownej ikony Matki Boskiej Opiekuńczej. Pokazała się ona schorowanemu starcowi, który zamieszkał pod lipą rosnącą na pagórku. Po ujrzeniu Matki Boskiej zaczął się gorliwie modlić, co przyniosło mu ukojenie i uleczyło obrzęk jego nóg. Miejscowość Puchły przyjęła swoją nazwę właśnie od nazwy schorzenia, a świątynia, którą natychmiast tu wzniesiono, stała się miejscem pielgrzymek i licznych uzdrowień, szczególnie w czasach epidemii dżumy i cholery. Cerkiew w Puchłach to jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych w Dolinie Górnej Narwi, jednak na podobne określenie zasługują cerkwie położone we wsiach Trześcianka, Stary Kornin, Dubicze Cerkiewne, Narew, Rogacze i Parcewo.

Las krzyży

Około 12 km od Siemiatycz znajduje się niewielkie wzniesienie otoczone gęstym lasem. W deszczowy dzień nie ma tutaj nikogo, a monotonny szelest liści i brak żywej duszy dookoła dodatkowo podkreślają mistycyzm Świętej Góry Grabarki. Cerkiew Przemienienia Pańskiego, dzięki licznym uzdrowieniom w czasach zarazy, jest celem pielgrzymów z całego świata. Większość z nich pozostawia tu po sobie krzyż intencyjny. Ich liczba przekracza obecnie 10 tysięcy, a aury tajemniczości i magii, której one dostarczają, nie da się opisać żadnymi słowami. U podnóża góry znajduje się cudowne źródełko, którego woda uchroniła okolicznych mieszkańców przed epidemią cholery panującą na Podlasiu w 1710 roku. Po dziś dzień pielgrzymi napełniają butelki świętą wodą i obmywają nią chore lub bolące miejsca. Robi się to przy pomocy chusteczek, które później pozostawia się nad wodą. Mniszki z żeńskiego klasztoru znajdującego się na wzgórzu zbierają je i palą, modląc się za wiernych.

Czy to wszystko, co ma do zaproponowania Podlasie? Zdecydowanie nie! Na trasie zwiedzania jest też przepiękny Pałac Branickich w Białymstoku, znana na całym świecie stadnina koni w Janowie Podlaskim, tajemnicza Twierdza Osowiec, imponujący Zamek w Tykocinie, wyjątkowy (zielony!) Meczet w Kruszynianach oraz muzeum Ikon w Supraślu. Wszystko to jest otoczone bujnymi lasami, dziką przyrodą i czasem, który płynie tu swoim tempem. A samo Podlasie, cóż…ten się śmieje, kto się śmieje ostatni!

Reklama